17 C
Nitra
nedeľa, 4 júna, 2023

Hattas o Bödörovi: Ten pán má vyslovene u nás zavreté dvere. A ZRAZU zmluva s Bonulom?

Marek Hattas sa len nedávno stal už po druhýkrát primátorom mesta Nitra. „Práve mesto pod Zoborom je roky skloňované aj v súvislosti s rodinným biznis klanom Bödörovcov,“ píše portál startitup.sk a pokračuje: „Ten má pod palcom nechválne známu SBS-ku Bonul, ktorá svojho času zarobila pekný balík na štátnych zákazkách.“

Hattas o Bödörovi: Ten pán má vyslovene u nás zavreté dvere. A ZRAZU zmluva s Bonulom?
Marek Hattas so svojim poradcom Henrichom Vargom, z ktorého sa stal poslanec NSK, zdroj: FB

Autor článku Pavel Knapko pripomenul, že práve Hattas, keď vystriedal na čele mesta exprimátora Jozefa Dvonča, „mal na adresu podnikateľského klanu so zaujímavými konexiami rázne vyjadrenia. Dušoval sa totiž, že známa rodina má u hattasovcov „zatvorené dvere“.“

Prečítajte si aj: Hattasovi schválili poslanci len základný plat: Nové zastupiteľstvo už úraduje

A skutočne! Mimoriadne zaujímavý videorozhovor poskytol Marek Hattas, primátor mesta Nitra, portálu aktuality.sk 30. 4. 2019, kde bol hosťom Michala Kovačiča a odpovedal mu na niekoľko otázok.

Ponúkame vám prepis spomínaného rozhovoru a radíme vám, pozorne si ho prečítajte. Okrem nápadov, ktoré pre Nitru v tomto období mal (už bol na primátorskej stoličke štyri mesiace), hovoril o mobilnom kamerovom systéme pre mesto, o podnikateľovi Ščurkovi a jeho ubytovni, ktorá mala vyrásť v priemyselnom parku, o zdravej strave v škôlkach, o podpore detí a športu a čo je najzaujímavejšie, vyjadril sa aj k podnikateľovi Miroslavovi Bödörovi. (v rozhovore je táto časť zvýraznená).

Čítajte aj unikátny rozhovor: Marek HATTAS: Otázky bez odpovedí (Kvôli pracovnej vyťaženosti pána primátora a prebiehajúcim dovolenkám sa nám rozhovor nepodarí uskutočniť) (foto)

Preto je zaujímavé, že mesto Nitra v zastúpení s Marekom Hattasom ešte cez leto, presne 1.7.2022 tohto roka, podpísalo s Miroslavom Bödörom a jeho firmou Bonul zmluvu o poskytovaní služieb v oblasti súkromnej bezpečnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o súkromnej bezpečnosti), počas trhových akcií, jarmokov a kultúrnych podujatí organizovaných Mestom Nitra v roku 2022 (Nitra, milá Nitra, Nitrianske hody a dožinky, Chrenovské stánky, Klokočinský jarmok, Vianoce a jednorazové podujatia organizované a spoluorganizované Mestom Nitra).

Zmenil Marek Hattas pred poslednými voľbami vlastnú rétoriku?

(Pre úplnosť treba dodať, že východiskovými podkladmi pre uzatvorenie tejto zmluvy bola cenová ponuka poskytovateľa predložená do verejného obstarávania predmetnej zákazky zo dňa 29.6.2022, uvedené v zmluve.)

Zmluvu si pozrite tu:

A tu je prepis rozhovoru pre aktuality.sk zo dňa 30. 4. 2019, keď bol Marek Hattas štyri mesiace na primátorskej stoličke. (Prepis je doslovný, bez dodatočnej úpravy)

Moderátor:

Dnešný hosť študoval informatiku, bol aktivistom a vyše 4 mesiace je najmladším primátorom krajského mesta. Opýtame sa ho na to, či nebol v kampani naivný, čo už stihol, aj na to, či v nitrianskych škôlkach varia podľa Jamieho Olivera, tak ako sľuboval. Odpovie Marek Hattas.

