14.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Návrat dôstojnosti do života ľudí, to je program SMERu

Dnes sa v centrále strany SMER – SSD konalo zasadnutie Predsedníctva strany, po ktorom sa uskutočnila tlačová beseda jej vedenia. Predseda strany Robert Fico priblížil, že na rokovaní sa schválilo celoslovenské stavanie mája v Petržalke 30. apríla, druhý deň bude v Poprade tradičná oslava prvého mája, kde sa očakáva množstvo ľudí. A posledná aktivita bude 8. mája oslava víťazstva na fašizmom na bratislavskom Slavíne.

Druhý dôležitý bod rokovania bolo schvaľovanie ďalšej časti volebného programu, ktorá má názov Návrat dôstojnosti do života ľudí. „Sme v situácii, ktorú treba nazvať absurdnosť. Spočíva v tom, že krajina sa dostala do totálneho chaosu a rozvratu a prepadávame sa prakticky vo všetkých číslach. Klesá nám životná úroveň v porovnaní s priemerom Európske únie, šíri sa chudoba, naše verejné financie sú v mimoriadne zlom stave. A prvýkrát v histórii sme svedkami toho, že niektoré médiá a analytici sa pokúšajú tieto údaje ako keby spochybniť,“ uviedol predseda SMERu.

A v tejto katastrofálnej situácii sme svedkami toho, že zodpovední sa stav republiky si robia volebnú kampaň. „Matovič pobehuje ako poloblázon po Slovensku a ponúka päťstovky, tisícky, všetko, čo mu v noci príde na rozum. Heger chodí po Slovensku, vylepuje billboardy a tvári sa, že je v podstate nový politik, ktorý s týmto bordelom, ktorý tu máme na Slovensku nič nemá spoločné. Sulík, ktorý rozbil vládu sa fotí bosý a hovoria, že meníme hru. Remišová neexistuje a jediný, kto má Boha pri sebe je Boris Kollár, ktorý sa zdá, že uvažuje, čo robiť, aby ako tak zachránil tie ruiny politickej strany Sme rodina. A prečo to tak je? No je to preto tak, lebo prezidentka súhlasila s voľbami do národnej rady 30. septembra. Pani prezidentka Čaputová nesie plnú zodpovednosť za bordel a chaos v tomto štáte, pretože mala všetky nástroje na to, aby tie voľby boli v riadnom termíne a najlepšom pre Slovensko a to je termín jún 2023,“ uvádza R. Fico.

Podľa jeho slov je povinnosťou každej strany, ktorá je pri zmysloch na túto situáciu reagovať a ponúkať, čo bude po voľbách. Samozrejme je to v rukách občanov. Ale pokiaľ by bol SMER súčasťou vlády, treba už teraz hovoriť, čo môžu občania očakávať. Jasná predvídateľnosť. Preto SMER pripravil materiál, ktorý bude základom pre komunikáciu a obsahuje zásady konania a pôsobenia v prípadnej novej koalícii v sociálnej oblasti, v oblasti školstva a zdravotníctva a v oblasti boja proti zdražovaniu. Tento dokument jasne hovorí o mobilizácii potrebných finančných zdrojov. Ďalej prisľúbil, že drastické škrty sa nebudú robiť na úkor ľudí.

SMER napríklad nikdy nebude súhlasiť s nárastom zbrojných výdavkov nad 2% HDP. Pokiaľ ide o trhovú ekonomiku, štát musí plniť iné funkcie, ako je hlavne v oblasti sociálneho štátu. SMER ďalej nikdy nebude podporovať ciele v enviro politike, ktoré by drasticky ohrozovali konkurencieschopnosť Slovenska. SMER uznáva úlohu štátu, voľná ruka trhu preukázateľne nefunguje, štát musí zasahovať, intervenovať, regulovať. SMER opakuje, že pôjde do ochrany zamestnancov pokiaľ ide o prácu v noci, prácu v sobotu, nedeľu a v nadčasy. Ďalej bude dôležitý návrat k 13. dôchodku. Do Ústavy SR vráti vek maximálny odchodu do dôchodku na 64 rokov.

SMER chce predstaviť národný program „natality“, nakoľko krajina sa uberá zlým smerom, pokiaľ ide o pôrodnosť. Treba teda podporiť ľudí, aby mali deti. SMER ďalej predloží národný program ochrany vôd na Slovensku, nakoľko z pohľadu sucha nás podľa všetkého čakajú krízy. „Tých vecí je obrovské množstvo, nemohol som z toho všetko povyberať, len vám dávam jasne najavo, SMER týmto dokumentom, ktorý sme dnes schválili, jednoznačne podčiarkuje e potvrdzuje, sme typická ľavicová strana a v tomto dokumente sú všetky prístupy ľavice k štátu, k sociálnemu štátu, environmentálnemu štátu, k trhovej ekonomike, všetko to, čo sa na ľavicovú stranu patrí primeraným spôsobom zakotvené a rozpracované,“ povedal R. Fico.

Podpredseda strany Ľuboš Blaha zdôraznil, že tento program potvrdzuje, že SMER je národne ľavicová strana, ktorej dva piliere sú stáť na strane slabších a Slováci na prvom mieste. Zdôraznil dva postrehy v sociálnom ľavicovom programe. „Sociálna ekonomika, ktorú veľmi výrazne zdôrazňujeme. My musíme pracovať s modelom participácie zamestnancov na riadení a vlastníctve podnikov. Zároveň hovorme aj o štáte, o silnom štáte aj v tej vlastníckej oblasti, najmä v energetickej oblasti,“ uzavrel Ľ. Blaha.

YouTube video

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x