19.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

Nezaočkovaný poslanec zo SaS: Stal som sa dezolátom a tupelom, zmieril som sa s tým

SOM NEZAOČKOVANÝ. VIEM, NIE JE TO MODERNÉ, ALE JE TO TAK, takto začal svoj status na facebooku Marián Viskupič, poslanec vládnej strany SaS.

Ako dodal, je „zmierený s tým, že pre mnohých som sa práve stal dezolátom, tupelom či nezodpovedným. Zároveň sa však snažím zdravo žiť, starám sa o svoju imunitu a mám rád život. Vášne sú vybičované, spoločnosť nebezpečne rozdelená ako nikdy predtým. Byť nezaočkovaný prináša určité riziko, byť zaočkovaný tiež prináša určité riziko. V živote je to skrátka tak.

Aj keď ráno sadám do auta a veziem rodinu, tak čelím určitým rizikám – riziku, že ublížim sebe a mojej rodine, že ublížim niekomu inému, ale aj riziku, že niekto ublíži mne a mojej rodine (a to všetko mojou vinou alebo cudzím zavinením…). Napriek tomu takmer všetci denne sadáme do áut. Aj dostať obyčajnú chrípku prináša určité riziko komplikácií. Dostať koronu tiež znamená jasne popísané riziko komplikácií. Život je plný rizík, ktoré sa navyše vzájomne ovplyvňujú – môžu sa znásobovať, ale i vzájomne sa vylučovať. Život je jednoducho nebezpečný. Celý je o vnímaní, akceptovaní a riadení rizík. Covid-19 ani zďaleka nie je jediné riziko.

Je potrebné ho rešpektovať, ale KORONA nemôže riadiť náš život, musí byť len jeho súčasťou. Rozdelenie spoločnosti a rôzne obmedzenia majú tiež výrazný negatívny dopad na psychické i fyzické zdravie ľudí i ekonomiku.

Najhoršie na tom je, že rozhodnutia často nie sú riadené výlučne faktami v celej ich šírke. Sú často podriaďované túžbou po jednom jedinom riešení. Mnohí sa boja priznať, že existujú viaceré možné rozhodnutia a riešenia. Inak mi totiž nevychádza rovnica, že ísť na operáciu alebo cestovať, sa s testom alebo prekonaním choroby dá, ale ísť na istý druh podujatí sa s testom, či po prekonaní nedá. Buď je testovanie nespoľahlivé, alebo má test výpovednú hodnotu a keď som negatívny, riziko prenosu choroby pri dodržaní ďalších opatrení je minimálne. A to isté musí platiť aj pri ľudí, ktorí chorobu prekonali. Som presvedčený, že práve vzájomný rešpekt a pravdivosť voči sebe i okoliu, ale i voči covidu je cesta von z covid krízy.

Zaočkovať sa musí byť slobodné rozhodnutie každého človeka a rozhodnutie sa nezaočkovať treba rešpektovať. S plynúcim časom je stále jasnejšie, že očkovanie bohužiaľ nie je čarovným prútikom. Realita je zasa raz komplikovanejšia a komplexnejšia. Očkovanie prináša výrazný benefit ľahšieho priebehu (najmä u rizikových skupín), neočkovanie (teda premorenie) vie priniesť komplexnejšiu imunitu (priznávajú to už aj odborné fóra v zahraničí) a viac chráni pred novými mutáciami vírusu dnes i v budúcnosti. Prirodzená imunita sa však na mnohých akciách a podujatiach (to s pápežom nevynímajúc) neberie do úvahy.

Som presvedčený, že zásadné delenie na očkovaných a neočkovaných je kontraproduktívne. Sme jedna spoločnosť, roky sa snažíme o integráciu a akceptáciu rôznych menšín…A teraz naopak vytvárame neuveriteľné deliace čiary medzi ľuďmi. Delenie sa zo zdravotných dôvodov je podľa mňa jedna z najhorších foriem diskriminácie.

Vnímanie nezaočkovaného ako chorého, a jeho vyradenie z diania v spoločnosti je smutným obrazom dneška. Potrebujeme však dosiahnuť presný opak – znovu spojiť spoločnosť. Potrebujeme sa znovu dokázať akceptovať v rôznorodosti. Rozhodol som sa zostať nezaočkovaný aj preto, aby som vnímal život a problémy ľudí aj z tejto strany. Cítim to výrazne.

Za tento týždeň dva priklady: Dostal som pozvanie na Tatra summit, ale bohužiaľ bez očkovania sa nemôžem zúčastniť. Takisto som mohol len poďakovať pani prezidentke za pozvanie na stretnutie so Svätým otcom v prezidentskom paláci.

Myslím si, že špeciálne na ekonomickom fóre GLOBSEC Tatra Summitu by nemali diskutovať len zaočkovaní účastníci. Podujatie a hlavne závery môžu byť ochudobnené o určité názory. Asi tak, ako keď si zakryjeme jedno oko a máme pocit, že vidíme svet plasticky… nie, nevidíme… tretiu dimenziu pridáva až druhé oko.

P.S: Ďakujem všetkým mojim voličom, ale i kolegom v politike že akceptujú moju „inakosť“. Aj to je ukážka toho, že sme liberáli.

text a foto: FB Marián Viskupič

Nezaočkovaný poslanec zo SaS: Stal som sa dezolátom a tupelom, zmieril som sa s tým

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články