Poslankyňa Petra AJDARIOVÁ si podala Hattasa: Chováš sa HROZNE

Tak, vitajte, príjemný pekný deň.

Moderátor:

Vám sa za posledné 4 mesiace pomerne zásadne zmenil život z toho aktivistického na ten primátorský, už ste si stihli na to zvyknúť, že ste primátorom piateho najväčšieho slovenského mesta?

M. Hattas:

Ono tak niekedy kolíše.

Moderátor:

Šiesteho, Bystrica je väčšia.

M. Hattas:

Bystrica je väčšia, Nitra ku koncu roka mala 70 000 obyvateľov, takže je veľmi zaujímavé, že na jednu stranu sa naše mesto rozvíja, na druhú stranu máme čoraz menej ľudí, ktorí majú trvalé bydlisko v Nitre, ale teda asi takto 79 000 obyvateľov.

Moderátor:

To som sa pozeral, že vám vlastne za 15 rokov 10 000 klesol počet obyvateľov.

M. Hattas:

Je to o tom, že ľudia sa sťahujú do satelitov a zároveň nemajú napísaný trvalý pobyt v Nitre.

Moderátor:

A to je problém asi každého väčšieho mesta. No a poďme sa teda pozrieť na vás osobne za tie 4 mesiace ste si teda už zvykli na to, že ste primátor ani aktivista?

M. Hattas:

Áno, ja hovorím, že na jednu stranu je to možno trošku jednoduchšie, lebo predtým, ako keď som bol aktivista, tak to bolo to, že som polku toho svojho času venoval teda práci, robil som predtým v automobilovom priemysle IT. čkára a polovicu času som venoval ako dobrovoľník aktivizmu, takže bolo to vlastne tak veľmi ťažké prechádzať z tej jednej sféry do druhej, zatiaľ, čo teraz mi to príde jednoduchšie, že zastávam tú pozíciu primátora, nemusím jednoducho tú tú svoju myseľ preorientované na nejaké 2 body.

Moderátor:

Takže z dvoch bodov máte 2 teda 1.

M. Hattas:

Áno, že v tomto to jednoduchšie, je to oveľa väčšia zodpovednosť, ale hovorím, že dá sa to.

Moderátor:

No vy ste sľubovali v kampani viacero vecí, ktoré by sa podľa mňa páčili nielen obyvateľom Nitry, ale aj obyvateľom viacerých väčších slovenských miest, tak začnime tak zľahka už sa v nitrianskych škôlkach. Varí sa už podľa Jamieho Olivera?

M. Hattas:

Kiežby, pracujeme na tom, momentálne máme spustený formulár, tzn, že berieme spätnú väzbu od od rodičov a od detí, teda, že vlastne, nakoľko sa im páči to stravovanie alebo nepáči. Máme dohodnutého nutričného poradcu, takže túto tému… už aktívne na nej pracujeme, čiže, kedy to tak bude? Dúfam, že v septembri už prídu prvé prvé nejaké výsledky toho, že aby sa nám to stravovanie v tých školských jedálňach zlepšilo.

Moderátor:

A ako si to máme predstaviť, ako sa zmení?

M. Hattas:

Na jednej strane je to o odbornosti tých kuchárov toho, že čo sa tam varia, čo sa tam nevarí, lebo vieme, že sú tam určité hranice toho, že čo tie deti alebo resp. čo tá Základná škola môže alebo nemôže nakupovať. Je tam jasne dané, povedané, že musia mať raz za nejaké obdobie jednoducho rybu, ale podľa mňa sa to dá vždy pripraviť úplne iným spôsobom, ako sa to robí doteraz.

Moderátor:

Takže Nitra bude škôlkach najlepšia v jedálňach od septembra.

M. Hattas:

Ja verím, že áno.

Moderátor:

Uvidíme, skontrolujeme a ešte ďalšia vec, o koľko menej detí sa v Nitre opíja?

M. Hattas:

O tom momentálne tak v štatistiku nemáme.

