18.1 C
Nitra
sobota, 25 mája, 2024

R. FICO: Matovič a Heger sa tešia z nízkeho deficitu. Ten však vznikol OŽOBRAČOVANÍM slovenských občanov

Predseda strany SMER – slovenská sociálna demokracia Robert Fico a podpredseda strany Ladislav Kamenický dnes na tlačovej besede reagovali na vyjadrenia Hegera a Matoviča, ktorí mali veľkolepé slová o dobrej výške deficitu a jedným dychom priznali, akým spôsobom došlo k tomuto číslu. Tí sa v roku 2022 snažili učili „koňa nežrať“ a boli presvedčení, že sa to dá. Robert Fico vyhlásil, že SMER – SSD nikdy nebude robiť politiku kvôli číslam, či bude deficit dve alebo dve a pol percenta. Politika sa podľa jeho slov robí kvôli tomu, aby bola životná úroveň ľudí lepšia.

„Matovič s Hegerom sa chválili, že majú výborné číslo, pokiaľ ide o deficit. Ale čo je na druhej strane, šírenie chudoby, obrovské zdražovanie, znižovanie životnej úrovne, zhoršovanie podnikateľského prostredia. Oni si vystavujú vysvedčenia, ako poloblázni, že máme deficit dve percentá za rok 2022 a na druhej strane majú skrachovanú a rozbitú krajinu. Tak robíme politiku kvôli tomu, že nebudeme mať 1% deficit aj za cenu, že celá krajina bude rozvrátená?“ skonštatoval R. Fico.

Nespokojný a nechápajúci Slovák sa pýta: To fakt sme tak bohatí, že za toto platíme ľudí na ministerstve?

Títo dvaja sa tešia z uvedeného deficitu, no vedia, ako vznikol. Po prvé „vďaka“ obrovskému zdražovaniu, ktoré vláda ani Matoviča ani Hegera neriešila od roku 2020, ľudia zaplatili v roku 2022 na daniach asi o 1,5 mld. eur viac do štátnej pokladnice, ako bolo plánované. Po druhé sa nečerpali fondy EÚ, teda nebolo treba zo strany štátu nič spolufinancovať, pričom sa bavíme o sume cca 750 miliónov, ktoré akože ušetrili. No s výsledkom, že tento rok bude Slovensko musieť minúť 5 mld. eur z EÚ fondov, pričom obrovské množstvo peňazí môže prepadnúť.

Podľa všetkého tento rok príde k výmene vlády. Faktom je, že nová vláda bude mať extrémne krátky čas na prípravu rozpočtu na rok 2024. Na ostatnom predsedníctve strany SMER – SSD bol schválený dokument, ktorý sa týka správania sa strany po voľbách. Robert Fico zopakoval základnú zásadu, pokiaľ ide o rozpočet a konsolidáciu verejných financií. Tou je, že akákoľvek konsolidácia bude rozumná a nepôjde na úkor obyvateľov. Potvrdil, že v prípadnej účasti vo vláde by SMER – SSD ľudí, na úkor dobrých čísiel, neožobračoval. No a Matovič s Hegerom nás zadlžili o ďalších desať percentuálnych bodov, to sú miliardy eur, ktoré bude musieť Slovensko vracať.

Návrat dôstojnosti do života ľudí, to je program SMERu

Robert Fico, aj samotná strana SMER – SSD považuje otázku znižovania životnej úrovne a zdražovania za hlavnú výzvu najbližších mesiacov. Potvrdil, že sú na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) predložené tri návrhy zákonov, ktoré sa týkajú zdražovania. „Prvý návrh sa týka výraznej pomoci pre potravinárov a pre prvovýrobcov v poľnohospodárstve a spočíva v odpustení odvodov na obdobie pol roka v roku 2023. Ide o odpustenie 25 percent nákladov na pracovnú silu, tie dopady na štátny rozpočet sa pohybujú teraz okolo 30 miliónov. Potom sú predložené dva návrhy zákonov, ktoré sa týkajú cenovej regulácie. Je zákon, ktorý vracia obchodnej inšpekcii právo, aby mala k dispozícii všetky potrebné údaje od obchodníkov, pokiaľ ide o náklady, nákupné ceny, marže, čo bude umožňovať efektívnejšiu kontrolnú činnosť. Je tam obligatórne stanovené, že ministerstvo financií musí pristúpiť k cenovej regulácii, ak je krízová situácia,“ priblížil R. Fico. Tretí zákon sa dotýka samotnej cenovej regulácie, kde sa stavajú príslušným orgánom ďalšie kompetencie. SMER – SSD preto navrhuje, aby tento rámec bol okamžite využitý, preto v stredu budúci (26. 4.) týždeň bude predsedovi parlamentu Kollárovi zaslaný návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze tak, aby ju zvolal na 2. mája, kedy začína riadna schôdza NR SR.

Martin NEMKY: Na všetko vieme nadávať, prispôsobiť sa, no ak treba povedať svoj názor, sedíme doma

Podpredseda strany Ladislav Kamenický uviedol, že na jednej strane Matovič s Hegerom hovorili o vynikajúcich číslach, no nespomenuli ekonomickú situáciu na Slovensku. No životná úroveň ľudí počas posledných troch rokov výrazne klesla, čo potvrdzujú aj čísla Eurostatu. V rebríčkoch sme sa ocitli hneď vedľa Grécka a Bulharska. Na Slovensku tu zavládlo namiesto sľubovanej prosperity chudoba. Potraviny zdraželi až o 30 % a ľudia sú nútení riešiť, či si kúpia lieky alebo jedlo. Ďalej za čias SMERu v roku 2019 tu bol historicky najväčší nárast miezd, teraz tu máme pokles o 3,6 %. V roku 2022 navyše pri 10 – 12 % inflácii nadelila vláda dôchodcom 1,3 % zvýšenie dôchodku. Vláda ešte k tomu minula dvakrát toľko peňazí z rozpočtu, ako počas vlád SMERu a nikde to nie je vidieť.

A pokiaľ ide o pokles podnikateľského prostredia, za vlády Hegera a Matoviča sme boli štvrtí najhorší na svete. “Vláda mala na kompenzácie energií v roku 2022 sumu 1,4 miliardy eur. Všetci živorili, nemali z čoho žiť, museli zatvárať podniky, lebo im prišli také účty za energie, že to bolo likvidačné. Viete, čím sa chválil štátny tajomník ministra financií M. Klimek v rozhovore? Že mali sme dať 1,4 miliardy na pomoc na energie. A viete, koľko sme dali? 0,3 miliardy. Čiže 1,1 miliardy ušetrili na energiách v dobe energetickej krízy, keď nám padá jeden podnik za druhým, uzatvára L. Kamenický.

YouTube video

(nn)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x