16.1 C
Nitra
streda, 8 mája, 2024

Juraj Mesík: Generácia apokalypsy

Ako budú rozbiehajúca sa pandémia a jej dôsledky mlieť svet a s ním aj Slovensko, budú Slováci aj občania mnohých iných národov Európy a sveta znovu a znovu počuť, že niečo podobné sa nedalo predvídať a nedalo sa na to pripraviť. 

Budú to tvrdiť politici všetkých odtieňov, manažéri všetkých stupňov, akademici aj médiá každej orientácie.

Je to veľká lož. Nič iné sa však nedá čakať: všetci, čo mali možnosť tragédii predísť alebo ju aspoň výrazne stlmiť, sa budú vyviňovať zo zodpovednosti za to, že dopustili, aby pandémia zasiahla štáty a občanov nepripravených. O tom, že nie je otázka či, ale kedy ľudstvo zasiahne ďalšia pandémia, počuli všetci študenti, ktorí absolvovali moje kurzy. Tie som učil nielen na UP v Olomouci ale – za 900 eur hrubého za semester výuky v angličtine – aj na UK v Bratislave. Tá suma je dôležitá pre pochopenie ceny, ktorú Slovenská republika pripisovala vzdelanosti, v tomto prípade o otázkach bytia a nebytia civilizácie. To, že sa o riziku devastujúcej pandémie učili moji študenti a že som o ňom vedel ja, nie je výsledok mojej geniality – rovnako o tom vedeli tisíce iných vzdelaných ľudí po celom svete. Len ich hlasy nedoľahli k ušiam mocných, vplyvných – a žalostne nepripravených „myslieť nemysliteľné“.

Juraj Mesík: Generácia apokalypsy
Juraj Mesík

O knihe

Prvý nástrel tejto knihy vznikol začiatkom roku 2018, ale rukopis čakal na dokončenie až doteraz v mojom počítači. K dokončeniu a vydaniu knihy ma motivovali udalosti uplynulých dvoch mesiacov. Kedy keď nie teraz má táto kniha uzrieť svetlo sveta?, pýta sa Juraj Mesík.

To, čo sa u nás deje nie je “očkovanie”, ale je to čosi ako experimentálna génová intervencia

Čo sa stalo a ako na to svet reagoval

V januári prepukla v Číne vražedná epidémia. Čínska komunistická diktatúra trestuhodne zlyhala a nepotlačila ju hneď v zárodku – a tak sa stalo, že sa svet ocitol v pandémii. Na Slovensku aj inde v Európe sme mali dlhé týždne času pripraviť sa na neodvratný úder, ale namiesto príprav v rodinách, v nemocniciach, v sociálnych zariadeniach, v štátnych rezervách, v armáde, v továrňach na výrobu liečiv a lekárskych prístrojov a inde, sme sa stali svedkami totálneho zlyhania. Zlyhania akademikov hlásajúcich že „veď je to len taká chrípka“ a „do Veľkej noci bude po tom“, masmédií nekriticky roztrubujúcich tieto zhubné dezinformácie, aj politikov, ktorých médiá nechali plne sa koncentrovať na svoje žabomyšie zápasy o moc a korytá.

Juraj Mesík: Generácia apokalypsy
zdroj: Literarna basta

Poučíme sa?

  • Ako je možné, že takto fatálne zlyhali elity demokratických krajín po celom svete?
  • Hrozí, že sa niečo podobné môže znovu zopakovať?
  • Ak áno, v akej podobe, kde a kedy?
  • Dá sa na globálne katastrofy, aké nezažili posledné generácie ľudí – ale aké nie raz v dejinách zažívali naši vzdialenejší predkovia – nejako pripraviť?
  • Dokážeme sa z fiaska čínskeho moru poučiť a zvýšiť rezilienciu našich spoločností, alebo sme osudovo nepoučiteľní a budeme slepo a bezbranne kráčať v ústrety ďalším hrozbám a rizikám starého i moderného sveta?

Hovorme spolu: Návrat k totalite je zrkadlom doby, v ktorej žijeme

Mnohé odpoveď nepoznáme, ale mnohé áno. A jedno je isté: bez radikálneho zvýšenia vzdelanosti občanov a elít o rizikách, ktorým budú čeliť naše deti a vnuci je naša šanca na dlhodobé prežitie civilizácie hranične blízka nule. Nemusí to tak zostať. Poznať aspoň predvídateľné scenáre globálnych katastrof nie je morbídna kratochvíľa: je to naša šanca dokázať sa im vyhnúť a ak sa ukážu neodvratné, zvýšiť šance na prežitie.

Predbežný obsah knihy

  1. Úvod
  2. Dilemy na Titaniku
  3. O smrti a umieraní, alebo prečo apokalypsa nie je na titulkách novín
  4. Dva veľké mýty: apokalypsa verzus nezastaviteľný pokrok
  5. Štyria jazdci apokalypsy
  6. Biely jazdec apokalypsy
  7. Červený jazdec apokalypsy
  8. Čierny jazdec apokalypsy
  9. Popolavý jazdec apokalypsy
  10. Osudových IQ 100 – apokalyptický jazdec, pre ktorého nemali proroci koňa.
  11. Homo ludens alebo Ako Slovensko zvíťazilo nad panikou
  12. Dedičný hriech? Od „holej opice“ k Antropocénu a šiestemu masovému vymieraniu druhov
  13. Krehkosť zložitých štruktúr
  14. Our posthuman future: anorganická inteligencia a roboty? Od sociálnej polarizácie k polarizácii biologickej
  15. Optimistická utópia: rodičia s Alzheimerom
  16. Pesimistická utópia: návrat do stredoveku
  17. Medzi Kimom a Elonom
  18. Arabský svet 2011: živé laboratórium kolapsu civilizácie
  19. Udalosti X
  20. Čo s načatým životom alebo plavba na Titaniku
  21. Fermiho paradox

O autorovi

Juraj Mesík je ochranár, analytik globálnych trendov, prednášajúci a autor stoviek textov napísaných pre slovenské a zahraničné médiá.

Organizáciu Ekotrend, ktorú viedol, rozpustila v roku 1985 komunistická Štátna bezpečnosť, ale v ochranárskych aktivitách pokračoval aj potom. V roku 1988 absolvoval štúdium medicíny, v roku 1989 bol poslancom „revolučného“ Federálneho zhromaždenia, neskôr sa stal zakladajúcim predsedom Strany zelených, v 90-tych rokoch riadil Nadáciu Ekopolis a pôsobil vo vedení mnohých neziskových organizácii a kampaní zapojených do zápasu o budúcnosť Slovenska. V rokoch 2003 až 2008 pracoval ako starší špecialista v Svetovej Banke vo Washingtone na projektoch v Tanzánii, Nigérii, Thajsku, Moldavsku a v ďalších krajinách sveta. Od roku 2008 je na voľnej nohe a píše a prednáša najmä o trendoch a rizikách, ktoré považuje za dôležité pre celý svet.

Text bol publikovaný na startlab.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články