Hattas o Bödörovi: Ten pán má vyslovene u nás zavreté dvere. A ZRAZU zmluva s Bonulom?
Marek Hattas Foto Jozef Uhlárik

Moderátor:

Ja len vysvetlím, prečo sa na to pýtam, lebo vy v programe píšete, že na Islande sa opíja 8× menej mladistvých ako pred dvadsiatimi rokmi. Podarilo sa to vďaka programu na podporu zdravého životného štýlu, tak nám povedzte, že čo s týmto chcete robiť, lebo bolo to medzi tými deviatimi hlavnými bodmi vášho programu.

M. Hattas:

Základná tá idea tam bola tá, že decká by mali tráviť ten svoj čas zmysluplne. A jedna z tých foriem je podporovať jednoducho mládežnícky šport, takže momentálne prebieha veľká diskusia o tom, že kam tie peniaze, ktoré boli teraz alokované na šport, kam ich dávať a akým spôsobom, takže pevne veríme, že budeme novú dotačnú schému, taktiež v septembri alebo ku koncu roku a už budeme úplne iným spôsobom rozdávať tie peniaze, ktoré sú v našom meste.

Moderátor:

Ja si myslím, že toto, čo hovoríte, tak by pán Dvonč, dlhoročný primátor, podpísal, čo ale teda bude tá zmena?

M. Hattas:

Zmena by mala by hlavne v tom, že by sa mali podporovať mládež a nie profesionálny šport ako taký.

Moderátor:

Čiže zoberiete peniaze dospelým a presmerujete to na deti?

M. Hattas:

Myslíme si, že niektoré profesionálne športy by sa mali uživiť samé a naopak by sme mali….

Moderátor:

Skúste konkrétne príklad.

M. Hattas:

Je to podľa mňa hokej a futbal, tzn. že nemali by sme prispievať na výplaty hokejistov ani futbalistov, zvlášť, podľa mňa, pri futbale existujú modely, kde sa dokážu zafinancovať, veľmi pekným príkladom je Trenčín alebo Žilina a dá sa povedať, že do tohto odvetvia išlo veľmi veľa peňazí, ktoré možno oveľa viac zmysluplnejšie využiť zrovna pre tú mládež, resp. na tú infraštruktúru, ktorú meste máme.

Moderátor:

Vy ste boli cez víkend na hokeji, fandíte a čiže teraz odkomunikujete vlastne fanúšikom, že hokej dostane menej v Nitre?

M. Hattas:

Hokej dostal menej, keď sa tomu… zoberieme celkovo v Nitre, no na druhú stranu sme si povedali, že už sme jasne nastavili toto pravidlo ako prvé zrovna pre hokejistov, kde sme povedali, že na, na tých na výplaty jednoducho peniaze nebudú dostávať, budú dostávať peniaze na to, aby mohli udržiavať ten štadión, aby mali zjednodušené podmienky na to, aby mohli tú mládež… mohli pracovať s mládežou.

Moderátor:

Dobre, takže zoberiete nejaký balík peňazí z nitrianskeho hokeja, na čo konkrétne to pôjde? Jeden príklad.

M. Hattas:

Jasné na to, aby tí rodičia nemuseli doplácať toľko peňazí pre svoje deti na krúžky, nie. Zrovna keď tu pritom hokej, tak jednoducho tie peniaze iba alokujú namiesto toho, aby to bolo na áčko, tak to bude na mládež, tzn. že sa nám vznikne nám taký trend, že resp. taký neduh v tom, že deti, ktoré nemajú rodičia, ktorí nie sú… nemajú dostatok peňazí, tak nemôžu jednoducho tie decká prihlasovať do tých, napr. zrovna ten hokej, ktorý je veľmi drahý šport. A toto by sme chceli docieliť tým, že ten šport sa stane pre tie decká oveľa viacej, to povedať, dostupnejší.

Moderátor:

Čiže viete už dnes povedať, že napr. deti z chudobnejších rodín budú vedieť u vás hrať hokej, ono je to naozaj veľa peňazí…

M. Hattas:

Nevieme to povedať úplne, ale vieme to povedať, že to o niečo zjednoduším, že ten level sa trošku zníži, ale je to o tom, že by ten šport mal byť dostupný všetkým. Nevieme to všade samozrejme zagarantovať, toto je otázka skôr potom na národnú tému a o tom, kde sú rezervy rezervy v štáte.

