26.1 C
Nitra
štvrtok, 20 júna, 2024

Marián VISKUPIČ (SaS): Za povinné očkovanie nikdy nezahlasujem (rozhovor)

Je zakladajúcim členom strany Sloboda a Solidarita (SaS) a je jej krajským predsedom v Trnavskom kraji. Bol hádam jediný, ktorý celkom úprimne o seba na facebooku napísal, že je neočkovaný, a dodal, že je „zmierený s tým, že pre mnohých som sa práve stal dezolátom, tupelom či nezodpovedným.“  Nielen o tom hovorí Marián VISKUPIČ, poslanec vládnej strany SaS.

Marián VISKUPIČ (SaS): Za povinné očkovanie nikdy nezahlasujem (rozhovor)
Marián Viskupič , zdroj: Fb

V akom stave je teraz, po dvoch rokoch, náš štátny rozpočet?

Dovolím si tvrdiť, že vzhľadom na situáciu, ktorú naša vláda dostala do vienka si s rozpočtom  počíname celkom dobre. Nemáme to ľahké nielen vďaka pandémii, ale aj kvôli hospodáreniu predošlých vlád. Minulá vláda zasadila dlhodobej udržateľnosti verejných financií ťažké rany tesne pred poslednými parlamentnými voľbami, hlavne zrušením dôchodkového automatu. Ešte pred corona krízou sa tak naše dlhodobé financie dostali do pásma vysokého rizika. Dlhodobá udržateľnosť slovenských verejných financií je najhoršia v celej EÚ. K tomuto problému sa ihneď po voľbách pridali problémy spôsobené samotnou corona krízou. V krízach klesajú príjmy a stúpajú výdavky, a presne to je aj prípad Slovenska. V dvoch krízových rokoch boli hlavne rastom výdavkov  vytvorené deficity približne 5 mld € a štátny dlh tak za dva roky stúpol o 10mld €. V tejto situácii nás teda čakajú dve náročné úlohy – čím skôr ozdraviť krátkodobé a aj zmeniť smerovanie dlhodobých verejných financií. Som presvedčený, že kľúčové budú najbližšie 2 roky. Na základe nich bude možné hodnotiť, ako dokázala koalícia pod vedením ministra Matoviča riadiť verejné financie.   

Chápem, že sme v krízovom období, ale odkiaľ vláda berie tie milióny na lotériu, teraz na poukážky a podobne? Všetkých zaujíma, či tá kasa po Ficovi bola naozaj tak strašne prázdna, alebo sa ukázalo, že nie?

Tu je odpoveď jednoduchá – všetky peniaze, ktoré sa minú naviac oproti príjmom si Slovensko musí požičať. A raz ich bude musieť vrátiť. Ako som už spomenul, čistý dlh Slovenska sa v rokoch 2020-2021 zvýši o približne 10mld. V roku 2022 bude situácia veľmi podobná. Práve preto je kľúčové strážiť výdavky a je potrebné efektívne minúť každé jedno euro. Lotéria i sprostredkovateľský bonus boli jednoznačne neefektívne a veľmi drahé projekty, voči ktorým sme rázne protestovali. Strana SaS za ne v NRSR nehlasovala. Rovnako aktuálny nápad s poukazmi v hodnote 600€ bol neefektívny, strašne drahý, úplne strelený, ale hlavne ťažko realizovateľný. Strana SaS sa postavila jasne proti. Rokovaniami sa podarilo poukazy zmeniť na hotovosť, znížiť cenovku a takto zabezpečiť akú takú zmysluplnosť. Nič to však nemení na veci, že tomuto nápadu nepredchádzali analýzy, aj 300 miliónov je veľmi veľa a sú prítomné prvky morálneho hazardu. Práve takéto ad hoc riešenia najviac škodia verejným finaciám.        

Vy nie ste Bratislavčan, čo sa vás najviac ľudia pýtajú, ak prídete domov? Čo ich najviac v súvislosti s vašim výkonom funkcie poslanca zaujíma? 

Z občanmi sa snažím komunikovať čo najviac, osobne i elektronicky. Ľudia mi najčastejšie chcú povedať svoj názor na našu vládu i na konkrétne kroky. Veľa rozhovorov sa týka prístupu vlády ku corone, ľudia sa pýtajú na stále sa meniace obmedzenia a veľa otázok dostávam aj k téme očkovania. Bohužiaľ z mojich rozhovorov s ľuďmi jednoznačne cítim, akú malú dôveru má naša vláda a aj my poslanci.   

