23.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

Ladislav Matyinko (Hovorme spolu): Návrat k totalite je zrkadlom doby, v ktorej žijeme

Mnohým počas pandémie chýbali odborné a vecné informácie o tom, čo sa u nás deje a najmä, absentovali vyvážené informácie nielen o kovide samotnom, ale aj o očkovaní. Jednostranné názory tzv. provládnych a štátom posvätených odborníkov mnohých, paradoxne, mnohých zneistili, pretože na otázku Prečo? nedostali žiadnu odpoveď. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo vznikla iniciatíva Hovorme spolu.

Nielen o nej sme sa rozprávali s Ladislavom MATYINKOM, ktorý spolu s bratom Jurajom túto platformu založil.

Ladislav Matyinko (Hovorme spolu): Návrat k totalite je zrkadlom doby, v ktorej žijeme
Hovorme spolu, bratia Matyinkovci

Prečo sa dvaja hudobníci rozhodli založiť platformu Hovorme spolu, išlo o spontánny nápad, alebo vás do toho niekto navliekol? 🙂

Hovorme Spolu sme založili spontánne, pretože po marci 2020 skončila pluralitná diskusia, v dôsledku čoho došlo k rozpolteniu spoločnosti a nárastu nevraživosti. Bol to krok smerom k zmiereniu, ako aj k verejnej kritike RTVS, ktorá platená z našich peňazí je zo zákona je povinná prinášať pluralitné diskusie. Sme hrdí, že sa nám podarilo dať dohromady za týmto účelom viac ako 50 signatárov z radov osobnosti a viac ako 8 000 ľudí podpísaných pod petíciou na podporu nášho Otvoreného Listu do RTVS. A hlavne – že to boli rovnako očkovaní, ako neočkovaní, ktorým prekážal daný stav a preto sa k nám pridali. Viac info nájdete na stránke Hovorme spolu.

Sledujem túto iniciatívu skoro od začiatku, ako ste sa cítili, keď sa vám doslova vysmievali, že nejakí chlapci z Maduaru sa idú „hrať“ na komentátorov k tak závažnej téme, ako je covid?

Máme skúsenosti zo showbiznisu a nemáme ani 15 rokov, takže nám výsmech nevadí. Podstatné je, čo si myslíme my, nie tí ostatní. A moderátorská rola nám prischla z jednoduchého dôvodu, pozvaní renomovaní moderátori boli buď zaneprázdnení, alebo ich na moderovanie takejto relácie nepustili zamestnávatelia, alebo bola pre nich moderátorská stolička príliš „horúca“. Tak nám neostalo nič iné, iba urobiť si to sami. Poňali sme to teda tak, že sme autori iniciatívy a prevedieme hostí programom. Ohlasy boli fantastické a my ďakujeme všetkým, ktorí nás podporili!

Inkvizícia a mediálny lynč – covidisti 21. storočia

Hoci ste v úlohe moderátorov, predpokladám, že nie  ste zástancovia povinného očkovania. Ste očkovaní? Vyplynul vznik tejto iniciatívy aj z vášho osobného postoja k vakcinácii?

Nie sme zástancami ničoho povinného – ani očkovania. Hovorme Spolu nemalo hlavný cieľ očkovanie, ale pluralitnú diskusiu, ktorá mala priniesť čo najlepšie odpovede pre všetkých občanov na nezodpovedané otázky, očkovanie bolo len jednou z nich. My sme očkovaní, s výnimkou vakcíny proti Covid 19. Tam je totiž množstvo nezodpovedaných otázok ako:

– nezverejnené zmluvy s farma firmami,

– vyhýbanie sa zodpovednosti výrobcov za svoje produkty,

– bezpečnosť vakcíny – nevieme aké sú vedľajšie účinky – krátkodobé, strednodobé, dlhodobé

– informácie z letáku vakcín – hneď prvá veta upozorňujúca, že ide o experimentálnu vakcínu, ktorej vylepšeniu môžeme pomôcť nahlásením vedľajších účinkov,

– spôsob vakcinácie – v obchodných centrách, v telocvičniach, kultúrnych domoch nekvalifikovanými ľuďmi, nie v ambulancii lekárov, ktorí poznajú váš zdravotný stav,