Moderátor:

Jedna z veľkých vašich tém v kampani bola bezpečnosť. Vy ste si zobrali za príklad české mesto Kolín, kde hovoríte, že za 2 roky alebo za 3 roky znížili kriminalitu o 50 % a hovoríte, že prenesiete tie opatrenia do Nitry. Tak, čo ste preniesli?

M. Hattas:

V Českom Kolíne sme boli naposledy teraz, mám taký dojem, že pred týždňom alebo pred dvoma, my sa z toho projektu veľmi inšpirujeme. Podporovali sme aj v kampani, je nás takých.. je tam niekoľko opatrení, ktoré treba v tom meste spraviť, tzn. že podporovali sme aktivistov, ktorí momentálne zbierali, zbierali podpisy pod petíciu zastavme hazard, lebo 1 z tých častí je, že v Čechách identifikovali jasne, že herne sú problémové, že sú s tým spojené veľmi veľa patologických javov a je to niečo, čo dokážete odstrániť z toho mesta.

Moderátor:

Dobre, máte petíciu zastavme hazard, čiže vaším cieľom je dlhodobo zrušiť herne, tomu rozumiem, čo ďalšie.

M. Hattas:

Ďalšia vec je, čo tam bolo identifikované, v tom projekte jasne povedané, mapa kriminality, aby sme dokázali vedieť, že kam, kde sa tá kriminalita vytvára, ako často, v ktorých hodinách. Vieme, že tá polícia má obmedzené obmedzené finančné zdroje, tzn. že tých policajtov jednoducho tu nebude viacej tak ľahko, ale vieme ich, keď budeme mať takéto jasné mapy, vieme ich oveľa presnejšie tých policajtov používať oveľa efektívnejšie, tzn. že mapy, jasne nakupovať techniku kamerovú, ktorá neni natvrdo prilepená, tzn. že, že mal by sme mať kamerový systém, ktorý dokážeme… mobilné kamery potrebujeme, aby sme ich jednoducho dokázali dávať tam, kde tá kriminalita nám zrazu…

Moderátor:

Čiže viete, že v piatok večer niekde zvykne byť neporiadok, tak tam dáte mobilnú kameru. Kedy?

M. Hattas:

Máme teraz, žiadali sme o dotácie z Ministerstva vnútra, takže čakáme, aká bude odpoveď, takže riešime aj teraz kamerový systém. Ďalšia vec je informovanie sa, lebo ideálne je, keď tomu, keď kriminalite predchádzate… oveľa jednoduchšie kriminalite predchádzať, ako je následne čeliť jej dôsledkom, tzn. že je dôležité, aby ľudia, ktorí sú v tej bezpečnosti zakomponované, aby si navzájom vymieňali informácie, aby to nebolo len o tom, že je spojený náčelník Mestskej polície a dajme tomu, že krajský riaditeľ polície, ale zároveň, aby do toho boli zakomponované aj ostatné prvky, ako sú dajme tomu, že hasiči alebo Úrad práce sociálnych vecí a rodiny, alebo sú terénni sociálni pracovníci, tzn. že vytvoriť platformu, kde si tí ľudia navzájom vymieňajú tie informácie a hovoria si, že tuná máme problém. Tam nám niečo horí, tam potrebujeme pomôcť, naopak, tu potrebujeme niečo spropagovať. Tu potrebujeme našim obyvateľom vysvetliť, nech si dávajú pozor, zároveň je to je to vynikajúci nástroj ako tých steckholdov udržať v tom, že sa navzájom informoval.

Moderátor:

To by sa za štyri mesiac dalo stihnúť, tak stihli ste?

M. Hattas:

Nestihli sme, musím povedať, že to meste je toho veľmi veľa a vyskakujú nám takí tí kostlivci, takže riešime skôr teraz ad hoc veci, ale taktiež máme, že na jeseň pevne veríme, že takúto bezpečnostnú radu zložíme a bude aj funkčná.

Moderátor:

Keď sme pri tom, čo ste si predstavovali a nestihli ste, čo vás tak prekvapilo, v čom ste boli naivní?

