18.7 C
Nitra
utorok, 9 augusta, 2022

Peter Weiss: Celé to hodili na opozíciu a na ľudí, ktorí boli podľa nej dezoláti a nezodpovední (VIDEO)

Spoločenská situácia na Slovensku je taká, aká tu azda ešte nebola. Ľudia sú na seba odmeraní aj preto, že ich politici rozdelili na dobrých, teda zaočkovaných, a zlých, ktorí odmietajú experimentálne vakcíny a treba im spraviť zo života peklo. Pritom za všetko toto sú zodpovední iba politici a ich „odborníci“.

Ak je niekto presvedčený, že vakcína proti koronavírusu je to, čo nás ochráni pred pandémiou veľmi sa mýli. Ukazujú to štatistiky vari z celého sveta. Problémom nie sú nezaočkovaní ľudia, problémom je to, že ľudia, ktorí dostali COVID-19 sa neliečia už v ambulanciách, ale všetko sa necháva na lekároch a zdravotných sestrách v nemocniciach. Nad nenormálnou situáciou v našej spoločnosti sa v rozhovore pre portál ereport.sk zamyslel bývalý predseda KSS a SDĽ, ako aj bývalý podpredseda parlamentu a exveľvyslanec v Maďarsku aj v Česku Peter Weiss.

Nevytvoril sa mechanizmus na hľadanie riešení

Peter Weiss bol jedným z mála politikov, ktorí sa zastali občanov pri očkovacej propagande a protestoch v uliciach. „Nie som lekár ani prírodovedec, takže pri šírení koronavírusu a boja proti nemu z hľadiska liečenia sa nechcem vyjadrovať k úzko odborným otázkam,“ priznáva Weiss, ale keď si predstavil, že by bol v politike, tak ho napadlo, akým spôsobom by manažoval takúto krízu. „V tom prvom šoku, teda pri prvej vlne, sa ľudia zomkli a rešpektovali opatrenia, takže vtedy bolo veľmi dôležité vytvoriť atmosféru konsenzu. Pri zmene vlády sa však prvá šanca zamedziť tomu čo dnes vidíme, teda akejsi studenej občianskej vojne – rozdeleniu ľudí na očkovaných a neočkovaných, uvedomelých a neuvedomelých či dezolátov a tých správnych. A to bolo vtedy, keď premiér Pellegrini odovzdával úrad víťazovi volieb Matovičovi a ten mu ostentatívne nepodal ruku. Tým dal najavo, že žiadna spolupráca s opozíciou, ani v tej záležitosti boja s vírusom nepadá do úvahy,“ konštatuje expolitik, podľa ktorého sa nevyužila príležitosť podobne ako v toku 2009. „Tým že sa nevytvoril spoločensko-politický mechanizmus na hľadanie riešení, pretože už vtedy začali vznikať rozličné názory na povahu vírusu,“ hovorí Weiss.

MUDr. Juraj MESÍK: To, čo sa u nás deje nie je “očkovanie”, ale je to čosi ako experimentálna génová intervencia

„Potom sa prišlo s očkovacou kampaňou, pričom sa nevytvoril mechanizmus na diskusie predovšetkým vo verejnoprávnej televízii a rozhlase. Diskusie medzi odborníkmi, ktoré by ventilovali vznikajúce obavy. Aj to vedecké poznanie sa vyvíjalo a tým, že to nebolo vo verejnoprávnej televízii do mediálne priestoru začali prenikať nie iba hoaxy, ale aj seriózne vedecké štúdie, ktoré začali upozorňovať na niektoré momenty. Príčinou studenej vojny občanov je, že obavy tých, ktorí si mysleli, že práve oni sa môžu stať obeťou koronavírusu a byť medzi 0,27% tých, ktorí naň zomrú sa akceptovali,“ vysvetľuje Weiss. Okrem toho vzdelaní a inteligentní ľudia sa čím ďalej tým viac dozvedali z rozličných zdrojov k čomu prichádzali vedci a aké sú vedľajšie účinky experimentálnych vakcín, a tak z nich začali mať obavy. „Obavy ale prišli už koncom minulého roku, keď prišlo celoplošné testovanie,“ myslí si expolitik.

Čepček pripomenul Lengvarskému vyjadrenia, že povinné očkovanie sa pred rokom považovalo za hoax

Došlo k obrovskému zlyhaniu vlády aj odborníkov

Problémy ale prišli vtedy, keď boli určití ľudia presvedčení, že ich imunitný systém je dobrý zásluhou toho, že sa celý život starali o svoje zdravie, a keď budú brať vitamíny, tak Covid zvládnu. „Týchto ľudí, ktorí sa nechceli ísť ani testovať, začali médiá aj politici označovať za dezolátov a nejakých škodcov. Tým ale, že sme to mali veľký počet mŕtvych, aj zásluhou toho testovania, čím sme sa zaradili medzi najhoršie štáty na svete, došlo k obrovskému zlyhaniu vlády aj odborníkov, ktorí stáli za radami pre politikov,“ konštatuje expolitik. Weiss podľa vlastných slov čakal, že keď príde slniečko a pandémia sa upokojí, že vláda urobí sebareflexiu. „Mala sa urobiť analýza, prečo my máme taký rozdielny výsledok oproti porovnateľným krajinám. Čo robili oni inak a čo sme my robili horšie? Takáto analýza sa neurobila, nedošlo ani k sebareflexii medzi odborníkmi, a tým začala vznikať nedôvera voči vláde, ale aj voči samotným odborníkom, ktorí majú monopolizovaný verejný priestor,“ vysvetľuje Weiss.