– nútenie k vakcinácii z iných ako zdravotných dôvodov – sloboda, práca, cestovanie

– korupcie pri propagácii produktov súkromných firiem z našich peňazí – lotéria, hotovosť pre seniorov, alebo reklamné a marketingové kampane

– zablokovanie prevencie a liečby choroby v prospech vakcinácie

– opodstatnenosť použitia vakcíny – pri chorobe s úmrtnosťou 0,23%, kde 99.97% ľudí stretnutie s vírusom prežije

– nefunkčnosť vakcíny – očkovaní sa môžu nakaziť, šíriť chorobu, aj zomrieť na následky

– nekompetentnosť pri jej používaní – staré vakcíny na nové varianty vírusu a v neposlednom rade čoraz častejšie sa objavujúce nežiaduce účinky – len na Slovensku zverejnených cez 9 000 ľudí.

Dosť dôvodov na to, aby sa človek pýtal.

Otvorený list izraelského imunológa: Je čas priznať zlyhanie

Ladislav Matyinko (Hovorme spolu): Návrat k totalite je zrkadlom doby, v ktorej žijeme
Muzikanti sa ocitli v úlohe moderátorov

Ako sa vám podarilo spojiť dokopy toľko lekárov a odborníkov, ktorí verejne hovoria o nebezpečenstve očkovania mRNA vakcínami? Bol aj niekto, kto spoluprácu s Vami odmietol, prečo? Vyzývali ste na spoločné stretnutie aj oficiálnych odborníkov, ktorí u nás riadia pandemické opatrenia. Poznáte dôvody, prečo odmietli verejne diskutovať s oponentami?

Dať dokopy odborníkov ochotných prezentovať svoje názory chcelo vytrvale úsilie a prácu, v skratke sa však dá povedať, oslovili sme ich a oni súhlasili 🙂

Samozrejme, nie všetci a nie na prvýkrát, ale sme im vďační, že sa na to dali, kvôli sebe, ľudom a aj nám. A sme radi, že sa nám podarilo dať dokopy odborníkov z troch krajín – SK, CZ a DE. Priniesli obrovské množstvo dôležitých informácii, ktoré ľudom pomôžu. Áno, do oboch diskusii sme pozvali aj, ako my ich voláme, „provládnych“ odborníkov. Za smutný považujeme fakt, že pri prvej diskusii nám odpovedali len traja a pri druhej už len jeden zo všetkých pozvaných, čo považujeme za nedostatok elementárnej slušnosti. Ak tá chýba, nemôžeme byť prekvapení, že do diskusie, kde by museli reagovať na oponentov, radšej ani neprídu. Napriek tomu sme im v oboch diskusiách dali priestor prostredníctvom ich verejných vyhlásení.

Nie každý je ochotný vypočuť si názory opozície, aj tej odbornej. Stretli ste sa s hejtom? Prišli ste aj o nejakých priateľov, stretli ste sa s nejakým odsúdením za to, komu dávate priestor?

S hejtom sa počas uplynulých 22 mesiacov stretol každý a mnohí prišli aj o priateľov, čo bol do značnej miery dôsledok dennodennej, jednostrannej, často nenávistnej informačnej kampane zo strany mienkotvorných médií a čo je horšie, aj našej verejnoprávnej RTVS. Aj preto nám nejaké odsúdenie z titulu, že dávame niekomu priestor nevadí. O slobodu slova by sa mal snažiť každý, a my sme, naopak, hrdí na to, že sme v danej veci niečo urobili, keď už zlyhali tí, ktorí by túto slobodu mali strážiť ako oko v hlave.

Vy ste umelci a spojili ste lekárov. Ale umelci a kultúra krvácala počas pandémie najviac. Registrujete nejakú aktívnu platformu umelcov, ktorí sa proti opatreniam bránia, hovorí sa, podľa vás, o tom dosť?