M. Hattas:

Naivný asi v tom, čo nás tak prekvapilo. Mysleli sme, že ten úrad nájdeme oveľa horšom stave, dá sa povedať, že ten úrad funguje asi na 80 %, máme tam jasne identifikované problémy hlavne, čo sa týka toho, že niektoré úkony tam trvajú viac ako je ako je dovolené, tzn. že našli sme ten úrad vo veľkom podstave, čo bolo pre mňa divné, lebo som si myslel, že práveže toto nebude ten základný problém, takže…

Moderátor:

Ste si mysleli, že tam príliš veľa úradníkov a že bude treba vyhadzovať?

M. Hattas:

…že si práveže myslel, že presný opak, že tam je tých úradníkov veľa, bude ich treba vyhadzovať, naopak sme zistili, že dlhodobo sa tam neriešila personálna politika a veľmi veľa ľudí tam bolo buď dlhodobo na PN alebo na materských dovolenkách, tzn. že momentálne máme novoprijatých 15 zamestnancov, čo je na taký úrad, kde je vlastne niečo cez 250 zamestnancov už ako ako kebyže celkom zaujímavé číslo, lebo to viacej, ako pomaly… je to 10 % ľudí.

Moderátor:

Čiže dobre tomu rozumiem, že ste zistili, že Jozef Dvonč bol trochu lepší primátor, ako ste si mysleli?

M. Hattas:

Skôr by som povedal, že skúpy.

Pretože jasne vedel, že tie dokumenty sa tam nevybavujú, tie stránky sa tam nevybavujú, podľa mňa v tých termínoch, ako by sa mali vybavovať a neriešil to dlhodobo ten problém.

Moderátor:

No vy ste sa sťažovali na to, že Nitra je jedno z najzadĺženejších miest a že teda urobíte audit a preveríte zmluvy, tak koľko ste ušetrili?

M. Hattas:

Momentálne sme pri prvej zmluve, kde rátame, že ušetríme asi 280.000 EUR.

Moderátor:

Za čo.

M. Hattas:

Nechcem to špecifikovať teraz, prečo? je to momentálne citlivá téma ešte rokujeme s tým dodávateľom tej služby.

Moderátor:

Dobre, tak vráťme sa k tej bezpečnosti. Nitra bola známa problémami s neonacistami, 2014 plnila teda stránky novín v spojitosti s tým, aká brutálna bitka sa stala v Mariači. V klube, ktorý je v Nitre. Odvtedy je tá situácia dobrá?

M. Hattas:

Tá situácia je dlhodobo tým, že ja som Nitrančan, tak to poznám na vlastnej koži, taká sínusoidná, tzn. že zrazu nám niečo vyskočí, tá komunita sa zľakne, resp. dostanú podmienky, dostanú tresty, lebo sú to tiež ľudia, ktorí majú svoje rodiny a zrazu si uvedomia, že aha, že toto je niečo cez čiaru, takže tá kriminalita s tým spojená, potom začne klesať, takže momentálne sme v tej krivke, že jednoducho je klesajúca.

Moderátor:

A čakáte, že bude stúpať.

M. Hattas:

Uvidíme, čo sa bude diať, ja si myslím, že to bolo veľmi veľmi silný príklad toho, že toto neni v spoločnosti tolerované, čo sa, čo sa dialo.

Moderátor:

No dobre ste primátor, čiže ste za to zodpovedný, takže preto sa na to pýtam.

Neznámy rečník 3

Áno momentálne to nestúpa, resp. je to utlmené hlavne tým, že tie súdne procesy tam trvajú a tí ľudia sa, ako to nazvať, unormálnili?

Moderátor:

Ľudia v Nitre sa báli aj príchodu cudzincov, to spojitosti s tým, že sa buduje automobilka Jaguar resp. že vybudovaná a stavali sa ubytovne. Vy ste hovorili, že niektoré budete prehodnocovať, lebo Nitrania sa báli, že tam bude kriminalita, ako to dopadlo?

M. Hattas:

Momentálne tak, že bolo… pripravovala sa projektová dokumentácia, alebo sa stále pripravuje, ťažko povedať, že v akej stave, v akom… v akej fáze to má developer. Jedna obrovská ubytovňa priamo v priemyselnom parku. My sme…

Moderátor:

To je tá ubytovňa pána Ščurku.

