23.1 C
Nitra
štvrtok, 20 júna, 2024

Psychológovia z IPčka sa spojili s vysokohorským nosičom, vynáškou zásob poukázali na duševné zdravie

Desať psychológov a pracovníčok občianskeho združenia (OZ) IPčko vo štvrtok naložilo spolu s vysokohorským nosičom ťažké batohy a spoločne vyniesli zásoby z Hrebienka na Zámkovského chatu.

Marek MADRO: Chcemsazabit.sk, mladým ľuďom je naozaj veľmi ťažko

Išlo o symbolické vynášanie na pomoc duševnému zdraviu, ktoré malo upozorniť aj na závažnosť duševných problémov. Náklad o hmotnosti 233 kilogramov symbolizoval duševné trápenie, ktoré si mnohí ľudia nesú, a s ktorými im psychológovia môžu pomôcť. Informovala o tom prostredníctvom tlačovej správy Ivana Kohutková, zodpovedná za komunikáciu a PR združenia.

Psychológovia z IPčka sa spojili s vysokohorským nosičom, vynáškou zásob poukázali na duševné zdravie
Zdroj: IPčko

Združenie pomáha zadarmo, nonstop a anonymne ľuďom, ktorí už ďalej nevládzu sami niesť svoje ťažkosti. Robí tak nielen prostredníctvom liniek pomoci a online chat, ale aj cez centrá krízovej intervencie, krízové intervenčné tímy či kluby pre mladých. Za posledných desať mesiacov zaznamenalo na svojich linkách pomoci viac ako 148-tisíc kontaktov s prosbou o pomoc, z nich viac ako 11-tisíc sa týkalo myšlienok na samovraždu. Najviac ľudí sa na neho obrátilo s pocitmi osamelosti a strachu. Vojna na Ukrajine bola dôvodom pre viac ako 10-tisíc žiadostí o pomoc. Takmer 13-tisíc kontaktov bolo z dôvodu stresu a tlaku na výkon, 12,5-tisíc pre duševné problémy.

IPčko otvorilo kontaktné miesto anonymnej psychologickej pomoci mladým

Na IPčko sa obracajú ľudia rôzneho veku, od desať až po vyše 65 rokov. Najčastejšie sú to však podľa Kohutkovej mladí ľudia od 15 do 18 rokov (21 percent) a viac ako polovica ľudí sú práve deti a mladí do 24 rokov. „Podobne ako vysokohorskí nosiči vynášajú ťažké zásoby na tatranské chaty, naši psychológovia pomáhajú ľuďom uniesť ich duševné trápenia a starosti. Je to veľmi ťažký náklad, ktorý síce voľným okom nevidíme, ale cítime ho každý jeden deň,“ uviedol psychológ a riaditeľ združenia Marek Madro. Symbolickým vynášaním preto chcelo združenie upozorniť na to, že duševné ťažkosti majú skutočnú váhu. Zároveň chcelo vyzvať ľudí, aby prispeli na psychologickú pomoc, ktorú združenie počas celého roka poskytuje zadarmo. Podujatie v Tatrách sa konalo v spolupráci so Zamkovského chatou.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články