16.1 C
Nitra
nedeľa, 14 apríla, 2024

Matovič sa poriadne odviazal. TOTO sa lekárom bude čítať určite poriadne ťažko! Aj jeho sestra udrela po hlavičke…

Slovensko mali čakať od 1. decembra veľmi ťažké časy. Niežeby boli teraz ľahké, to určite nie, ale ak by viac ako dve tisícky lekárov naplnilo svoje hrozby a odišli by nielen z nemocníc, ale aj z ambulancií, tak by u nás nastala hotová Sodoma a Gomora, akú si zrejme nechcel predstaviť nikto. Takýto nátlak na Slovensku ešte nebol a ľudia iba bezmocne pozerali na to, ako si ich lekári vzali bez milosti za rukojemníkov.  

Vláda síce s lekármi rokovala, ich spoločné stretnutia, ale v konečnej fáze k úspechu dlho neviedli. Úspech v danej situácii znamenal naplnenie príslovia, že je aj vlk sýty aj koza celá. A keďže to dlho tak nevyzeralo, a minister financií a šéf OĽaNO Igor Matovič už lekárom ustupovať nemienil, na sociálnej sieti zverejnil status, v ktorom sa venoval situácii okolo výpovedí lekárov. Na jeho zvyklosti bol nielen mimoriadne dlhý, ale najmä poriadne kritický. Zrejme sa svojimi riadkami trafil do živého, pretože tentokrát za ním stála aj jeho sestra Zuzana Belicová.

S odborármi viac rokovať nebude, žalúdok sa mu definitívne prevrátil

„Som PN … obrátil sa mi žalúdok,“ napísal hneď v úvode Igor Matovič a vzápätí opisuje príbeh, ktorý sa mu stal pred viacerými rokmi, presnejšie keď mal 22 rokov (dnes má 49). „S mamou sme stáli pred operačnou sálou neurochirurgie na Kramároch. S napätím sme čakali na výsledok operácie ocina, ktorému diagnostikovali zhubný nádor na mozgu. Išlo o čas… zrazu vyšiel von z operačnej sály hlavný operatér, prišiel ku nám a mamine povedal: „Pani Matovičová, potrebujem motivovať operačný tím. Päť tisíc by to spravilo.“ Mamina povedala, že ale ona pri sebe také veľké peniaze nemá. Chladnokrvne povedal: „Nevadí, počkáme.“ Ja som zostal, mamina v strese utekala do mesta do banky. Keď po hodine prišla a „motivačné“ odovzdala do rúk „lekára“, operácia ocina sa začala,“ opísal šéf OĽaNO svoj príbeh z minulosti a dodal, že v lete toho roku jeho ocino zomrel.

Vedeniu Lekárskeho odborového zväzu nedrukuje ani doktor Radoslav Čičala

„Dnes som ministrom financií a pred pár týždňami som mal rokovanie so spomenutým „lekárom“. Zastupoval lekársky stav, ja štát. Žalúdok sa mi obracal, ale nemohol som na sebe dať znať, že vidím pred sebou ľudský odpad. Odpad, ktorý sa pred Slovenskom tvári na elitu, a bohužiaľ, Slovensko ho za elitu považuje. Zvládol som to, zastupoval som štát, nie syna otca so zhubným nádorom v hlave, za ktorého operáciu si bezcitný chrapúň od mamy príkladne vydieračským spôsobom vypýtal „motivačné“ a kým neprišlo, ani operovať nezačal,“ pokračuje Matovič, ktorý má, podľa vlastných slov, dnes rovnaký problém rovnaký. „Nedokážem viac sedieť a „rokovať“ s ľuďmi, pre ktorých chorý človek v nemocnici je len nástroj na vydieranie pre vlastný prospech. Rokoval som s odborármi cca 40 hodín, viac nebudem. Žalúdok sa mi definitívne prevrátil,“ priznal šéf OĽaNO s minister financií s výrazným odporom.

Brať si za rukojemníkov pacientov je najhorší možný čin lekára

Matovič sa poriadne odviazal. TOTO sa lekárom bude čítať určite poriadne ťažko! Aj jeho sestra udrela po hlavičke...
Lekári si podľa Igora Matoviča zobrali pacientov ako rukojemníkov pre zvýšenie svojich platov. Ilustračné foto. Zdroj facebook.com

