15.9 C
Nitra
pondelok, 15 apríla, 2024

Maďarský minister Péter Szijjártó o Ficovi: Veľmi si zaslúži úctu Maďarska

V centrále strany SMER – SD sa včera uskutočnilo stretnutie predsedu strany Roberta Fica s maďarským ministrom zahraničných vecí a obchodu Péterom Szijjártóom. R. Fico skonštatoval, že v čase, keď bol premiér vložili spoločne s predsedom vlády Maďarska Viktorom Orbánom energiu do skvalitnenia vzťahov, ktorá sa teraz pretavila do takej úrovne bilaterálnych vzťahov, že dnes téma spoločných vzťahov nie je politicky zaujímavá téma.

Témami spoločného priateľského obeda boli spolupráca v rámci V4, otázka dodržiavania zákonov, sankčná politika a postoj Ukrajine a téma migrácie.

R.Fico zopakoval, že formát vyšehrádskej spolupráce má pre oba štáty životný význam.

„Mrzí ma, že slovenské predsedníctvo vo V4 nedáva tejto spolupráci žiadnu dynamiku, naopak mám pocit, že sa robí všetko pre to, aby táto spolupráca nebola efektívna,“ uviedol. Zároveň potvrdil, že bez ohľadu na to, v akej pozícii bude SMER, bude vždy tvrdiť, že pre krajiny veľkosti a sily ako Česká republika, Maďarsko alebo Slovensko, je tento formát mimoriadne dôležitý. Povedal, že nie je možné rešpektovať, aby krajina bola sankcionovaná za suverénne postoje a názory. A tiež, aby krajina, kde sa politická strana postaví pred voličov s vlastným programom, vyhrá voľby a demokraticky v parlamente prijíma zákony na naplnenie tohto programu, bola sankcionovaná formou obmedzovania prístupu k EÚ fondov. „Ak chú páni komisári a pani predsedníčka Európskej komisie hľadať krajinu, kde je problém s právnym štátom, nech sa páči, tá krajina sa nazýva Slovenská republika s hlavným mestom Bratislava. Vyzývam Európsku komisiu, aby sa prišla pozrieť, čo sa na Slovensku deje, pokiaľ ide o zneužívanie trestného práva na likvidáciu opozície.“

Chmelár sa pustil do prezidentky! TOTO si o nej naozaj myslí?

Zopakoval, že ak SMER bude súčasťou novej vlády, zastaví zbrojné dodávky na Ukrajinu a bude pomáhať len humanitárne. SMER má veľké výhrady proti nefunkčným sankciám voči Rusku. Krajiny EÚ len tento rok vynaložili vyše 600 miliárd na kompenzáciu vysokých cien energií spôsobenými týmito sankciami.

„Rovnako sme presvedčení, že ak majú nejaké sankcie ukladať, tak sa musia ukladať také sankcie, ktoré fungujú a nie také, ktoré poškodzujú tých, ktoré tieto sankcie vymysleli. Pripomínam aj to, že SMER – sociálna demokracia má vážne výhrady k predstave o akýchsi spoločných európskych pôžičkách pre Ukrajinu. Ukrajina je jedna z najskorumpovanejších krajín na svete a tie peniaze, ktoré Európska únia poskytne Ukrajine, sa nikdy nevrátia naspäť, ak sa niekto mylne domnieva, že sú to nejaké pôžičky,“ povedal R. Fico. Maďarsko však ponúka model ísť bilaterálne a ponúkať bilaterálne peniaze priamo zo štátneho rozpočtu Maďarska. V téme migrácie opätovne prízvukoval, že problémy, ktoré máme na hraniciach sú iba výsledkom nečinnosti vlády SR.

Maďarský minister Péter Szijjártó o Ficovi: Veľmi si zaslúži úctu Maďarska
Zdroj: screenshot, tlačovka Smer SD

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó poďakoval za stretnutie a uviedol, že bolo veľmi príjemné, pričom nešlo o stanovisko, ktoré by malo byť zaujímavé pre slovenskú vnútornú politiku, ale je to úprimný názor so zreteľom na to, že pred 10 rokmi bol osobne prítomný na stretnutí s Robertom Ficom, ako vtedajším predsedom vlády a Viktorom Orbánom. Povedal, že R. Fico si zaslúžil a veľmi si zaslúži úctu Maďarska, pričom v dobe, keď bol vo funkcii premiéra, tak slovensko-maďarská spolupráca sa dostala do úplne inej dimenzie.

„S pánom premiérom sme svojho času podpísali zmluvu, že prepojíme naše dve krajiny počtom 21 nových prepojení, ciest, mostov, lebo to je veľmi dobré pre ľudí na oboch stranách hraníc a práve v období pána premiéra Fica sa zrodila zmluva, že v Komárne vybudujeme nový most, ktorý sa aj realizoval a pre Maďarov je veľmi dôležité, že práve s pánom premiérom Ficom sme sa mohli dohodnúť o tom, že aj z maďarského rozpočtu sme mohli financovať rôzne investície na juhu Slovenska a vďaka tomu 3500 podnikateľov investovalo tu milióny forintov,“ uviedol P. Szijjártó.

Zmienil sa aj o bezpečnostnom probléme, kde si myslí, že spolupráca V4 a historický význam tejto spolupráce aj na celoeurópskom dejisku bolo to, že sa podarilo zabrániť uplatneniu povinných kvót pre migrantov, čo bolo aj zo strany V4 taký obrovský výsledok, ktorý v plnej miere zasiahol do života stredoeurópskych krajín, lebo to bol až hrdinský skutok. Prízvukoval, že spolupráca V4 musí trvať naďalej a je pozitívne, že aj na Slovensku sú priaznivci tejto myšlienky. Poďakoval predsedovi SMERu za podporu v tejto otázke.

YouTube video

Robert Fico potvrdil, že za posledné dva roky sme svedkami chaosu a rozvratu Slovenska, narastania chudoby a rozvratu právneho a sociálneho štátu. Ambíciou novej vlády, ktorá príde, je podľa jeho slov to, aby každý občan SR, bez ohľadu na to, či je to Slovenka, Slovák, občan maďarskej, rusínskej, českej alebo ukrajinskej národnosti, aby sa mu tu dobre žilo a aby nemal ambíciu uvažovať o zmene krajiny, kde chce žiť. Preto potvrdil, že ak by sa SMERu opäť podarilo zostaviť vládu, vo vzájomných slovensko-maďarských vzťahoch by vsadil na myšlienky suverenity, pretože na týchto myšlienkach sa dajú robiť veľké rozhodnutia na európskej úrovni. Jasne zdôraznil, že Slovensko, pokiaľ bude SMER vo vláde nebude nikdy súhlasiť so zrušením práva veta členského štátu EÚ vo vážnych rozhodnutiach.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články