Veronika Remišová vyzvala prezidentku, aby priamo podporila povinné očkovanie

Podľa expolitika vláda, ktorá neuspela, a teraz neuspela i druhýkrát, začala hádzať aj za pomoci niektorých médií vinu na občanov. „Okolo 14. júla premiér Heger povedal, že sme najlepšie pripravení na Delta variant, a že nikto v Európe nie je naň tak pripravený ako my. Povedal, že povinná vakcinácie nie je cesta, ktorou pôjdeme. Povinné očkovanie odmietol aj minister Lengvarský, ale za štyri mesiace máme totálny obrat a tí ľudia, ktorí toto pripomínajú sú dezoláti, sú neuvedomelí a chcú tu usmrtiť občanov. Igor Matovič vystupuje ako najväčší zástanca očkovania a kritizuje tých, ktorí nie sú zaočkovaní, pritom on si dal pichnúť iba jednu dávku Sputniku, ktorý nie je registrovaný v EÚ. Ale on vystupuje ako morálna autorita a kritizuje tých ľudí, ktorí sa nedali zaočkovať. No a z toho vznikol jeden vážny spoločenský konflikt, pričom máme rozvadené manželstvá, rodiny, priatelia, školské či pracovné kolektívy,“ prízvukuje Weiss. „Na čo je toto dobré? Veď tomuto sa dalo zabrániť keby bol normálny spoločenský dialóg a keby sme mali vládu, ktorá si udrží autoritu,“ dodáva expolitik.

V. Lengvarský: Nič nebráni tomu, aby sa spustilo povinné očkovanie pre určitú skupinu ľudí

Zase iba represie a reštrikcie a žiadna komunikácia

Nenormálne je podľa Weissa aj to, že vládna koalícia, ktorá mala 2/3 dôveru ľudí a tiež prezidentku s vysokou podporou občanov, proti ktorej stála rozbitá opozícia, toto nevyužite na vyššiu zaočkovanosť Slovákov, ale hádže vinu na opozíciu a hovoria, že keď sa dajú zaočkovať Pellegrini a Fico tak sa stane zázrak a oni vykompenzujú tú stratu dôveryhodnosti, že vlastní voliči ich neposlúchli aby sa išli dať zaočkovať. „Celé to hodili na opozíciu a na ľudí, ktorí boli podľa nej dezoláti a nezodpovední,“ vysvetľuje expolitik, ktorý okrem iného poukazuje aj na správanie niektorých novinárov, odborníkov a politikov k ľuďom, ktorí sa odmietajú dať zaočkovať. „Vláda v tejto otázke odmieta spolupracovať s opozíciou, vyradili sa odbory, vládni politici sa prú medzi sebou, a v takejto atmosfére očakávajú od občanov aby im to všetko podporili. To je ale absurdná situácia, a takto to nemôže fungovať,“ konštatuje Weiss, ktorý poukazuje aj na to, že keď sa vo vojne prehrali bitky tak bol zastrelený generál a nie vojakov, ktorí bitku pod jeho velením bitku prehrali. To znamená, že tu absolútne chýba sebareflexia.

FICO: Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad (video)

„Vláda vsadila na autoritárske metódy. Vyjadrením jej radikalizácie postoja voči vlastným občanom je to, čo povedala ministerka Kolíková, že občania budú robiť to, čo im vláda povie, či sa im to páči, alebo nepáči. No a teraz, keď sa im nepodarilo ľudí presvedčiť, tak prišli s propagandou, že tých ľudí, ktorých sa im nepodarilo presvedčiť, budú postihovať. Takže zase iba represie a reštrikcie a žiadna komunikácia,“ hovorí Peter Weiss. Takže kto by teda mal byť teraz ten stmelovací element? „Vláda stratila autoritu, ale, žiaľ, na rozdiel od iných štátov, sa nevygenerovala z grémia odborníkov z rozličných oblastí žiadna autorita, ktorú by spoločnosť akceptovala a jej rady bo ľudia prijímali.

A tým, že sa títo pandemickí odborníci uzavreli sami do seba, odmietli občiansku iniciatívu Hovorme spolu dali verejnosti najavo, že sú si nie istí svojimi fantastickými vedeckými argumentami, a že ich nevedia obhájiť voči alternatívnym vedeckým názorom,“ konštatuje expolitik, podľa ktorého mala zohrať prezidentka dôležitú úlohu a podporiť debatu medzi odborníkmi rozličných názorov. Spoločnosť je podľa Petra Weissa hlboko rozdelená a my nemáme politika, ktorý by ju spájal. Vrátane prezidentky, ktorej po tom, ako neodsúhlasila referendum, padli preferencie. „Kto iný ako prezident by mal byť ten, kto bude upokojovať spoločnosť,“ prízvukuje expolitik, podľa ktorého sú teraz karty rozdané tak, že buď ľudia nad 60 rokov zoberú tých 200 alebo 300 eur, alebo vláda vás nejakým zákonom prinúti, že sa dajú zaočkovať.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články