10.4 C
Nitra
piatok, 23 februára, 2024

Radačovský: Slovenskí politici sa boja zmeny volebného systému z pomerného na väčšinový

Súčasná slovenská politická scéna je taká rozhádaná, ako azda ešte nikdy v novodobej histórii. Vládna koalícia sa síce už medzi sebou tak „nežerie“ ako ešte pred pár týždňami, ale to iba vďaka tomu, že konečne „odpálili“ z vlády Igora Matoviča. Teraz je hlavou úlohou politikou pred predčasnými voľbami zachrániť si „holé zadky“. A  problémy bežných ľudí? Tie musia počkať, veď najskôr sú tu oni!  

Vládni politici počas ich takmer trojročného panovania v tichosti pozabúdali na to, čo nasľubovali svojím voličom aby sa dostali k moci. A teraz ich to dobieha. Sľúbili im totiž, že zmenia volebný systém z pomerného na väčšinový, teda do parlamentu sa dostane viac ľudí o regiónov. To, že to doteraz nespravili a evidentne ani spraviť nechcú kritizuje v statuse europoslanec a predseda strany Slovenský Patriot Miroslav Radačovský, podľa ktorého majú politici zo zmeny volebného systému z pomerného na väčšinový, strach.

Je nevyhnutné ústavne zabetónovať jeden volebný obvod?

„Strana Slovenský Patriot má v 1. bode programových cieľov jednoznačne uvedené: „Zmena volebného systému z pomerného na väčšinový.“ Dnes sme si vypočuli zo strany Igora Matoviča, ale aj iných politikov, politológov, s čím sa stotožnil aj Boris Kollár, že je nevyhnutné ústavne zabetónovať jeden volebný obvod, pretože vytvorenie viacerých obvodov, tak, ako je to v prevažnej väčšine štátov Európy, by viedlo k tomu, že silné politické strany by ovládli štát,“ píše v úvode Radačovský a dodáva, že pokiaľ by tomu tak bolo, tak potom strana Slovenský Patriot by konala samovražedne, pretože nie je veľkou a silnou stranou, a teda propagovanie zmeny volebného systému by nutne viedlo k jej zániku. Počuť takúto hlúposť od politikov a politológov, že je nutné zachovať jeden volebný obvod, aby štát neovládli politické strany, je podľa Radačovského skutočné nepochopenie väčšinového volebného systému, ba dokonca, dovolím si tvrdiť, že je to klamstvo.

Podľa Radačovského je pre súčasných vládnych politikov občan nikto a nič

Čo chcú politické strany, ich lídri a obhajcovia súčasného volebného systému? Jednoducho povedané – budeme voliť len Fica, Matoviča, Pellegriniho, Kollára, Šimečku, atď. a tých, ktorých si oni na kandidátku dajú. A iných, ktorých občania v obvode poznajú, ktorí poznajú problémy obvodu a nielen Bratislavu, šancu zastupovať občanov v parlamente nemajú a to ani v parlamente európskom, pretože silní lídri politických strán ich na kandidátku jednoducho nedajú,“ konštatuje šéf strany Slovenský Patriot, podľa ktorého ich návrh na túto zmenu nie je len fráza vo verejnom priestore, ale odborne vypracovaný 20-ročný projekt. „Jednoducho, je strašný omyl, že volebné obvody by mali kopírovať okresy. Volebné obvody sa vytvoria proporcionálne, podľa veľkosti a počtu obyvateľov,“ prízvukuje Radačovský.

Radačovský je presvedčený, že na Slovensku je nutné zmeniť volebný systém

Pre moc politikov je program strany Slovenský Patriot nebezpečný

Podľa Radačovského je klamlivé tvrdenie, že v obvodoch budú opäť vytvorené akési kandidátky politických strán. „To by predsa nebola zmena volebného systému a bolo by to to isté ako teraz, len rozdelené do viacerých obvodov. Uchádzať sa o priazeň voličov, uchádzať sa o účasť v parlamente, môže každý, kto má dôveru občanov obvodu, a to či už ako nezávislý, ale aj s podporou nejakej strany alebo hnutia,“ vysvetľuje Radačovský, podľa ktorého sa najviac zmeny volebného systému obávajú strany, ktoré ovládli Bratislavu a nezniesli by pocit, že musia rešpektovať, že v parlamente budú ľudia zo všetkých, aj z tých najvzdialenejších kútov Slovenska, a preto sú za zabetónovanie súčasného volebného systému.

„Avšak s určitosťou môžem povedať, že tvrdenia dnes prednesené v TV vysielaní, kde si ako politici kladú podmienku zachovania jedného volebného obvodu, sú klamstvom. Snáď až teraz som pochopil, prečo sa mne ako europoslancovi, ako predsedovi strany Slovenský Patriot, neumožňuje akékoľvek, ba dokonca žiadne vystúpenie v mediálnom priestore. Pre moc politikov, podporovaných silnými médiami, moc bratislavskej kaviarne a extrémistického liberálneho zoskupenia, je program strany Slovenský Patriot o zmene volebného systému, veľmi nebezpečný. Stratili by politickú moc a vláda by prináležala občanom a nimi zvolených zástupcov z celého Slovenska tak, ako je to v civilizovaných štátoch Európy a sveta bežné a normálne,“ napísal na záver Miroslav Radačovský.

(hďu)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x