5.9 C
Nitra
nedeľa, 27 novembra, 2022

Jana 2022: Premiéra muzikálu katedry hudby UKF

Príbeh známej historickej postavy autori presunuli do atraktívneho prostredia súčasnej armády. Žiaľ, dnešné okolnosti medzinárodného vývoja urobili túto tému mimoriadne aktuálnou.

Katedra hudby Pedagogickej fakulty UKF vďaka podpore vedenia našej univerzity pravidelne organizuje hudobné a divadelné podujatia, ktoré sa už stali neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho diania v Nitre i blízkom okolí.

Jana 2022: Premiéra muzikálu katedry hudby UKF

V dňoch 17. až 21. mája 2022 o 19. h katedra uvedie premiéru predstavenia nového slovenského muzikálu autorskej dvojice Ľubo Horňák a Pavol Smolík s názvom JANA 2022. Predstavenia sa konajú v Spoločenskom dome na Nám. Ľ. Štúra v Topoľčanoch.

Dielo je inšpirované životom skutočnej historickej osobnosti – Jany z Arcu, ktorá vošla do dejín ako odvážna a charizmatická vojvodkyňa, citlivá voči hlasu svedomia a otvorená voči ťažkým životným výzvam. Ako jednoduché dievča z dediny sa postavila na čelo vojska a dosiahla veľké víťazstvá. 

Keď Ruky spoja ruky. Benefičné podujatie symbolicky spojilo interpretov a divákov

„Keď sme na Katedre hudby Pedagogickej fakulty UKF pred štyrmi rokmi úspešne uviedli muzikál Jesus Christ Superstar, znamenalo to pre nás veľkú satisfakciu. Toto náročné dielo totiž  bolo pre nás po niekoľko rokov  nedosiahnuteľnou métou ‒ alebo sme si to aspoň mysleli. Neskôr, keď sme uvažovali nad ďalším veľkým muzikálovým projektom, rozhodli sme sa opäť prekročiť  métu a vytvoriť autorské dielo. Teda napísať, zinscenovať a premiérovo uviesť nový slovenský muzikál,“ hovorí pedagóg Katedry hudby PF UKF Pavol Smolík, autor libreta, textov piesní a režisér v jednej osobe.

Jana 2022: Premiéra muzikálu katedry hudby UKF

„Sme veľmi radi, že hudbu sa podujal napísať vynikajúci slovenský skladateľ Ľubo Horňák. Na spoluprácu sme popri našich študentoch prizvali pedagógov katedry, aj našich bývalých absolventov a ďalších hostí. A tak projekt pripravila široká komunita mladých ľudí – hudobníkov, spevákov, hercov či zvukárov.“

My len dodávame, že Ľubo Horňák, rodák z Košíc, je skladateľ, hudobník a producent, známy z pôsobenia na poste moderátora v hudobnej relácii Fayn v TV Markíza a z pôsobenia v hudobnej skupine Elán od roku 1991 až do súčasnosti. Vyštudoval teológiu a istý čas pôsobil ako farár. Jeho veľkým koníčkom však bola hudba, a tak sa prihlásil na konkurz, keď skupina Elán v roku 1991 hľadala klávesáka. Horňák produkoval hudbu pre mnohé slovenské muzikály, stojí za dielami ako Kráľ Dávid, Matúš Čák Trenčiansky, Mata Hari, Madame Pompadour či Mária Terézia. 

Pavol Smolík je operný a rozhlasový režisér, dramaturg, scenárista, pedagóg. Ešte ako študent VŠMU úspešne vytvoril svoju prvú profesionálnu réžiu v Opere SND (G. Puccini: Madama Butterfly).

Informačná vojna, korupcia a elity, čo sa neštítia svojich oponentov vraždiť: Jeruzalem

V rokoch 1990 – 2010 pôsobil v súbore opery prvej národnej scény ako dramaturg, neskôr ako šéfdramaturg, riaditeľ Opery SND a generálny riaditeľ SND. Dve sezóny (1996 – 1998) bol umeleckým šéfom a režisérom Štátnej opery v Banskej Bystrici. Počas pôsobenia v SND režijne naštudoval 14  inscenácií, od roku 1990 hosťoval aj na ďalších slovenských i českých scénach. Počas doterajšej kariéry režijne naštudoval päť desiatok operných, operetných a muzikálových inscenácií.

Do roku 2012 bol pedagógom opernej réžie, opernej dramaturgie a operného štúdia na Hudobnej a tanečnej fakulte VŠMU, dnes je profesorom na Katedre hudby PF UKF v Nitre. Okrem divadelnej práce vytvoril scenáre, réžie a hudobné dramaturgie k vyše 120 rozhlasovým projektom v RTVS. Je držiteľom Ceny Fra Angelica udeľovanej každoročne Konferenciou biskupov Slovenska za osobitný prínos do kresťanských hodnôt v kultúre na Slovensku.

Jana 2022: Premiéra muzikálu katedry hudby UKF

Príbeh známej historickej postavy v muzikáli Jana 2022 autori presunuli do atraktívneho prostredia súčasnej armády. Žiaľ, dnešné okolnosti medzinárodného vývoja urobili túto tému mimoriadne aktuálnou.

 „Keď sme dielo začali písať, nepoznali sme ešte slovo covid a Ukrajina bola slobodná zem. Medzitým sa veľa zmenilo: učíme sa žiť v atmosfére ohrozenia „vnútorným i vonkajším nepriateľom“. Ako veľmi by sa nám tu dnes hodili ľudia ako Jana! Tak si ju aspoň stelesníme v inšpiratívnej divadelnej postave,“ dodal Pavol Smolík.         

Srdečne vás pozývame, príďte sa pozrieť a svojím záujmom podporiť študentov a absolventov našej katedry. Rezervácia vstupeniek je na lackovaiv@gmail.com, 0908 124 861.

Text: Mgr. Alena Čierna, PhD., vedúca Katedry hudby PF UKF, fotky: Ivana Lacková

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články