Matovič vraj už nedokáže viac sedieť zoči-voči ľuďom, ktorí na rokovaní o sebe povedia, že sú „elita národa“ a zároveň vám cynicky, chladnokrvne a s ironickým úsmevom šplechnú do očí, že im je jedno, kto bude liečiť ľudí bojujúcich o život v nemocniciach po 1. decembri. Vraj, „to bude už váš problém“. „Niečo tak odporné som ešte nezažil. Ja by som vydieračom neustupoval. Áno, odborári huckali, huckajú a budú huckať lekárov, budú im dávať návody, ako čo najviac paralyzovať chod nemocníc, a áno, zrejme by kvôli ním nastal obrovský stres a riziko, že na branie rukojemníkov niekto doplatí. Napriek tomu by som v mene 5 miliónov obyčajných ľudí Slovenska do toho šiel, lebo to, čo predvádzajú odborári z LOZ nemá nič spoločné so zápasom za spravodlivú mzdu. Lebo to, že si vydieraním a braním rukojemníkov vydobijú stovky miliónov len pre seba na úkor všetkých ostatných, prinesie mnoho iných zbytočných obetí,“ konštatuje ďalej Matovič.

Za zvýšenie platov lekárov sa prihovára ešte nedávno vládnuci Smer-SD

Lekári v nemocniciach síce podľa nášho financmajstra budú mať výrazne vyššie platy ako v Česku, ale o to menej zostane na nové lieky, nové prístroje či mzdy iných ľudí v zdravotníctve. „A nielen v zdravotníctve. Čo je na takom výsledku spravodlivé? Čo je na ňom morálne? Čo je na ňom ľudské? Nič,“ pýta sa, a zároveň si odpovedá Igor Matovič. „Rozkrádať zdravotníctvo a okrádať tak chorých ľudí, ako Fico s Pellerínou, považujem za najhorší možný čin politika. Brať si za rukojemníkov pacientov v nemocniciach a organizovať sabotáž ochrany zdravia a záchrany životov, považujem za najhorší možný čin lekára,“ soptí ďalej šéf OĽaNO, podľa ktorého je ľudský odpad z úvodu dnes verejným podporovateľom vydierania LOZ. Možno aj preto, že LOZ nikde vo svojich požiadavkách nerieši, bohužiaľ, naďalej veľmi rozšírenú korupciu v zdravotníctve.

Toto je konanie v najlepšom záujme pacienta? Pravý opak je pravdou

„Našej 4-ročnej Klárke po prudkých bolestiach 4 dní v nemocnici „rozpúšťal“ lekár kamene v obličkách. Tlačil do nej analgetiká proti bolesti, ale Klárka sa mala zo dňa na deň horšie a horšie. Na piaty deň zúfalá Pavlínka Klárku zobrala na vlastnú zodpovednosť do inej nemocnice. Tam, keď lekár na príjme Klárku zbadal, tak len z toho, ako si sadala na lehátko usúdil, že ide o akútny zápal slepého čreva, ktoré je podľa neho už dlhšie prasknuté s následnou veľmi vážnou život ohrozujúcou sepsou. Išla na okamžitú operáciu a presne tak aj bolo. Statoční zdravotníci ju doslova ukradli hrobárovi z lopaty… ALE Fušerovi „lekárovi“, čo „rozpúšťal kamene“ odborári z LOZ navrhujú presne rovnaký (viac ako český) plat ako lekárovi Fachmanovi. Sprosté komunistické rovnostárstvo, ktoré akúkoľvek možnosť odmeňovať podľa schopností, snahy a prístupu k pacientovi zabíja v zárodku,“ pokračuje po opise ďalšieho osobného príbehu Matovič.

Bokom v otázke zvýšenia platov lekárov nezostal ani opozičný Hlas-SD

„Toto je konanie v najlepšom záujme pacienta? Pravý opak je pravdou. Nebudú lepšie operácie, nebudú kratšie čakacie doby, nebude na lepšie lieky, nebude na lepšie prístroje a krajšie priestory. Naďalej sa budú miliónové operačné sály využívať v priemere len 6 hodín denne, lebo však operovať len do druhej poobede je základné ľudské odborárske právo!“ vysvetľuje minister financií, ktorý by vydieračom už neustupoval. Rozhodnutie však necháva na premiéra a bude chápať, keď im v niečom ustúpi, aj keď ich požiadavky už dávno presiahli hranicu boja za spravodlivú mzdu. „Nikto pri moci nechce, aby mu umierali v nemocniciach ľudia len preto, lebo niekto, čo skladal Hippokratovu prísahu, sa rozhodol v jej príkrom rozpore zneužiť situáciu, že jediný vie obsluhovať prístroje, ktoré chorého držia pri živote,“ konštatuje ďalej Matovič.

