6.5 C
Nitra
štvrtok, 22 februára, 2024

Monika Kozelová: Násilné únosy sú „daň“ za zabitých ruských vojakov a systematická genocída

Deportácia detí a žien a ženské vojnové obete. Toto bola hlavná téma pracovnej cesty malej skupiny poslankýň Národnej rady SR na Ukrajinu, z ktorej sa cez víkend vrátili.

Skupinu viedla poslankyňa Monika Kozelová, spolu s ňou cestu absolvovali poslankyne Martina Brisudová, Anna Mierna a Anna Zemanová. Okrem iných sa stretli s podpredsedníčkou Ukrajiny Olenou Kondratjuk, či metropolitom pravoslávnej cirkvi Kyjeva a Ukrajiny, vladykom Epifanijom, ktorý je zakladateľom domovov pre ženské vojenské obete Eleos.

Monika KOZELOVÁ: Dobre si pamätám, ako vláda po nástupe zúfalo hľadala peniaze, aby mohla nakúpiť rúška a obleky aspoň pre zdravotníkov

V súčasnosti je oficiálne registrovaných 16.278 nahlásených unesených detí, avšak ukrajinský ombudsman hovorí o čísle presahujúcom 260.000. Väčšie množstvo deportovaných detí a žien nikto nenahlásil a to z dôvodu, že príbuzní či známi nežijú, alebo boli unesení spolu s deťmi.

Putin v Rusku podpísal špeciálny zákon, ktorý veľmi zjednodušil adopciu ukrajinských detí a ešte počas adopčného procesu môžu dieťaťu dať nové meno a aj iný dátum narodenia. Rodičia, tak svoje unesené deti nemusia nikdy nájsť.

Násilná deportácia žien a detí do Ruska bude témou pripravovanej tlačovej konferencie v stredu tento týždeň, ktorú organizujú poslankyne, ktoré sa stretnutí na Ukrajine zúčastnili.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x