Nezaočkovaný poslanec zo SaS: Stal som sa dezolátom a tupelom, zmieril som sa s tým

Najviac v našej spoločnosti rezonuje stav zdravotníctva a zvyšovanie energií, ekonomická kríza. Existuje spôsob, ako bežným ľuďom pomôcť pri všeobecnom zdražovaní? Máte vy predstavu, ako im pomôcť?  Znížiť dph a podobne…

Inflácia je veľký problém tento rok a bude zásadným problémom aj v roku 2022. Ceny tovarov a služieb rastú takmer vo všetkých odvetviach. Ceny energií treba rozdeliť na dve skupiny. Energie pre domácnosti sú regulované a nárasty našťastie nebudú výrazné. Iná situácia je v podnikateľských subjektoch, ktoré platia za energie trhové ceny. Poväčšine nemajú inú možnosť ako nárast nákladov preniesť do cien svojich produktov. Čo samozrejme zaplatia koneční spotrebitelia. Debata o príčinách inflácie by bola na samostatný článok. Myslím si, že v budúcom roku sa budú musieť hľadať riešenia určitých kompenzácií pre najzraniteľnejšie skupiny. Čo však paradoxne môžu byť aj firmy, špeciálne v odvetviach, paralelne postihnutých aj coronou. Úvahy o znížení DPH sú namieste.

Zdravotníctvo je tiež problém sám o sebe. Niekedy ani nie je problém samotná výška prostriedkov prúdiacich do zdravotníctva, ale skôr obrovská vnútorná neefektívnosť celého systému. Tu sa veľmi spoliehame, že pomôže pripravovaná optimalizácia siete nemocníc.   

Kto chce viesť, musí vedieť slúžiť, hovorí Martin KUSENDA, preto pomáha na covidovom oddelení          

Je normálne, aby sme v 21. storočí mali, napr. v Nitre (možno aj v Trnave) paneláky, ktoré šetria tak, že im už v noci netečie teplá voda?

Toto nevnímam ako ten najväčší problém. Deje sa to bežne vo viacerých veľkomestách a väčšinou sa teplá voda po polnoci vypína hlavne kvôli šetreniu a po dohode nájomníkov a majiteľov na domových schôdzach. Toto je skôr správny postoj k efektivite i k zelenému správaniu. Mierne zníženie pohodlia prinesie úsporu a aj trochu zníži našu uhlíkovú stopu. Takéto nastavenie kúrenia i teplej vody mám aj ja v mojom rodinnom dome.   

Marián VISKUPIČ (SaS): Za povinné očkovanie nikdy nezahlasujem (rozhovor)

Prečo nie je vôľa dať peniaze zdravotníkom a lekárom?  

Toto považujem za obrovský problém. Práve v súčasnej dobe sa ukazuje, ako veľmi ako spoločnosť potrebujeme fungujúce zdravotníctvo, skúsených a motivovaných lekárov, sestry a ostatný personál. Vidíme, že dokonca ani nestačí ak sa nájdu peniaze na materiál – nanič sú nám nakúpené pľúcne ventilácie, keď odchádza personál, ktorý ich vie ovládať. Je mi smutno, keď vidím aké milióny boli použité na nespočetné kolá plošných testovaní. A to najcennejšie, ľudí, nedokážeme zaplatiť. Ako som už spomenul, situácia je samozrejme zložitejšia, ľudia odchádzajú aj kvôli celkovým podmienkam – vybaveniu, vzťahom a pracovným podmienkam. Som presvedčený, že peniaze použité na motiváciu seniorov na očkovanie, by efektívnejšie poslúžili na motiváciu našich zdravotníkov. A nie len na covid oddeleniach. Ani ostatné choroby nezmizli, len si ich teraz spoločnosť nevšíma. Práve toto podcenenie môže byť veľmi zásadné.      

Monika KOZELOVÁ: Dobre si pamätám, ako vláda po nástupe zúfalo hľadala peniaze, aby mohla nakúpiť rúška a obleky aspoň pre zdravotníkov

Ste spokojný sú súčasnou pandemickou pomocou pre našich podnikateľov a zamestnávateľov?

