7.6 C
Nitra
štvrtok, 30 marca, 2023

R. Fico: Keď V4 koordinovala svoje postoje, dokázala v EÚ veľké veci

Keď krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) koordinovali svoje postoje, dokázali veľké veci v rámci Európskej únie. Oslabovanie spolupráce Slovenskej republiky, Českej republiky, Maďarska a Rakúska nie je v záujme týchto krajín. Vyhlásil to predseda Smeru-SD Robert Fico.

„Chcem pripomenúť každému, že bola to V4, ktorá zabránila príchodu migrantov na územie Slovenska a Českej republiky. Bola to V4, keď koordinovala svoje postoje, tak v EÚ dokázala veľké veci,“ vyhlásil Fico počas pondelkového zhromaždenia k Medzinárodnému dňu žien v Trnave. Šéf Smeru-SD to uviedol v reakcii na slová českého prezidenta Petra Pavla.

Pavel na pondelkovej tlačovej konferencii počas návštevy Slovenska povedal, že V4 vníma v súčasnosti skôr ako konzultačné fórum bez ambície dosiahnuť detailnú koordináciu v otázke zahraničnej alebo bezpečnostnej politiky. Môže podľa neho poskytnúť priestor na spoluprácu a konzultáciu napríklad v ekonomickej, obchodnej či kultúrnej oblasti.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová si myslí, že v zahraničnej politike zastáva Slovensko a Česko rovnaké pozície, pokiaľ ide o dôležitosť ochrany princípov právneho štátu, ale aj dodržiavania medzinárodného práva. „Práve medzinárodné právo, ako je územná celistvosť a suverenita štátov, je veľmi razantne porušované a pošliapavané práve ruskou agresiou na Ukrajine. Toto sú témy, ktoré aj formát V4 oslabujú, pretože je jasné, že v takýchto dôležitých veciach nemáme zhodu a rovnaký názor,“ uviedla na spoločnej tlačovej konferencii.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x