M. Hattas:

Áno, my sme s pánom Ščurkom aj sedeli, povedali sme mu jasne, že nie, podľa nás o tom musí rozhodnúť Mestské zastupiteľstvo, keďže je to tak napísané v územnom pláne a my jasne hovoríme, že nie, že z akéhokoľvek sociálneho hľadiska to považujeme za za veľký bezpečnostný problém.

Moderátor:

Takže tento pán známy z káuz SDKÚ chce stavať u vás ubytovňu a postavil?

M. Hattas:

Ja pevne verím, že nie.

Moderátor:

Kedy sa rozhodne?

M. Hattas:

Nemá podané žiadosť, takže v podstate ťažko povedať… Je to ako keby, že, je to na ňom, kedy, kedy mu povieme, kedy on si predloží nejaký papier a my na dáme odpoveď, že nie.

Moderátor:

Vy ste sa s ním stretli, čo vám povedal?

M. Hattas:

Tam tie argumenty boli o tom, že, nakoľko je výhodné alebo nevýhodné mať takúto obrovskú ubytovňu v priemyselnom parku a predstavil nám svoje argumenty, ukázal nám svoje vizualizáciu, ako by to malo celé vyzerať. V podstate bolo to navrhnuté ako 1 veľký internát, kde my sme jasne povedali, že to nemôže fungovať, že tí ľudia my nemôžme považovať za stroje, ktorí jednoducho prídu na šichtu prídu z práce na tú ubytovňu a potom jednoducho idú spať, že takto nefunguje, oni potrebujú nájsť svoj normálny normálny život. Sú to normálni ľudia a jednoducho, keď ich, keď ich zavrete na takýto internát, tak oni vám aj, tak potom pôjdu do toho mesta, jednoducho, že toto mi príde ako vyslovene, že segregácia.

Moderátor:

Čiže vy nie ste proti, ale predstavujete si, že to nebude 1 panelák, ale že to bude nejaká občianska vybavenosť…

M. Hattas:

Okolo toho tam musí byť občianska vybavenosť, musia mať obchody, jednoducho, tá koncentrácia samotná to takého počtu ľudí je z bezpečnostného hľadiska úplne, že mimo.

Moderátor:

Ďalším známym nitrianskym menom sú Bödörovci. Je to známa rodina aj celoslovenský, s nimi ste sa stretli?

M. Hattas:

Nestretol som sa s ním doteraz aj napriek tomu, že pán Bödör je napr. vlastník alebo akcionár futbalového štadióna, kde som mal teda stretnutie s akcionármi, nestretol som sa s ním zatiaľ.

Moderátor:

Netreba?

M. Hattas

Ja si myslím, že sa nemáme o čom rozprávať.

Moderátor:

Prečo?

M. Hattas

Ten pán má vyslovene u nás zavreté dvere a tam to končí.

Moderátor:

Dobre, tak poďme na ľahšiu tému. Vy ste známy bicyklovaním a podľa toho, čo som zisťoval od Nitrančanov, tak vaša žena doteraz vozí deti do škôlky na karičke pred bicyklom. Na druhej strane v Nitre sa, odkedy ste tam, bicykluje menej, lebo vám nefungujú tie bicykle na požičiavanie, ktoré fungovali, tak to je taký celkom paradox.

M. Hattas

Je to paradox, ale presne tie veci, ktoré nachádzame v tom meste, ktoré sú nefunkčné a momentálne rokujeme rokujeme s dopravcom, v čom je problém, je tam veľmi zle postavená. Zmluva.

Moderátor:

Je to príliš drahé.

M. Hattas

Je tá zmluva vedenie, vedenie sa trošku ponáhľalo, aby tú službu spustilo a tú zmluvu, ktorá je podpísaná s Arrivou, je nejednoznačná a my s ňou máme problém.

Moderátor:

V čom?

N M. Hattas

Je nejednoznačná a ja si myslím, že, že to malo ísť cez verejné obstarávanie.

