12 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Igor MIČEK: Iba z kvalitného ovocia môže byť kvalitný destilát

Ovocné destiláty alebo pálenky, ako im v našich končinách hovoríme, sú medzi Slovákmi mimoriadne populárne. Nebudú chýbať ani na vianočnom stole.

K najobľúbenejším patrí slivovica, marhuľovica i hruškovica. Ovocné destiláty s vynikajúcimi  chuťovými vlastnosťami vznikajú v Pálenici Jelšovce. Sú ozdobou každého nápojového lístka. Okrem vlastnej produkcie pálenica ponúka pálenie destilátov z prineseného ovocia. Tradícia domáceho pálenia pálenky sa postupom rokov preniesla do destilácie pod profesionálnym dohľadom.

Igor MIČEK: Iba z kvalitného ovocia môže byť kvalitný destilát

„V našej pestovateľskej pálenici si môžete dať vypáliť kvalitný ovocný destilát priamo zo svojho ovocia. Pálenica je vybavená najmodernejšou technológiou, založenou na modernom spôsobe vedenia destilácie, s využitím najnovších poznatkov v procese pálenia,“ hovorí riaditeľ výroby Ing. Igor Miček. Hlavný proces prebieha v jednokotlovom zariadení s rektifikačnou viacposchodovou kolónou s obsahom 300 litrov – KPD 300. Celý systém umožňuje aktívne riadiť liehovosť, ovplyvňovať chuťové a aromatické vlastnosti destilátov. Príprava ovocného kvasu nie je náročná, ale vyžaduje si starostlivosť a dodržiavanie správnych zásad. Výsledný efekt ale určite stojí zato.

Pri výrobe destilátu je dôležitý nielen samotný proces pálenia, ale najmä výber a zber ovocia. Nezrelé ovocie obsahuje veľa kyselín, málo aromatických látok a cukru. Nahnité ovocie zas obsahuje nebezpečné baktérie a plesne. Slabo kvasí a neobsahuje skoro žiaden cukor. Pri ovocí s kôstkami nesmieme zabudnúť, že je potrebné ho starostlivo odkôstkovať, hrozno odstopkovať. 

Páleničiarske služby sa momentálne tešia pomerne veľkému záujmu o takéto zhodnotenie úrody. Tento rok prichádza do pálenice viac zákazníkov ako v minulom roku. Je tomu tak aj preto, že tohtoročná úroda bola lepšia ako minulý rok, keď ovocie ešte v kvete zničil  mráz. Záujemcovia o vypálenie kvalitného destilátu by mali podľa odporučenia Ing. Mičeka zbierať len zdravé dozreté ovocie. To sa musí naplniť do kvasných nádob na jedenkrát. Kvasenie by malo prebiehať pri nižšej teplote, niekde okolo 16 až 18 stupňov. A potrebné je tiež s predstihom si zarezervovať termín v pálenici. Čakacie doby sú približne jeden týždeň.

Igor MIČEK: Iba z kvalitného ovocia môže byť kvalitný destilát

„Pálenica Jelšovce sa zameriava aj na vlastnú výrobu. V súčasnosti produkujeme 16 druhov ovocných destilátov a 5 druhov hroznových destilátov. Destiláty vyrábame z ovocia, ktoré pochádza z vlastného ovocného sadu s marhuľami, prenajímame si ovocný sad so slivkami. Okrem toho máme partnerov ovocinárov na západnom Slovensku, južnej Morave a v Maďarsku, ktorí nám dodávajú kvalitné ovocie. Zo sadov máme tradičné ovocie, ako sú marhule, slivky, hrušky, dule, jablká, višne a ríbezle. Divo rastúce špecialitky ako sú divé čerešne, mirabelky či trnky si chodíme svojpomocne oberať do lesov a na poľné remízky,“  vysvetľuje riaditeľ výroby Igor Miček.  

Začiatok sezóny bol slabší, pretože tohtoročná úroda marhúľ a čerešní nebola úplne priaznivá. Ďalšia časť ovocinárskeho roku vyzerá podľa Igora Mičeka dobre: „Hrušky, slivky či jablká sa ukázali v dobrej úrode. Konzumenti reštaurácie Pálenica si viaceré destiláty pochvaľujú. Najobľúbenejšou je hruškovica z odrody williams, výborná je tradičná marhuľovica, špecialitou je divá června a náš slovenský calvados – jablkovica, ktorá zrela v barikových dubových sudoch desať rokov.“ Konkurencia na slovenskom trhu je veľká.

Pálenica Jelšovce svojim zákazníkom ponúka čistý 100-percentný destilát, vydestilovaný z pekného, zdravého a sladkého ovocia bez pridania cukru a iných sladidel, ktoré zvyšujú výťažnosť destilátu. Samotná destilácia prebieha veľmi pomaly, s cieľom zachovať všetky ovocné arómy z daného druhu ovocia.

(syn)

             

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články