18.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Smer SPÚŠŤA petíciu za vyhlásenie referenda! Podporíte ho?

Táto petičná akcia by sa potom mohla predložiť prezidentke s požiadavkou, aby potom hneď vyhlásila referendum, ktoré by viedlo k pádu vlády SR a tiež k zmene Ústavy SR. SMER – SD aj s ďalšími politickými stranami v minulosti zrealizovali úspešnú petičnú akciu, ktorej sa zúčastnilo takmer 600-tisíc ľudí.

No prezidentka sa obrátila na Ústavný súd SR, ktorý konštatoval, že otázka nezodpovedá náležitostiam Ústavy SR. Tento nález je prelomový, nakoľko stanovuje pravidlá, pokiaľ ide o organizovanie predčasných parlamentných volieb. 

„Koalícia zneužíva tento nález, pretože dlhodobo odmieta pristúpiť k novelizácii Ústavy Slovenskej republiky. Bez novelizácie, ktorá povie, že je možné skrátiť volebné obdobie aj referendom alebo zákonom alebo nejakým uznesením, nevieme v tomto volebnom období skrátiť volebné obdobie, čo je prakticky neúnosné, pretože ak je ústavná kríza a táto krajina je v hlbokej ústavnej kríze, musia existovať nejaké nástroje, ktoré majú politické strany na vyriešenie takejto krízy,“ priblížil predseda strany.

Policajti zostali v šoku! Je možné jazdiť takto dlho bez vodičáku?! V Nitre sa odvážlivec našiel

R. Fico poďakoval politickým stranám, Hlas-SD, SNS a Republika za spoluprácu a podporu. Pri kreovaní petičnej otázky boli rôzne diskusie. Potvrdil, že pokiaľ ide o obsah referenda, strana sa chce výlučne sústrediť na otázku pádu vlády a na otázku predčasných parlamentných volieb. Preto informoval, že po predchádzajúcich konzultáciách vznikla záverečná podoba dvoch otázok, ktoré budú na tomto petičnom hárku.

Poďakoval Borisovi Suskovi, poslancovi za stranu SMER – SD, ktorý výrazne prispel, pokiaľ ide o právnu stránku tohto textu. „Prvá otázka, na ktorú budeme zberať podpisy znie: Súhlasíte s tým, že vláda Slovenskej republiky má bezodkladne podať demisiu? Ak ľudia odpovedia na túto otázku pozitívne a príde dostatočný počet ľudí, odpoveď má silu ústavného zákona, čiže vláda, ak by ľudia si takto želali, bude mať povinnosť bezodkladne po referende podať demisiu. Je našou povinnosťou ako vyspelej politickej strany, aby sme súčasne ponúkli aj nejaké riešenie. To riešenie je v druhej otázke, kde sa pýtame, či ľudia súhlasia s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia národnej rady je možné uskutočniť referendom alebo uznesením Národnej rady Slovenskej republiky. A prikladáme konkrétny text zmeny Ústavy Slovenskej republiky.“

Chmelár natvrdo: Kto by si pomyslel, že díler vodky s charizmou pingpongovej loptičky môže byť premiérom?

Robert Fico ďalej povedal, že pokiaľ by bolo referendum úspešné a vláda by padla, vznikne ešte hlbšia ústavná kríza, ktorá môže byť vyriešená tým, že by sa pokúsili zostaviť novú vládu, čo je prakticky nemožné v tomto stave. Ďalej prichádza do úvahy rozhodnutie NR SR uznesením, kde stačí 76 hlasov, aby sa vykonali predčasné parlamentné voľby, prípadne keby predstavitelia koalície na toto nepristúpili, je alternatíva okamžite spustiť referendum o predčasných parlamentných voľbách.

SMER – SD pôjde pri zbere podpisov líniou zberových miest, keďže nie sú pandemické ani iné obmedzenia. R. Fico uviedol, že nie je náhoda, že sa petičná akcia otvára v júni, nakoľko z hľadiska ekonomiky je správne, aby sa využilo konanie referenda v rovnakom termíne ako komunálne voľby (29. október 2022).

YouTube video

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články