15.4 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

V Nitre budeme platiť za smetné a daň za byt viac: Vďaka týmto poslancom si PRIPLATÍME

Inflácia, zvyšovanie cien energií, ale aj vládny “rodinný balíček” spôsobili, že samosprávy naprieč Slovenskom sú pri skladaní budúcoročných rozpočtov nútené zavádzať nápravné opatrenia. Výnimkou nie je ani Nitra.

Poslanci mestského zastupiteľstva v Nitre na svojom pondelkovom mimoriadnom rokovaní upravili dane z nehnuteľností, smetné či poplatky za materské školy. “Situácia je pre mestá a obce, najmä vďaka navrhovanému daňovému bonusu, neistá a v prípade jeho schválenia neudržateľná. Nitra, podobne ako iné mestá na Slovensku, musí pristúpiť k zvyšovaniu cien. V opačnom prípade by muselo prísť k drastickému obmedzeniu opráv ciest a chodníkov, zastaveniu výsadby stromov, zníženiu frekvencie kosenia a ďalších bežných činností mesta. Nehovoriac o výpadku dotácií, napríklad na hokej,” uvádza hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek.

V Nitre budeme platiť za smetné a daň za byt viac: Vďaka týmto poslancom si PRIPLATÍME
Noví nitrianski poslanci zložili poslanecký sľub.

Za smeti si priplatíme

Sadzba dane za byty a rodinné domy sa po novom upravuje na úroveň 0,75 eura za meter štvorcový z pôvodných 0,465 eur. Pri byte s rozlohou 60 metrov štvorcových zaplatí majiteľ po novom 45 eur ročne, čo je navýšenie o 18,10 eur za kalendárny rok. Nitra sa tak z časti priblížila susednému krajskému mestu Trnava, ktoré má túto sadzbu od roku 2019 až na úrovni 1 euro za meter štvorcový, teda 60 eur za 60 metrový byt. Žilina navrhuje túto daň zvýšiť na 0,80 eura. Úpravou prešli aj poplatky za nakladanie s odpadmi. Pôvodný návrh smetného počítal so zvýšením len pre právnické osoby. Bežným ľuďom sa zvyšovanie malo vyhnúť. Na základe rokovania komisie majetku a po dohode troch poslaneckých klubov v zastúpení poslancov Štefana Štefeka, Pavla Obertáša a Igora Kršiaka bol na mestské zastupiteľstvo predložený pozmeňujúci návrh na zvýšenie smetného aj pre domácnosti. Návrh týchto troch poslaneckých klubov prešiel a jednotlivci si po novom priplatia 5 eur, zo súčasných 37 eur na 42 eur na osobu a rok.

V Nitre budeme platiť za smetné a daň za byt viac: Vďaka týmto poslancom si PRIPLATÍME
Mesto Nitra pôvodne zverejnilo tento status. Neskôr z neho vypadla veta o poslaneckých kluboch.

Priplatia si aj rodičia detí v materských školách

Vláda dá rodičom na daňovom bonuse po novom na jedno dieťa 100 eur mesačne. To však vytvára neúnosnú záťaž pre mestá a obce, ktoré sú nútené okresávať služby a zvyšovať poplatky. Tie sa budú v Nitre upravovať aj na materských a základných školách. Za materskú školu po novom rodičia zaplatia 30 eur mesačne za prvé dieťa, oproti pôvodným 20 eurám. Poplatok za druhé dieťa pôjde na 25 eur, z doterajších 20 eur a suma za každé ďalšie dieťa zostáva na pôvodnej úrovni. “Namiesto toho, aby dal štát peniaze priamo samosprávam, musíme ich my pýtať od občanov,” upozornil na nezmyselnosť postupu vlády viceprimátor Miloslav Špoták.

Tušili ste, že mestskí poslanci dostávajú PLAT? A že môžete ODVOLAŤ z funkcie primátora?

Napriek zložitej situácii, zostane rodinám v peňaženkách na konci mesiaca viac ako dnes. V Nitre konkrétne o viac ako 50 eur mesačne na jedno dieťa v povinnej predprimárnej výchove a viac ako 60 eur mesačne pri predškolákovi. O viac ako 60 resp. 70 eur zostane v peňaženkách rodičov detí, ktoré navštevujú základné školy.

Mesto Nitra o tom informovalo na facebooku.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články