21.1 C
Nitra
streda, 26 júna, 2024

Nepriaznivá personálna situácia v ZVJS sa stáva KRITICKOU

Už dlhšiu dobu nepriaznivá personálna situácia v Zbore väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) sa v súčasnosti stáva kritickou. Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR na to upozorňuje v správe o nedostatku personálu zboru, ktorú možno v súčasnosti pripomienkovať. Volá po zvýšení počtu príslušníkov ZVJS a zlepšení ich finančného ohodnotenia.

Nepriaznivá personálna situácia v ZVJS sa stáva KRITICKOU

„Uvedené sa navrhuje najmä z dôvodu potreby priblíženia sa k štandardným podmienkam výkonu povolaní väzenskej služby v iných krajinách Európskej únie, v porovnaní s ktorými zbor výrazne zaostáva,“ uviedlo ministerstvo v materiáli.

R. Takáč: Pre podozrenie z NEKALÝCH praktík šéfa SPF podávam na neho TRESTNÉ oznámenie

Pomer väznených osôb k personálu zboru je na Slovensku približne 1,8. „V krajinách Európskej únie, rovnako ako v krajinách Rady Európy je priemer vo výške 1,5, a to počnúc krajinami ako Holandsko s pomerom 0,8 či Dánsko a Švédsko s pomermi 0,9 odsúdeného na jedného príslušníka,“ doplnil rezort.

Za nevyhnutné považuje zvýšiť počet systematizovaných funkčných miest príslušníkov zboru o 378. „V niektorých služobných úradoch je celková obsadenosť funkčných miest na úrovni 84 percent, niekde dokonca len 77 percent,“ spresnilo ministerstvo. Príslušníci zboru sú podľa MS SR dlhodobo vyčerpaní z dôvodu výkonu štátnej služby aj v čase osobného voľna, čo má priamy dosah na kvalitu plnenia a bezpečnosť výkonu štátnej služby.

V súvislosti so slabým finančným ohodnotením poukázal rezort na nezáujem o tento druh zamestnania a časté ukončenie štátnej služby. „Len v roku 2022 skončilo služobný pomer 333 príslušníkov zboru, zatiaľ čo prijatých bolo o 64 menej, t. j. len 269 príslušníkov zboru,“ priblížilo ministerstvo.

(tasr, foto freepik)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x