Viem si predstaviť, že by sme podnikateľom prispeli aj viac, no zároveň si nemyslím, že sme tento aspekt pandémie nezvládli. Čo by som vytkol je rýchlosť, akou sú príspevky alokované. Viem si predstaviť, že by celý proces prebiehal rýchlejšie. Takisto aj pomoc zamestnávateľom si myslím, že zatiaľ bola adekvátna. Čo považujem za neadekvátne, je miera a dĺžka trvania obmedzení. Gastro, hotely, služby, šport i kultúra sú obmedzované viac ako je nutné.    

Majú podľa vás, opatrenia v tejto pandémii zmysel? Čítala som, že v Británii, vo Švédsku, teraz už aj v Maďarsku to riešili po svojom, dokonca nechali otvorené všetko. Prečo toto nefunguje u nás? Fakt nás koronavírus napadne na vianočnom trhu a v nákupnom centre nie? Čo si o tom myslíte?

Určité opatrenia zmysel majú, no musia byť zavedené rozumne a nemali by zásadne limitovať slobodu občanov a slobodu podnikať. Potrebujeme také pravidlá, aby sme sa naučili s coronavírusom žiť. Vírus je, a ešte dlho bude naším spolupútnikom životom.  Napríklad, aj napriek tomu, že v Británii obmedzenia zrušili a otvorili všetko, pri cestovaní mali ľudia stále dodržiavať určité pravidlá. Každopádne je mi sympatický voľnejší prístup krajín, ktoré spomínate. Veľká väčšina Slovákov žije v dostupnej vzdialenosti od hraníc. Úplne prirodzene pôjdu naplniť svoje potreby do Poľska či Maďarska. Opatrenia tak strácajú zmysel a navyše trpí naša ekonomika.

Čo sa týka príkladu, ktorý ste spomenuli – naozaj nerozumiem, že prečo boli Vianočné trhy zrušené. Vždy sa dá nájsť riešenie, aby si ľudia mohli vychutnať vianočnú atmosféru ako za starých čias a aj živnostníci a drobní podnikatelia, ktorí majú príjem z takýchto akcií by po dlhých mesiacoch zarobili nejakú korunu. Veď vianočné trhy mohli byť rozptýlené vo väčšom mestskom priestore. My ľudia sme spoločenské tvory. Dlhodobé obmedzenie stretávania, sociálnych kontaktov a spoločných podujatí tiež zanecháva škody na ľuďoch i samotnej spoločnosti. Teším sa, že sa už otvorili všetky obchody. Pohľad na malé zatvorené obchody, ich nešťastných majiteľov na jednej strane a na preplnené hypermarkety plné všetkého tovaru, bol veľmi tristný. Nie som ani fanúšikom obmedzovania vstupu neočkovaných. Veľa z nich vie svoj stav predsa preukázať vysokou hodnotou protilátok, prípadne by si radi urobili AG test. Navyše ak sa neočkovaný človek bojí o svoje zdravie, obchodu sa sám vyhne. Na to predsa nepotrebuje zákaz. 

MUDr.Marián Šóth: Je vhodné očkovanie proti covid19 pre každého? Určite nie

Faktom už je aj to, že z pandémie sa len tak očkovaním nedostaneme, príkladom je Portugalsko a Izrael. Pomôže nám povinné očkovanie? Áno, za socializmu sme boli všetci povinne očkovaní, vyhovuje niekomu tento totalitný nástroj na to, aby sa stal zázrak a pandémiu vyriešil? 

Očkovanie má zmysel. Musí však vždy zostať slobodným a informovaným rozhodnutím každého občana. Za povinné očkovanie nikdy nezahlasujem. Som presvedčený, že slobodu si musíme zachovať v každom prípade a hlavne, keď ide o vlastné zdravie. Toto hovorím ako svoj osobný názor. V SaS nie sme v tejto otázke jednotní.

Marián VISKUPIČ (SaS): Za povinné očkovanie nikdy nezahlasujem (rozhovor)

Vy ste sa očkovať nedali. Prečo? Čo vás viedlo k tomuto názoru a prečo ste opatrný? Ste vzdelaný človek, pôsobili ste aj v školstve, takže predpokladám, že ste toto rozhodnutie neočkovať sa nezískali čítaním rôznych webov, ktoré niektorí označujú ako konšpiračné.. Prečo ste teda dospeli k tomuto názoru? 

Úctu k slobode mám v sebe dlhodobo hlboko zakorenenú. Ctím si rozhodnutie každého človeka a rešpektujem obe možné rozhodnutia. Moje osobné rozhodnutie nezaočkovať sa, vzhľadom k atmosfére v spoločnosti, radšej bližšie nekomentujem. Je v súlade s mojim dlhodobým postojom k životu.    

