25.7 C
Nitra
utorok, 25 júna, 2024

Koalícia ide spraviť zo Slovenska potravinové peklo!

Novela zákona o potravinách, ktorú prijala koalícia OĽaNO, SaS, Sme Rodina a Za ľudí, spraví zo Slovenska potravinové peklo.

V období, keď saldo zahraničného obchodu s potravinami dosiahlo len za prvý štvrťrok medziročný nárast o šokujúce dve pätiny, koalícia Eduarda Hegera nepochopiteľne znižuje pokuty za predaj zdraviu škodlivých a falšovaných potravín.

HLAS-SD vyzýva prezidentku, aby zákon vrátila do Národnej rady SR.

„Saldo zahraničného obchodu za prvý štvrťrok 2022 medziročné vzrástlo o neuveriteľných 40 %. Na Slovensko sa doviezlo za prvé tri mesiace výrazne viac poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov ako pred rokom. Novela pritom nehorázne znižuje pokuty za ohrozovanie spotrebiteľa nebezpečnými, falšovanými alebo skazenými potravinami. Zo Slovenska spraví raj potravinových podvodníkov s rizikom smiešnych pokút,“ povedal Róbert Puci, poslanec NR SR a člen predsedníctva HLAS – SD.

Blaha sa vytešuje: Mali sme pravdu, keď sme Slovensko varovali pred Matovičom!

Podľa údajov Štatistického úradu SR prekročil dovoz potravín len za prvý kvartál 2022 miliardu eur, keď dosiahol hodnotu 1,173 miliardy eur. Za celý predchádzajúci rok pritom saldo zahraničného obchodu SR s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami dosiahlo zápornú hodnotu 1,725 miliardy eur. Analytici preto predpokladajú, že celoročná rekordná negatívna hranica bude prekonaná už v prvom polroku. Ide o vôbec najhoršie čísla v ére samostatnosti.

Koalícia ide spraviť zo Slovenska potravinové peklo!

Koalícia novelou zákona o potravinách zrušila tzv. miliónové pokuty pre obchodné reťazce za opakovaný predaj pokazených a zdraviu škodlivých potravín. Aj počas pandémie pritom reťazce dosahovali rekordné zisky a zaplatiť doslova smiešne pokuty navrhované koalíciou tak pre ne bude úplne triviálne .Minimálna výška pokuty sa z jedného milióna eur zníži o neuveriteľných 95 % na nehoráznych 50 000 eur. Cenu za poškodenie zdravia, či dokonca smrť slovenských občanov, tak degradovala koalícia vedená OĽaNO,v prospech obrovských ziskov obchodných reťazcov.

„HLAS – Sociálna demokracia je zhrozená z konania súčasnej koalície. Pod rúškom hádok presadili zákon, ktorý významne poškodí kvalitu potravín a zdravie slovenských spotrebiteľov a poškodí slovenských výrobcov potravín. To všetko v období, keď ceny potravín dosahujú rekordy, v zahraničných médiách sa hovorí o svetovom hladomore a riziko nárastu podvodov s potravinami nebolo nikdy také vysoké. Dva roky politiky agrorezortu vedeného OĽaNO zabezpečili najvyššie dovozy zahraničných potravín. Ako sociálni demokrati sme nepodporili túto novelu. Strana Hlas – SD bude vždy presadzovať práva slovenských spotrebiteľov na kvalitné, bezpečné a dostupné potraviny a preto vyzývame pani prezidentku, aby túto novelu nepodpísala a neprispela tak k potravinovému peklu, ktoré táto vláda zo Slovenska robí,“ zdôraznil R. Puci.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články