21.1 C
Nitra
sobota, 25 mája, 2024

NITRA: Ako vznikla dezinformácia… Ale, zdraželi sme, nie?

V pondelok zverejnilo mesto Nitra na svojej oficiálnej facebookovej stránke informáciu o tom, že obyvateľov Nitry čaká v novom roku zdražovanie.

Konkrétne, ide o úpravu sadzby dane za byty domy, poplatky za školy a smetné. V správe bol citovaný hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek a odzneli v nej dve zaujímavé informácie.

V Nitre budeme platiť za smetné a daň za byt viac: Vďaka týmto poslancom si PRIPLATÍME

Prvou bola informácia zvýšení sadzby dane za byty a rodinných domov a poplatkov za nakladanie s odpadmi:

Sadzba dane za byty a rodinné domy sa po novom upravuje na úroveň 0,75 eura za meter štvorcový z pôvodných 0,465 eur. Pri byte s rozlohou 60 metrov štvorcových zaplatí majiteľ po novom 45 eur ročne, čo je navýšenie o 18,10 eur za kalendárny rok. Nitra sa tak z časti priblížila susednému krajskému mestu Trnava, ktoré má túto sadzbu od roku 2019 až na úrovni 1 euro za meter štvorcový, teda 60 eur za 60 metrový byt. Žilina navrhuje túto daň zvýšiť na 0,80 eura.

Úpravou prešli aj poplatky za nakladanie s odpadmi. Pôvodný návrh smetného počítal so zvýšením len pre právnické osoby. Bežným ľuďom sa zvyšovanie malo vyhnúť. Na základe rokovania komisie majetku a po dohode troch poslaneckých klubov v zastúpení poslancov Štefana Štefeka, Pavla Obertáša a Igora Kršiaka bol na mestské zastupiteľstvo predložený pozmeňujúci návrh na zvýšenie smetného aj pre domácnosti.

NITRA: Ako vznikla dezinformácia... Ale, zdraželi sme, nie?
Hlasovanie o zvýšení poplatkov za smeti: Jediná, ktorá hlasovala proti akémukoľvek zvýšeniu poplatku pre obyvateľov bola nezávislá poslankyňa Jarka Králová.

neskôr sa však veta o dohode troch poslaneckých klubov z textu vytratila a v diskusii pod statusom sa objavila debata nezávislého poslanca Pala Obertáša s poradcom primátora Hattasa, novým poslancom NSK, Henrichom Vargom.  

Hattas o Bödörovi: Ten pán má vyslovene u nás zavreté dvere. A ZRAZU zmluva s Bonulom?

„Takto je to naozaj lepšie prezentovať pre PR mesta chápem, ale to, že sme navrhli, aby sa zvýšené náklady na smetné navýšením poplatku rovnako premietli aj podnikateľom aj fyzickým osobám, sa nepíše. To, že sme znížili daň z nehnuteľnosti u bytov a rodinných domov oproti navrhovanej sadzbe sa tiež v texte nepíše a to, že sme znížili navrhované úpravy poplatkov za MŠ sa tiež nepíše. Ale to by takto nevyzeralo dobre, chápeme,“ okomentoval zverejnenú správu poslanec Obertáš. Na to reagoval primátorov poradca Varga: „Zdravím Vás Palo, skutočne tam mala byť buď zmienka aj o znižovaní sadzieb na základe iniciatívy troch spomínaných klubov alebo táto časť úplne vynechaná. Je to upravené.“

NITRA: Ako vznikla dezinformácia... Ale, zdraželi sme, nie?

Hattasovi schválili poslanci len základný plat: Nové zastupiteľstvo už úraduje

Skutočnosť je pritom taká, že pôvodne sa na návrh z dielne vedenia mesta mala navýšiť spomínaná daň  o 100 – 110 % . Práve koaličná trojica Kršiak – Štefek – Obertáš svojim pozmeňovacím návrhom zabezpečila občanom iba polovičný nárast daní pre domy a byty oproti návrhu. Napokon, pekne im to v komentároch zhrnul obyčajný občan.

Stále je to však zdražovanie, nie?

Zároveň ma zaujala informácia týkajúca sa poplatkov v školských zariadeniach. Konkrétne, že „napriek zložitej situácii, zostane rodinám v peňaženkách na konci mesiaca viac ako dnes. V Nitre konkrétne o viac ako 50 eur mesačne na jedno dieťa v povinnej predprimárnej výchove a viac ako 60 eur mesačne pri predškolákovi. O viac ako 60 resp. 70 eur zostane v peňaženkách rodičov detí, ktoré navštevujú základné školy.“

Mnohí ste sa pýtali, ako mesto došlo k týmto číslam a tak som požiadala teda hovorcu mesta o zdroj tohto prepočtu a dostala som nasledovnú tabuľku (tá na vysvetlenie stačí):

NITRA: Ako vznikla dezinformácia... Ale, zdraželi sme, nie?
Zdroj: mn

Tak už len na záver: Mesto Nitra má aj na svojej facebookovej stránke v prvom rade objektívne informovať a nie propagovať, a najmä, nemá zavádzať. Volič nie je sprostý a hoci v 21. storočí musí čakať na prepisy zastupiteľstva poriadne dlho (nie každý má chuť pozerať nekonečné video na youtube), zaslúži si neskreslené informácie. Najmä, ak ich zdieľa ďalej.

Ak toto nedokáže ani poradca, ani hovorca (nevieme, kto ten text písal), na ťahu sú poslanci, aby si s tým urobili poriadok. Pretože vďaka „úpravám“ potom klesá dôveryhodnosť všetkých, bez ohľadu na politické tričko a to sme iba na začiatku novej štvorročnice.  

Hena

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články