19.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Poslanec Vetrák (OĽANO) apeluje na kolegov: Hmotná zodpovednosť politikov je dôležitá!

Hmotná zodpovednosť politikov je téma, ktorá vyhrala predvolebnú anketu OĽANO a získala v nej najviac hlasov.

Voliči tak ukázali, že je pre nich dôležitá. Uviedol to v novom podcaste OĽANO predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Milan Vetrák.

„Nikto, dokonca ani z našich koaličných partnerov, neskáče od radosti, že chceme zavádzať hmotnú zodpovednosť,“ povedal. Verí však, že nakoniec sa v koalícii dokážu dohodnúť.

Smer SPÚŠŤA petíciu za vyhlásenie referenda! Podporíte ho?

Ak partneri kladú na stôl isté podmienky, je potrebné o nich rokovať. Zároveň je dôležité sa dohodnúť aj s generálnou prokuratúrou a ďalšími inštitúciami, na ktoré môže mať takáto zákonná úprava vplyv. „Koaliční partneri sa zaviazali v koaličnej zmluve, že nám umožnia presadiť všetkých 11 bodov, ktoré boli súčasťou predvolebnej ankety. A hneď prvý bod je hmotná zodpovednosť.“ Preto apeluje na partnerov, aby si pripomenuli, čo sľúbili, boli féroví a nebránili presadeniu volebných sľubov OĽANO.

Podľa Vetráka je model hmotnej zodpovednosti politikov dôležitý a nesúhlasí s tým, že už súčasné právo poskytuje dostatočné možnosti pre potrestanie za zlé nakladanie s peniazmi daňových poplatníkov.

Podľa neho treba rozlišovať, či ide o zámer a úmyselné pochybenie, alebo hrubú nedbanlivosť, ktorú dnes nevieme postihnúť. „Pri hmotnej zodpovednosti hovoríme o hrubej nedbanlivosti. Tá je buď vedomá a znamená, že páchateľ vedel, že keď pôjde zlým smerom, môže porušiť zákon a spôsobiť škodu, a potom máme závažné prípady nevedomej nedbanlivosti,“ zdôraznil Vetrák.

YouTube video

Ide podľa neho o konkrétne prípady, keď sa štátny úradník rozhodne ísť sám, svojou cestou, napriek tomu, že mu jeho podriadení pripravili správne podklady. Väčší postih by mal platiť na tých, ktorí spôsobia úmyselné pochybenie a menší na hrubú nedbanlivosť.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články