Nehovorí, aj preto vzniklo Hovorme Spolu. Čo sa týka umelcov, tí sú prekvapivo bojácni. Majú strach verejne prezentovať svoj názor. A potom sú aj takí, ktorí tvrdo presadzujú a podporujú očkovaciu agendu a diskrimináciu v spoločnosti. Nevieme o nejakej aktívnej platforme, ktorá by sa opatreniam bránila. Skôr sú tu platformy umelcov ako napr. Hudobná Únia Slovenska, ktoré, naopak, opatrenia podporujú, rovnako ako očkovaciu agendu vlády. Navonok sa síce snažia prezentovať ako zástancovia a záchrancovia kultúry, ale tým, čo robia, len podporujú segregáciu občanov a podpiľujú si konár pod vlastným segmentom a podnikaním.

Sme svedkami prechodu demokratických spoločností na autoritárske až totalitné systémy, MUDr. Juraj MESÍK

V Česku to žije, na rozdiel od Slovenska, oveľa viac. Ľudia protestujú verejne, u nás toho veľa nie je. Chystáte niečo napríklad v tomto smere?

V Česku sa síce protestuje a žije to tam, ale napriek tomu majú zaočkovaných percentuálne viac ľudí ako my. Zároveň je otázka, aký to bude mat efekt, a či to niekto nezneužije. Z nášho pohľadu štrajky a protesty nič neriešia. Možno sa vymení vláda, ale čo z toho, keď agenda zostane rovnaká. Vidíme to všade naokolo, rovnako aj historicky za posledných 30 rokov. Napriek tomu ľudí od nich neodrádzame, je to jeden zo spôsobov ako vyjadriť svoju nespokojnosť.

My však máme, podľa nás, lepší spôsob a preto sme 10.12.2021 spustili aktivitu ZNOVU SPOLU, ktorá plynule nadväzuje na HOVORME SPOLU a obsahuje DESATORO PRE VLÁDU a DESATORO PRE OBČANOV. Z nášho pohľadu je to mechanizmus, ktorým sa dá zabezpečiť, aby sa akákoľvek vláda vrátila k svojmu poslaniu, to jest službe občanom. Zároveň je to posledná nenásilná možnosť urobiť niečo s aktuálnym dianím a stavom spoločnosti. Prečítať si o tom viac môžete na stránke.

Ako ovplyvnila pandémia Váš osobný život? Viem, že žijete v Rimavskej Sobote, ale mali ste biznis aj v USA. Ako to dopadlo?

Keďže naše podnikateľské aktivity sa týkajú hudobného priemyslu – s Maduarom na Slovensku a v Čechách a cestovného ruchu na Miami Beach, Florida v USA, tak sme pocítili dôsledky najpriamejšie ako sa dá :-). Cestovka je dodnes v tzv. standby režime, jednak sa poriadne cestovať nedá a jednak nemáme záujem segregovať ľudí na očkovaných a neočkovaných, alebo poskytovať služby len pre jednu kategóriu. A s Maduarom sme mohli zrealizovať akurát tak zopár koncertov, paradoxne, aj náš historicky najväčší koncert na amfiteátri v Rimavskej Sobote 5.9.2021, tesne predtým, ako opätovne zaviedli opatrenia na Slovensku.

Pozitívom tejto doby však je to, že vďaka obmedzeniam v podnikaní sme mali dosť času študovať a analyzovať, čo sa to vlastne deje, ako v USA, tak aj na Slovensku. Získali sme tak slušný prehlaď o situácii, praktickú skúsenosť s „pomocou“ vlád v oboch krajinách, lepší pohlaď na svet a procesy v ňom. Vďaka tomu úplne presne vidíme ako dochádza k cielenej likvidácii malých podnikateľov, napriek tomu, že ak by vlády chceli pomôcť, tak mohli. A posledným pozitívom je, že bez lockdownov a obmedzení by nebolo ani Hovorme Spolu :-).

Ladislav Matyinko (Hovorme spolu): Návrat k totalite je zrkadlom doby, v ktorej žijeme
Ladislav Matyinko

Vaša iniciatíva oslovila tisícky ľudí. Čo plánujete ďalej? Dostali ste ponuku vstúpiť do politiky, uvažovali by ste nad takouto ponukou?

