14.2 C
Nitra
nedeľa, 14 apríla, 2024

Vojna medzi FC Nitra a mestom: Skončí futbalová Akadémia?

„Akadémii FC NITRA hrozí zánik, ak nesplní finančné kritéria vo výške cca 100 tisíc EUR. Mesto Nitra ignoruje všetky naše žiadosti o pomoc a namiesto toho rokuje o nájomnej zmluve pre futbalový klub zo Serede.

Na Akadémiu su naviazaní učitelia a učiteľky na športových školách, ak zanikne Nitrianska futbalová Akadémia, príde o prácu niekoľko učiteľov a profesorov. Ďalej naše futbalové nádeje prídu o možnosť hrať futbal na najvyššej úrovni a veľa trénerov odíde z Nitry preč,“ informoval na sociálnej sieti klub FC Nitra.

Pozrite si video, v ktorom sa dozviete viac.

Mesto Nitra reaguje na zavádzajúce video, ktoré publikoval FC Nitra.

Tu je stanovisko mesta v plnom znení:

Erik JENDRIŠEK: Bolo zvláštne, keď sa majiteľovi Jánovi Karovi rozpadá futbalový tím a on príde na novom Jaguari

Radnica hľadá dlhodobo spôsob, ako pomôcť futbalovej mládeži. Najväčšou prekážkou pomoci je paradoxne samotný klub FC Nitra. Súkromný futbalový klub FC Nitra je spleťou neprehľadných majetkových pomerov, zlého manažmentu a netransparentných finančných tokov.
FC Nitra sa svojim utorkovým vyhlásením pokúsila preniesť zodpovednosť za nespôsobilé vedenie vlastnej súkromnej firmy na samosprávu. Klub požaduje od mesta pomoc, no zároveň priznáva, že do dnešného dňa nebol schopný vydokladovať dotáciu z roku 2019.

Šport pod Zoborom sa topí v problémoch. Jozefa Dvonča trápi, ako dopadol nitriansky futbal


PREČO INÝM KLUBOM ÁNO A FC NITRA NIE?
Mesto Nitra dlhodobo podporuje šport a najmä športujúcu mládež. Aj tento rok radnica v rámci dotácií športovým klubom vyčlenila viac ako 600-tisíc eur, z čoho polovica pôjde práve mládeži. Napríklad hokejovému klubu HK Nitra poputuje čiastka 195-tisíc eur.
Na to, aby mesto Nitra mohlo akémukoľvek klubu prideliť dotáciu, existujú jasné a prehľadné pravidlá. Musí existovať záruka, že peniaze pôjdu tam, kam majú. V neposlednom rade musí existovať aspoň elementárna dôvera medzi oboma zmluvnými stranami.
Neprehľadné majetkové pomery klubu FC Nitra, netransparentné presuny peňazí a existujúce dlžoby voči hráčom a funkcionárom robia z FC Nitra v očiach zástupcov radnice nedôveryhodného partnera. Je tu zásadná a neprekonateľná pochybnosť, či by tieto prostriedky boli využité účelne a zmysluplne.

Nitriansky samosprávny kraj bude spolupracovať s Futbalovou akadémiou


RADNICA ROKUJE SO ZÁSTUPCAMI RODIČOV
O tom, že v FC Nitra nie je všetko v poriadku, svedčia aj viaceré komentáre pod utorkovým vyhlásením na oficiálnom Facebooku klubu. Hovoria o deťoch ako rukojemníkoch vedenia FC, zlom riadení aj neprehľadných majetkových pomeroch.
„Pravdupovediac, nečudujme sa vedeniu mesta, že po všetkých medializovaných informáciách, ako nie sú vyplácaní hráči, tréneri akadémie, čo napokon viedlo až k neudeleniu licencie, a potom, ako nebola riadne zdokladovaná dotácia od mesta, nie je ochotné financovať ďalej súkromný klub,“ uvádza sa v jednom z príspevkov.
Mesto Nitra je v priamom kontakte s predstaviteľmi klubu, takže vyhlásenie o ignorancii zo strany radnice sa nezakladá na pravde.

Navyše, mesto Nitra rokuje aj so zástupcami rodičov detí a mládežníkov pôsobiacich v akadémii. Tieto rokovania naberú v najbližších týždňoch na obrátkach. Na stole je viacero možností, ako futbalovú mládež v Nitre zachrániť. Či to bude pod hlavičkou FC Nitra alebo nie, už v tejto chvíli nie je dôležité. Dôležité je zachrániť športovú budúcnosť troch stoviek mladých futbalistov, informáciu poskytol hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články