Moderátor:

Takže možno zrušíte úplne tieto bicykle, Arriva je spoločnosť, ktorá prevádzkuje aj vaše autobusy. Áno a zrušíte tú zmluvu a bude úplne. Nová.

M. Hattas

Momentálne rokujeme a Arivou o tom, že ako nastavíme tie bicykle, či dokážeme zohnať získať nejakého sponzora, ktorý by to od sponzoroval tak, ako to je napr. tuná v Bratislave, kde to je Slovnaft, v Žiline to je Kia, takže rokujeme, akým spôsobom to bude financovať.

Moderátor:

Takže ste primátor cyklista, ale je možné, že toto leto nebudú bicykle.

M. Hattas

Áno, lebo na druhú stranu som rád nie, že som rád, ale jednoducho budem zastávať vždy, že majme jasne postavené zmluvy. Máme tu jasné inštitút verejného obstarávania a takto má fungovať systém, tzn. že tá zmluva bola podľa mňa, že absolútne nesystémovo riešená ad hoc a mala byť dávno zamenená. Problém tu vznikol to, že my sme tu zmluvu neevidovali ako problém, keby sme ju videli, vedeli o nej už v novembri, tak dnes už sa bavíme o tom, že tie bicykle nám jazdia v meste, ale pevne veríme, že s dopravcom s Arrivou nájdeme spoločnú reč, resp. dneska máme stretnutia a dokonca apríla budú jazdiť bicykle u nás.

Moderátor:

Vy máte podobné problémy ako iné krajské mestá, máte aj také stretnutia primátorov krajských miest, tam máte najbližšie k tým najmladším, pánovi Bročkovi z Trnavy a pánovi Valovi z Bratislavy?

M. Hattas

(?) s pánom Rybníčkom sa dá porozprávať, predsalen je to človek s veľmi podobnými hodnotami.

Moderátor:

Čo vám poradili?

M. Hattas

Čo nám poradili? Skôr…

Tie rozhovory na K8 sú veľmi príjemné, lebo riešime podobné problémy. Zároveň sa dokážeme tak, ako aj veľmi ľudsky porozprávať, je to o tom, že sa podržíme v tých ťažkých témach. Veľakrát si aj zavoláme, keď sa potrebujeme rozhodnúť pri nejakej ťažšej téme to, čo som napr. s nimi konzultoval, bolo… mali sme v Nitre, máme v Nitre mestské podniky, kde bolo zvykom, že konateľ bol poslanec, mne to prišlo ako nie úplne dobrá prax, takže som si predstavoval s ostatnými primátormi krajských miest… Bavili som sa na túto tému, ako to aj ľudsky poňať, ako to poňať manažérsky, takže ja som veľmi rád, že tie krajské mestá majú takých primátorov, akých majú a že tie vzťahy máme veľmi blízko a veľmi dobre.

Moderátor:

Vy ste sa stali primátorom a predpokladám, že ste trošku menej so svojimi dvoma malými deťmi. Čakali ste, že to bude vyzerať trošku inak, neľutujete to?

M. Hattas

Určite to neľutujem, tak, ako som povedal na začiatku, že ja už som ten život predtým mal veľmi veľmi divoký, resp. veľmi aktívny, tak ja som si hneď dopredu povedal, že koľko hodín musím byť so svojou rodinou a mám to napísané v kalendári. Trošku som nerátal s tým, že…

Moderátor:

Vy máte vyčlenené, koľko hodín musíte byť vlastnou rodinu. Koľko je to?

M. Hattas

Minimálne to musia byť 2 víkendy a ešte aspoň 1 pol deň a potom sú…

Moderátor:

Dva víkendy do mesiaca?

M. Hattas

Nie, čiže musí to byť 2 dni, tzn. že víkend + ešte aspoň 1 pol deň počas týždňa a ideálne byť aspoň 2 -3 večery. Doma.

Moderátor:

A dodržiavate to?

M. Hattas

Snažím sa to dodržiavať.

Moderátor:

Tak vám ďakujem za rozhovor.

M. Hattas

Ďakujem veľmi pekne.

Video si môžete pozrieť aj tu:

YouTube video

(nn)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články