Áno, HOVORME SPOLU oslovilo veľmi veľa ľudí a zožali sme obrovské množstvo pozitívnych reakcií, za čo sme ľudom vďační. Do politiky sme ponuku nedostali, ale ani nemáme záujem do nej  vstupovať. Našim cieľom je zabezpečiť, aby sa vrátila pluralitná diskusia tam, kam treba, ako aj zdravý rozum tam, kde by mal byť. Aj preto sme od 10.12. spustili už spomínanú aktivitu ZNOVU SPOLU, ktorá podľa nás môže byť aj úspešnejšia ako HOVORME SPOLU, na ktorú priamo nadväzuje.

Čo chystá Hovorme spolu na najbližšie obdobie? Už sme spomenuli Vianočné desatorá, ale ako ďalej?

Po Hovorme spolu sme spustili ZNOVU SPOLU, kde prvým krokom bolo vyhlásenie Desatora pre vládu, následne Desatora pre občanov. 14.1.2021 sme ohlásili aj náčrt prvého kroku z Desatora pre občanov, ktorým bude vybudovanie vlastného portálu, keďže FB a YT nás už cenzuruje. Premiestnime sa teda na vlastnú platformu, kde sa budú môcť k nám pridať jednotlivci, skupiny, profesie, dobrovoľníci, odborníci, aby sme s nimi mohli komunikovať. Cieľom je priniesť informácie na jednom mieste a z jedného miesta. Jeho súčasťou bude aj vlastná sociálna sieť pre profesijné skupiny, ako aj pokračovanie Hovorme spolu diskusií v pravidelnejších cykloch v menšom ZOOM call-ovom formáte s reakciami na horúce témy. A na zaver ešte pridáme videá pre Znovu spolu, v ktorých budeme informovať o krokoch, ktoré v rámci Desatora pre občanov budeme vykonávať a odpovedať na FAQ (Často kladené otázky).

Čo sa týka politikov, priamo nás neoslovil nikto, ale vieme, že HOVORME SPOLU – Live Stream prezdieľali viacerí z nich.

Prof. Jaroslav TURÁNEK: Nemám rád vědecké komsomolce, kteří nemají vědecké protiargumenty, ale ideologicky jsou kovaní

Ladislav Matyinko (Hovorme spolu): Návrat k totalite je zrkadlom doby, v ktorej žijeme
Juraj Matyinko

Ako by ste zhodnotili a charakterizovali dobu, ktorú momentálne žijeme? Prečo je, podľa vás, dôležité hovoriť a vysloviť slobodne svoj názor?

Ak máme záujem žiť v slobodnej a demokratickej spoločnosti, tak to nebude možné bez slobodného názoru. Keďže ten je cieľavedome potláčaný, musíme, bohužiaľ, skonštatovať, že smerujeme naspäť k totalite. A vzhľadom k tomu, v akej miere sa to deje, môžeme smelo vysloviť, že k celosvetovej totalite. Že sa vôbec niečo také môže diať, je len dôsledok toho, v akej spoločnosti žijeme. A tá je potom zrkadlom dnešnej doby a jej nenormálnosti.

Dnes nie je veľmi vhodné hovoriť „nesprávne“ veci, vy ste sa však otvorene pridali na stranu lekárov, ktorí o pandémii hovoria to, čo vláda počúvať nechce. Neľutujete?  Dala vám iniciatíva Hovorme spolu aj niečo, čo vás samotných prekvapilo?

My sme sa nepridali na stranu lekárov, ktorí o pandémii hovoria niečo iné, ale na stranu pluralitnej diskusie, kde by sa mal pridať v podstate každý občan tejto krajiny. A keďže za normálnych okolnosti by to tak aj bolo – nemáme čo ľutovať.

Áno, dala, ešte viac sme cez ňu pochopili, ako mienkotvorné média ani RTVS neplnia svoju funkciu, naopak manipulatívne sa snažia zosmiešniť to, čo by mali robiť oni sami. A na druhej strane sme zažili niečo výnimočné, keď ľudia sami, bažiaci po informáciách, si zafinancovali svoje vlastné celodenné vysielanie vo forme HOVORME SPOLU – Live Stream II a my sme tak mohli zažiť malý zázrak a priniesť im ich vlastné ľudové vysielanie. Bolo nám cťou!

Pýtala sa Hena Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články