V čom spočíva problém nezvládnutia pandémie podľa vás?

V prvom rade si nemyslím, že treba zásadne hovoriť o nezvládnutí pandémie. Automaticky to evokuje napr. že to nezvládli aj zdravotníci. Pričom treba povedať, že robia maximum a situáciu z vypätím síl zvládajú.

Môžeme sa skôr baviť v rovine, že čo sme mali urobiť inak, aby sme pandémiu zvládali lepšie. Určite by pomohlo viac finančných a materiálnych zdrojov v zdravotníctve. Určite by sme mali viac a lepšie liečiť pacientov v primárnej sfére, a takto predchádzať hospitalizáciám. Vrátane finančnej, materiálnej i ľudskej podpory obvodných lekárov. Osobne som tiež presvedčený, že ak by sa vôbec netlačilo na očkovanie mladších ako napr. 45 rokov, a namiesto toho by bola všetka energia vysvetľovania použitá na presvedčenie našich seniorov, bola by situácia v nemocniciach menej dramatická. 

Čo hovoríte na reči, že neočkovaní si majú platiť liečbu sami, je normálne, aby sme v súčasnosti takto rozdeľovali spoločnosť?

S týmto názorom nesúhlasím. V takom prípade by sme mohli dávať preplácať liečbu aj alkoholikom, fajčiarom a obéznym pacientom. Všeobecná spoločenská dohoda v našej  spoločnosti je, že spoločnými zdrojmi pomáhame aj ľudom, ktorí si za svoje ochorenie môžu sami. Ostatne za väčšinu chorôb si do nejakej miery vždy človek môže sám. Navyše aj neočkovaní si platia odvody a prispievajú svojimi peniazmi do zdravotníctva, rovnako ako očkovaní. Navyše skôr fungujú pozitívne motivácie…viem si skôr predstaviť zľavu na zdravotných odvodoch, ak človek zdravo žije, zdravo sa stravuje a stará sa o seba    

Videli ste vy, alebo ste mali možnosť vidieť, nejaké zmluvy týkajúce sa očkovania, aké sú to vakcíny, ich riziká, povolenie?

Nevidel som žiadne zmluvy týkajúce sa očkovania.

Táto téma je spätá aj so slobodou šírenia informácií a slobody prejavu, ktorá sa má podľa nejakých kritérií začať trestať. Je to normálne, čo si o tom myslíte?

Sloboda prejavu je jedným zo základných pilierov demokracie. Proti nepravde sa bojuje pravdou, nie väzením.

Koniec koncov, som jedným zo zakladajúcich členov strany, ktorá sa volá Sloboda a solidarita, čiže za slobodu a zodpovednosť s ňou spojenú budem vždy bojovať.

Robert FICO: Očkovaniu neverím, veď počúvajte, čo hovorí šéf Pfizeru (rozhovor)

O chvíľu tu máme Vianoce, je niečo, čo by ste si želali ako politik a existuje niečo, čo by Vám Ježiško mohol splniť?

Želám si, aby sa extrémne rozdelenie spoločnosti viac neprehlbovalo. Práve naopak, aby ľudia k sebe dokázali nájsť cestu a dokázali sme spoločne žiť normálny život. Ak by sme my politici k tomu dokázali prispieť, bolo by to splnenie môjho vianočného sna.

Existuje podľa Vás nejaký návod, nejaká cesta, aby sme sa ako spoločnosť vrátili do normálu, bez vulgarizmov, nadávok, osočovanie, čo by nás do normálu vrátilo?

Existuje – a myslím si, že to začína nami politikmi. Ľudia pozerajú správy a každý deň počujú a vidia z pléna, diskusií a zo sociálnych sietí vyjadrenia, ktorých sú niektorí politici schopní. Nedivím sa, že podobne vyzerá aj situácia v spoločnosti a v medziľudských vzťahoch. Vnímam a veľmi ma mrzí, že sa z konverzácie často vytráca ľudskosť, tolerancia a pochopenie. Práve Vianoce, sú časom oddychu a času  stráveného v kruhu svojich milovaných. Času, kedy všetci máme šancu uvedomiť si, že práve ľudskosť, vzájomné pochopenie a tolerancia, sú tými najcennejšími hodnotami.

Pýtala sa Henrieta Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články