13.1 C
Nitra
nedeľa, 18 februára, 2024

Odborári v BELUŠI bijú na poplach. Zamestnávateľ sa chce zbaviť jedného z nich (video)

Aktuálne dianie v strojárskej spoločnosti Booster Precision Components (BPC), s.r.o. Beluša pri Púchove, je poznačené napätím a emotívnou komunikáciou medzi sociálnymi partnermi. 

Odborári v BELUŠI bijú na poplach. Zamestnávateľ sa chce zbaviť jedného z nich (video)
Tlačová beseda oborárov v Beluši

Reprezentujú ich – na strane zamestnávateľa vybraní členovia manažmentu – na strane zamestnancov predstavitelia dvoch odborových organizácií, pôsobiacich v podniku – Základná organizácia (ZO) OZ KOVO DS Beluša a ZO OZ KOVO Považské strojárne (t.č. v likvidácii). Hlavným, demokraticky zvoleným kolektívnym vyjednávačom, je za odborové organizácie nominovaný p. Miloš Kapuš, predseda ZO OZ KOVO DS Beluša, pričom na vyjednávaniach sa zúčastňujú aj ďalší členovia odborov a právnici Odborového zväzu KOVO.

Odborári v BELUŠI bijú na poplach. Zamestnávateľ sa chce zbaviť jedného z nich (video)
Miloš Kapuš

Ešte v decembri 2022 predložili zástupcovia odborov vedeniu spoločnosti návrh znenia mzdového Dodatku č. 1 k platnej kolektívnej zmluve (tá platí na roky 2022 až 2025) s tým, že obaja sociálni partneri sa stretli na 1. kole kolektívneho vyjednávania 2. februára 2023. Toto stretnutie následne pokračovalo aj 9.2.2023. Vo finále sa uskutočnili celkom 3 kolá kolektívnych vyjednávaní (druhé bolo 17.2. a tretie 3.3.2023).

Odborári v BELUŠI bijú na poplach. Zamestnávateľ sa chce zbaviť jedného z nich (video)
Tlačovka v Beluši

Požiadavka odborov bola navýšiť základnú zložku mzdy zamestnancov (v kontexte inflácie, drahých potravín a bývania) o 22%, zamestnávateľ ponúkol navýšenie o 4%, resp. o 7% v prípade, že sa zvýši produktivita práce. Oba návrhy – vzhľadom na fakt, že išlo o úvod kolektívneho vyjednávania – predpokladali istú mieru kompromisov. Cieľom kolektívneho vyjednávania je nájsť spoločné prieniky vo vzájomných návrhoch tak, aby sa zlepšilo pracovné prostredie zamestnancov, bola dodržaná BOZP a mzdy zamestnancov boli adekvátne ich pracovnému nasadeniu, produktivite a výkonu – ale aj, aby to zamestnávateľ ekonomicky zvládol.

Martin NEMKY: Na všetko vieme nadávať, prispôsobiť sa, no ak treba povedať svoj názor, sedíme doma

Bohužiaľ, už druhé, a následne i tretie kolo boli poznačené rôznymi slovnými útokmi a konfrontáciami na adresu predsedu ZO OZ KOVO, M. Kapuša. Niektorí členovia manažmentu mu vyčítali aktivitu na sociálnej sieti či medializáciu niektorých informácií (príbeh 9-ich zamestnancov, spomenieme nižšie). Vzhľadom k tomu, že celé 3. kolo bolo zo strany manažmentu venované len slovným útokom na osobu predsedu, p. Kapuša, a podmieňované jeho neúčasťou na vyjednávaní (hoci ide o riadne a demokraticky zvoleného predsedu odborov a šéfa vyjednávacieho tímu, čo másociálny partner akceptovať tak, ako odbory akceptujú zloženie tímu za stranu zamestnávateľa) bolo toto následne ukončené a bol vyhlásený „Spor o uzavretie dodatku ku kolektívnej zmluve“Následne, v zmysle zákona č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní, adresovali  zástupcovia odborov Ministerstvu prácu, sociálnych vecí a rodiny SR žiadosť o určenie sprostredkovateľa zo Zoznamu sprostredkovateľov pre riešenie kolektívnych sporov. Tento proces trvá obvykle 30 dní. S týmto postupom bol zamestnávateľ oboznámený a vzal ho na vedomie.

Bohužiaľ, sociálni partneri sa – napriek 3. kolám kolektívneho vyjednávania – nedokázali dohodnúť na žiadnom bode návrhu Dodatku č. 1, s výnimkou jedného článku. Navyše, v stanovenej lehote zamestnávateľ ani neodpovedal na predložený návrh odborov vo všetkých jeho bodoch – teda tak, ako mu to ukladá legislatíva.

Dve porušenia pracovnej disciplíny a petícia

Situácia, ktorá poznačila kolektívne vyjednávanie, sa však skomplikovala potom, čo odborový predák M. Kapuš, obdržal v januári tohto roku upozornenie od vedenia firmy za údajné menej závažné porušenie pracovnej disciplíny. V polovici decembra minulého roka sa totiž zúčastnil školenia o vnútorných predpisoch spoločnosti, na ktorom sa zaujímal a vypytoval na viaceré skutočnosti, súvisiace s obsahom školenia. Po vyše mesiaci to zamestnávateľ vyhodnotil ako zámerné zdržiavanie a odborárskemu predákovi poslal písomné upozornenie.

