8.1 C
Nitra
pondelok, 26 februára, 2024

Ľ. VÁŽNY: Matovič pokračuje v elektronickom mýte so Skytollom, hoci ho označil za podvod storočia

Poslanec Národnej rady SR za stranu SMER – SD Ľubomír Vážny na tlačovej besede hovoril o podvode v elektronickom mýte. Uviedol, že zo súčasných predstaviteľov štátu a zároveň predvolebných kritikov mýta, sú dnes preukázateľní podvodníci, ktorí klamali verejnosť o mýtnom systéme.

„Podvod verejnosti bol vykonaný tým, že vládna koalícia, vtedy opozícia, mala silácke reči, tvrdo kritizovali elektronický výber mýta, ktorý bol za nás vysúťažený a bili sa do pŕs, že keď sa dostanú k moci, tento podvod zrušia a výber mýta a všetkých, čo zabezpečovali a realizovali vyšetria a budú si výber mýta zabezpečovať sami. Mali na to necelé tri roky a realita je takáto – 31. decembra 2022 končí platnosť zmluvy so SkyToll a oni nemajú pripravenú alternatívu. Po prvé sľúbili, že sami si zabezpečia výber mýta štátom. Sami si nezabezpečia výber mýta štátom a takýto výber mýta z úrovne NDS vôbec nefunguje. Doteraz nezabezpečili ani externú firmu, ale pokračujú akýmsi nečitateľným dodatkom. Pýtam sa, ako je možné, že tri týždne pred exspirovaním pôvodnej zmluvy so SkyToll nie je známy dodatok, ktorým idú predĺžiť so SkyToll-om vykonávanie tejto služby a poskytovanie tejto služby a nie je ten dodatok známy ani verejnosti, čo v preklade znamená, že pokračujú v nami zabezpečenom tendri so spoločnosťou SkyToll,“ priblížil situáciu Ľ. Vážny. Zároveň si myslí, že externý dodávateľ nebude vybratý ani do druhého polroka roku 2023. Teda po necelých troch rokoch sa zmohli len na predĺženie zmluvy, o ktorej tvrdili, že je to podvod storočia.

Ľ. Vážny ďalej uviedol, že riadil elektronický mýtny systém pri jeho tvorbe a pri projektovaní a nastavení, potom monitoroval aj spustenie tohto projektu s vedomím, že výsledná cena tohto projektu je vyvážená a primeraná zložitosti tohto systému, ktorý je jeden z najzložitejších systémov. Pýta sa, čo je to za cynizmus, keď Matovič, ktorý to označil za najväčší podvod storočia, keď tvrdil, že okradli ľudí o 700 milión eur a chcú okradnúť o ďalších 400 miliónov a že v prípade, ak by štát pokračoval v takejto zmluve so SkyToll, tak by za každý rok spoločnosť získala 100 miliónov eur, s nimi pokračuje s tajným dodatkom. Ten vtedy tiež tvrdil, že to nová vláda zruší okamžite po nástupe.

„Podľa mňa je to cynizmus, ja som nikdy netvoril tento tender s vedomím, že ideme okrádať štát. Ale on to vedomie mal a skoro tri roky táto zmluva, ktorú označil za okrádanie štátu, kde 100 miliónov neoprávnene ročne získa SkyToll, bezproblémovo dobieha ďalej,“ uviedol L. Vážny.

No nikto dnes nevie, ako od nového roka elektronické mýto bude fungovať, nevedia to dopravcovia, nevie to prevádzkovateľ, nevie to verejnosť. Ani ako budú okolité krajiny na nás reagovať. Beží nový tender na nový elektronický výber mýta, no je tak trochu v kŕči. Navyše od vlády riadenej Matovičom môžeme očakávať ďalší podvod. Preto treba aj tento bežiaci tender podrobiť skúmaniu, ktoré má spočívať v tom, že by ho mal preveriť ÚVO pred uzatvorením zmluvy.

YouTube video

„Keďže chcem, aby sa tieto pochybnosti odstránili s cieľom, aby sme nevykladali zbytočnú robotu na všetko, podal som dnes na Úrad pre verejné obstarávanie v zmysle paragrafu 169 Zákona o verejnom obstarávaní podnet na preskúmanie úkonov kontrolovaného pred uzatvorením zmluvy. Ten podnet spočíva v troch základných otázkach. Prvá otázka je stanovenie predpokladanej hodnoty zákazky, tam tiež to vo mne vzbudzuje pochybnosť, ako je možné, že NDS stanovila predpokladanú hodnotu zákazky 50 miliónov s DPH a relevantné ponuky sa hýbali okolo 15 miliónov. Druhá oblasť sú kritériá na vyhodnotenie ponúk, tie kritériá boli stanovené tak, že sa môže, že jeden subjekt nesplní čiastočne alebo vôbec niektoré z kritérií a zvíťazí, ale zároveň pri vyhodnotení zvíťazí, lebo iná možnosť v tých súťažných podkladoch nie je a zároveň je tu rozpor s podmienkou v opise predmetu zákazky, ktorá hovorí, že musí spĺňať všetky kritériá, inak bude z ponuky vylúčený,“ vymenoval Ľ. Vážny.

Ako tretiu vec uviedol technickú a odbornú spôsobilosť, kde požadovala NDS, že musí mať preukázateľnú spôsobilosť realizovať tender na Slovensku na výber mýta doloženú realizovaním takejto služby na elektronický výber mýta v minimálnej hodnote 11 miliónov eur, čo je diskriminačné.

(foto: topspeed.sk)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články