19.1 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

R. Fico: Zastropovanie cien potravín MUSÍ byť pod KONTROLOU ŠTÁTU, nie svojvôle obchodných reťazcov

Predstavitelia strany SMER – slovenská sociálna demokracia sa na dnešnej tlačovej besede vyjadrovali k zastropovaniu cien potravín. Podľa slov predsedu strany Roberta Fica téma zdražovania potravín a nástrojov na znižovanie cien bola témou zasadnutia pravidelného vedenia strany.

SMER už asi rok a pol predkladá do Národnej rady SR (NR SR) návrhy na mimoriadne schôdze, ktoré však boli všetky zamietnuté alebo odignorované. Koalícia, ani vláda v demisii sa touto témou nechcú zaoberať. Nová vláda tak bude musieť hneď po voľbách prijať radikálne opatrenia.

Minulý piatok sa na ministerstve pôdohospodárstva podpísalo zastropovanie cien 400 potravín, no toto stretnutie malo byť o diskusii o tom, ako ďalej v tejto veci pokračovať. Nie je možné, aby bez konzultácie so zainteresovanými výrobcami a dodávateľmi predstavitelia obchodných reťazcov sami prišli s myšlienkou, že idú zastropovať vybrané výrobky. „Po prvé keď sa pozriete na tie zoznamy potravinárskych výrobkov a iných, ktoré sa predávajú, tam, je všehochuť. Po druhé, je pravda, že pred tým, ako oznámili zastropovanie týchto cien, tak ich pomerne výrazne zvýšili a dostali sme sa do smiešnej situácie, ktorá zodpovedá atmosfére na Slovensku, že kúpite výrobky lacnejšie, ako sú samotné zastropované ceny,“ povedal. R. Fico. Je presvedčený, že takéto procesy musia byť pod kontrolou štátu.

Dominik Hašek sa ostro pustil do NHL. Zabudol pri tom však na jeden dosť podstatný fakt (VIDEO)

Zároveň prišiel s návrhom, aby pod záštitou Juraja Blanára ako podpredsedu NR SR boli pozvaní do budovy historickej budovy národnej rady predstavitelia rôznych segmentov. Stretnutia by sa mali zúčastniť zástupcovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, a to tak, aby tam boli zastúpené segmenty ako pekári, hydinári, mliekari a ďalší, ktorí sa najviac zúčastňujú na výrobe základných druhov potravín. Ďalej budú pozvaní predstavitelia odborov, ktorí zastrešujú zamestnancov v tomto segmente. Slovenská obchodná inšpekcia by mala byť taktiež prítomná, keďže môže veľmi aktívne vstupovať do procesov, pokiaľ ide o predaj tovaru v obchodoch. Musia tam byť ďalej predstavitelia obchodných reťazcov a tiež budú pozvaní aj poslanci, ktorí sa budú vyjadrovať k problematike, čo môže štát urobiť, pokiaľ ide o kompenzáciu vysokých cien energií.

„Ak bude pokračovať inflácia týmto tempom, dnes je to pri potravinách 30 percent, nič nenaznačuje, že by sa to malo zlepšiť, nová vláda bude musieť pristúpiť ku kategorickým rozhodnutiam. Ak tieto rozhodnutia nebudú dostatočne prediskutované a pripravené, vláda bude pod takým tlakom, že to budú rozhodnutia radikálne, ktoré nemajú nič spoločné s trhovým mechanizmom a ktoré budú predstavovať vysokú mieru regulácie zo strany štátu,“ priblížil predseda SMERu. Na stretnutí by malo prísť k rozhodnutiu, že určitá skupina potravín by mala byť chránená pred ďalším nárastom ceny a tiež si treba povedať, ktoré potraviny budú patriť k tým, ktoré budú mať nastavenú maximálnu cenu.

Robert Fico k MIGom: Takéto kroky nemôže robiť ŽIADNA rozumná krajina! Toto nie je NAŠA vojna

Podpredseda strany Richard Takáč uviedol, že pre samotného spotrebiteľa, ktorého nákupná pozícia je absolútne rovnaká aj v prípade, ak by sa takéto zastropovanie potravín nezrealizovalo. Podpisu memoranda predchádzali kroky, ktoré boli zo strany reťazcov a kde jednotlivé reťazce v priebehu týždňa dozadu si postupne pozvyšovali ceny niektorých potravín, ktoré od pondelka zastropovali, čo potvrdili aj potravinári.

YouTube video

„Oni sa dopredu na to pripravili, že si dopredu zvýšili ceny potravín a na druhej strane tu máme kroky, ktoré robia reťazce, že napríklad sú vyvíjané veľké tlaky z hľadiska mliekarenského priemyslu alebo zo strany Únie hydinárov na znižovanie nákupných cien zo strany obchodných reťazcov,“ pokračoval R. Takáč. Zároveň vyzval zástupcov potravinárov, poľnohospodárov, obchodných reťazcov, aby sa spomínaného stretnutia zúčastnili. Zdôraznil, že nechce tlačiť reťazce do konkrétnych čísiel, len je treba, aby boli solidárne.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x