KATASTROFÁLNA situácia v BPC Beluša. Je to NEÚNOSNÉ, hovorí predseda miestnych odborov Miloš KAPUŠ, ktorého sa chce vedenie firmy zbaviť

Dňa 23. februára sa situácia zopakovala s tým, že odborový predák dostal od zamestnávateľa 2. upozornenie za menej závažné porušenie pracovnej disciplíny (s upozornením na možnosť skončenia pracovného pomeru). Opäť po mesiaci vyhodnotil zamestnávateľ správanie predsedu ako rušivé a nevhodné. Išlo o januárové stretnutie zamestnávateľa so zamestnancami, na ktorom sa predstaviteľ firmy snažil  ľuďom vysvetliť, že nechceli prepustiť 9 ich kolegov, ktorých od 1.decembra 2022 ponechalo vedenie doma (prestala sa vyrábať istá súčiastka), a tí vyše mesiaca nevedeli, čo s nimi bude a či ich nechcú prepustiť. Po angažovaní sa odborovej organizácie a medializácii prípadu zostala nakoniec väčšina z nich v pracovnom procese. Vedenie firmy však s nimi pôvodne nepočítalo, nakoľko odborovej organizácii (v zmysle platnej legislatívy) poslalo v januári informáciu o ich plánovanom prepustení a za niektorých sa už cez inzerciu hľadala aj náhrada.

Odborári v BELUŠI bijú na poplach. Zamestnávateľ sa chce zbaviť jedného z nich (video)
Médiá o tlačovku záujem neprejavili

Obidve tieto upozornenia vyhodnotili právnici OZ KOVO ako absolútne nedôvodné. Navyše, zamestnávateľ začal organizovať po 3. kole kolektívneho vyjednávania spoločné stretnutia so zamestnancami s jediný cieľom – zdiskreditovať osobu predáka Miloša Kapuša (a tým i odborovej organizácie). Následne zahltil priestory firmy letákmi s rôznymi poprekrúcanými informáciami, pričom v nich obviňuje odborového predáka z rôznych aktivít, realizovaných na sociálnych sieťach, s úmyslom „vyvíjať na zamestnávateľa nevhodný tlak“.

Tomu sa však odmietli prizerať jeho kolegovia z odborovej organizácie. Na podporu M. Kapuša a odborov prebieha v závode podpisová akcia, ktorú aktuálne (za 3 dni od spustenia akcie) podpísalo  131 zamestnancov.

Rovnako aj vedenie OZ KOVO takéto konanie manažmentu firmy ostro odsúdilo a verejne sa za neho postavilo s tým, že M. Kapušovi poskytne adekvátnu právnu pomoc, osobnú podporu a podnikne všetky kroky, aby sa od takejto perzekúcie jeho osoby okamžite upustilo.

Práca vo firme

V strojárskej spoločnosti BPC, zameranej na vysokošpecializované kovoobrábanie komponentov na CNC strojoch, pracovalo (podľa dostupných údajov – k 31. 12. 2022) cca  219 kmeňových zamestnancov a niekoľko desiatok agentúrnych. V spoločnosti sa pracuje v trojzmennej prevádzke a väčšinu zamestnancov tvoria ženy (cca 80%).

Základná hodinová mzda väčšiny zamestnancov (operátorov CNC strojov a zamestnancov montáže) je 5,19 € (údaje o výške priemernej mesačnej mzdy za všetkých zamestnancov za rok 2022 zamestnávateľ odborovým organizáciám neposkytol).

Včelárska paseka v ohrození? Faktúry za elektrinu sú LIKVIDAČNÉ, hovorí Rudolf Moravčík

Po analyzovaní poskytnutých výplatných listín výrobných zamestnancov s najčastejšou výškou základnej hodinovej mzdy – 5,19 € –  predstavovala výška bežnej mesačnej mzdy v roku 2022 sumu cca 1 141€ brutto (bez nadčasov, dovolenkovej a koncoročnej odmeny a s plnou výškou dochádzkového bonusu)- čo je v čistom cca 800 eur.

V rámci kolektívneho vyjednávania uvádza zamestnávateľ vo svojom návrhu na úpravu odmeňovania v roku 2023 len údaje o priemernej mzde pracovníka montáže (1 247 €) a operátora CNC strojov (1 337 €), pričom výpočet zahŕňa všetky mzdové zvýhodnenia a bonusy (príplatok za nadčasovú prácu, za prácu v riziku na niektorých pracovných pozíciách, za prácu v noci, za prácu v sobotu a nedeľu, dochádzkový bonus, variabilnú zložku mzdy, polročnú a koncoročnú odmenu).

YouTube video

Za kalendárny rok 2022 pritom zamestnanci v podniku  odpracovali spolu cca 15 000 hod. nadčasovej práce (informácia od zamestnávateľa), čo má výrazný vplyv na výšku priemernej mzdy!

Štatistické údaje – vývoj priemernej mzdy – poskytnuté spoločnosťou BPC Beluša v rámci prebiehajúceho KV:

Pracovná pozícia20182019*2020*2021*2022
Operátor CNC strojov1 107 €1 206 €*1 071 €*1 189 €*1 337 €
Montážny pracovník1 013 €1 092 €1 133 €1 211 €1 266 €

*Po nástupe terajšieho konateľa spoločnosti BPC Beluša (rok 2020) boli mzdy operátorov CNC strojov v rokoch 2020 a 2021 nižšie, ako v roku 2019 (pred jeho nástupom). Následne dochádza v júni 2021 k štrajku v snahe dosiahnuť, aby mali  zamestnanci na pozícii “Operátor CNC strojov”  rastúcu úroveň miezd – a nie naopak!

Slovo na záver: Odborári zvolali na túto tému tlačovú besedu. Z pozvaných médií sme prišli len my a redaktor agentúry SITA.

(ts,Nn)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x