Sebectvo jedných, logicky povedie k utrpeniu a strádaniu iných

„Boh ochraňuj Slovensko pred tým, keď sa po vzore odborárov z LOZ rozhodnú brať ľudí za rukojemníkov technici z jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach či Mochovciach. Veď prečo by si aj oni nemohli vypýtať o 10% vyššie platy ako majú Česi? Veď aj ich je nedostatok. Veď len oni vedia ovládať všetky tie prístroje. Veď aj bez nich sa nezaobídeme a budú zomierať ľudia. A prečo by o 10% vyššie ako české platy nemohli nástojčivo a vydieračsky žiadať všetci? Zdravotné sestry, sanitári, laboranti, fyziterapeuti, učitelia, vedci, úradníci, policajti, pekári, kuchárky, robotníci, predavačky… a prečo nie aj upratovačky či smetiari? Štát by mal ľudí odmeňovať spravodlivo,“ prízvukuje náš financmajster a dodáva, že o spravodlivej pláci za odvedenú prácu hovorí už biblia a je základom spoločenskej morálky.

Aj takto sa správajú niektorí lekári, ktorí by chceli mať ešte vyššie platy

Schopnosť myslieť aj na druhých však podľa Matoviča nedokáže človek, ktorý si nedovidí ďalej ako do svojho hniezda. „Sebectvo jedných, logicky povedie k utrpeniu a strádaniu iných a v situácii v akej sa Slovensko nachádza, nakoniec povedie k ukrižovaniu demokracie, ktorá len nedávno slávila Kristove roky. Neskoro bude banovať,“ varuje Igor Matovič, ktorý je hrdý všetkých čestných a pracovitých lekárov, ktorým je už nemorálne konanie odborárov z LOZ akosi proti srsti. „Viem, že kolegialita im bráni sa verejne ozvať, lebo nechcú byť odborármi exemplárne opľutí ako prezident Slovenskej lekárskej komory. Z toho odborári z LOZ urobili vyvrheľa len preto, lebo sa opovážil navrhnúť, že by SLK mohla byť mediátorom v rokovaniach medzi LOZ a vládou,“ pokračuje vo svojom siahodlhom statuse šéf OĽaNO.

Visolajský v „motivačnom“ liste nabádal lekárov na podanie výpovedí

Matovič sa poriadne odviazal. TOTO sa lekárom bude čítať určite poriadne ťažko! Aj jeho sestra udrela po hlavičke...
Šéf Lekárskeho odborového zväzu Peter Visolajský. Zdroj: unipharma.sk

„Viem, že sa predošlé riadky dotknutým nečítali ľahko. Viem, že opäť spustia hromy, blesky a svoje manipulácie proti Matovičovi, veď to je populárne. Nevadí. Rád hovorím pravdu bez príkras a nedokázal by som žiť v pretvárke, že s odborármi vedieme rokovania. Nie, je to len amorálne bohapusté vydieranie a branie si bezbranných chorých ľudí za rukojemníkov. S cieľom získať prospech len pre seba, bez akéhokoľvek ohľadu na ostatných štátnych zamestnancov, pacientov a všetkých ľudí, ktorí sa svojimi daňami a odvodmi na plody vydierania budú naveky na ich úkor skladať,“ vysvetľuje Matovič, podľa ktorého čokoľvek vyššie napísané nie je mierené proti čestným, pracovitým a ľudským lekárom. Cieľom napísaného je zadosťučiniť pravde a aspoň takto symbolicky za vzoprieť amorálnemu konaniu ľudí, ktorí sa rozhodli zneužiť svoju moc nad zdravím a životmi chorých ľudí.

Matovič sa poriadne odviazal. TOTO sa lekárom bude čítať určite poriadne ťažko! Aj jeho sestra udrela po hlavičke...
Zdroj: FB / Igor Matovič

„Je záhadou s jasnou odpoveďou, prečo odborári z LOZ prídu s týmito vydieračkami vždy počas demokratických vlád a záhadne sú tichučko spokojnučkí v čase, keď sa zo zdravotníctva tunelujú stovky miliónov za vlád červených arcizlodejov. Dvesto miliónov eur na Stabilizačný bonus pre 40-tisíc ostatných nemocničných zdravotníkov, ktorých počas rokovaní odborári ani raz nespomenuli, vydieračky LOZ nijako neohrozia. „A ak by nedošlo k dohode, december máte voľný na oddych a krásne Vianoce s rodinou a bez služieb.“ MUDr. Visolajský v motivačnom liste lekárom, kde ich nabádal na podanie výpovedí,“ napísal v závere Igor Matovič, ktorý ešte lekárom pripomenul citát z Hippokratovej prísahy o lekárskej etike: „Spôsob svojho života zasvätím podľa vlastných síl a svedomia úžitku chorých a budem ich ochraňovať pred každou krivdou a bezprávím.“

Dohodu lekárski odborári odmietali, až ju definitívne odmietli

Minister financií Igor Matovič v samom závere ešte prezradil kroky, ktoré so svojím rezortom smerom k lekárom ústretovo spravil. „V lete som iniciatívne oslovil ministerstvo zdravotníctva s návrhom na zavedenie odmeny za roky praxe pre úplne všetkých 25 zdravotníckych profesií v ÚZS (ústavná zdravotná starostlivosť). Celkovo sme ako ministerstvo financií vyčlenili na rok 2023 na vyššie koeficienty a roky praxe 247 miliónov eur (suma sa každoročne opakuje a automaticky valorizuje). Samozrejme okrem navýšenia platov o 6,88% v roku 2023, čo vyplýva všetkým zdravotníkom v ÚZS z tzv. mzdového automatu. Novelu zákona o zvýšení platov sme v septembri aj v NR SR schválili,“ napísal Matovič s tým, že odborári ale prišli s tým, že to nestačí, že požadujú dodatočné zvýšenie pre atestovaných lekárov. Trvali na zvýšení základnej mzdy až o 100% pri lekárovi s 30-ročnou praxou. Pri 20-ročnej praxi o 77%. „To bolo nemysliteľné,“ píše rázne finacmjster a dodáva, že v záujme dohody zvýšili celkovú ponuku na mimoriadne zvýšenie platov o dodatočných 63 miliónov eur a 35% rast pri 20-ročnej praxi.

Matovič sa poriadne odviazal. TOTO sa lekárom bude čítať určite poriadne ťažko! Aj jeho sestra udrela po hlavičke...
Lekári dostali od ministra financií Igora Matoviča niekoľko ponúk. Všetky ale odmietli. Zdroj: FB / Igor Matovič

To už podľa neho znamenalo, že priemerný plat lekára s príplatkami v nemocnici presiahne 4300 eur, čo by v roku 2024 znamenalo o cca 3% vyššie platy v slovenských nemocniciach ako v českých. „Čo je v situácii, keď sú v Čechách o 22% vyššie platy, malý veľký zázrak. Odborári opäť zareagovali, že nestačí. Čiastočne znížili svoje požiadavky, ale naďalej pýtali až o 59% vyššie základné platy. Dohodu odmietali, až definitívne odmietli,“ prezradil čo-to z rokovania Matovič, ktorý vraj preto namiesto dodatočných každoročných 63 miliónov eur ponúkol stabilizačný príspevok od 10 do 30 tisíc eur vyplatený už v tomto roku na tri roky vopred, v celkovej sume 270 miliónov eur (v tomto roku vie rezort financií kvôli lepšiemu hospodáreniu vyplatiť viac, ako v rokoch nasledovných, kde ho rozpočet už nepustí). „Odborári aj túto ponuku odmietli, hoci pre samotných lekárov je finančne výrazne výhodnejšia. Ponúkli sme zavedenie náborového príspevku, aby nemocnice vedeli doplniť chýbajúcich zdravotníkov, rovnako odmietli. Stále si trvajú na svojich +59%, huckajú ďalších lekárov k výpovediam a výpovediam služieb… a vyhrážajú sa úplným paralyzovaním zdravotnej starostlivosti o chorých ľudí,“ dodal v samom závere statusu Igor Matovič, ktorý ešte uviedol: „Takto si na Slovensku žijeme. Nebojovali sme o našu štátnosť. Ľahko sme získali, ľahko stratíme. Čoskoro.“

Bol oným lekárom, ktorý pýtal „motivačné“ doktor Šteňo?

Na stranu svojho brata Igora Matoviča sa tentokrát postavila aj jeho častá kritička, sestra Zuzana Belicová. V statuse, ktorý ale zanedlho zmizol,napísala: „Vyzývam neurochirurga Šteňa, aby podnikol právne kroky, keď tu Matovič klame. Mne by sa tiež ten žalúdok pri ňom zdvihol.“ Belicová takto zareagovala na bratov príbeh o tom ako ich mama musela dať lekárom 5-tisíc korún ako „motivačné“ aby operovali ich otca. V ďalšom statuse, ktorý ale už nechala na sociálnej sieti, Zuzana Belicová tentokrát meno neurochirurga „motivátora“ neuviedla:

Matovič sa poriadne odviazal. TOTO sa lekárom bude čítať určite poriadne ťažko! Aj jeho sestra udrela po hlavičke...
Zdroj: FB / Zuzana Belicová

„Ako inak by vyznel obsah správy, keby bola v médiách pravdivo uverejnená, že? 1) „Matovičova matka dala pred rokmi úplatok lekárovi.“ alebo 2) „Ocenený neurochirurg zneužil situáciu matky v núdzi, aj jej detí a vypýtal si od nej pred operáciou jej vážne chorého manžela úplatok 5000 tisíc korún.“ Nech už je to tak alebo onak, Slováci sa s úplatkami pre lekárov stretávajú viac ako často.

Matovič sa poriadne odviazal. TOTO sa lekárom bude čítať určite poriadne ťažko! Aj jeho sestra udrela po hlavičke...
Zdroj: FB / Zuzana Belicová

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články