13.1 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

JUDr. Marek GÉCI: Prekážka práva voliť je predprípravou na to, aby nám cez núdzový stav bolo obmedzené volebné právo?

Vládny návrh zákona 686, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, hovorí o prekážke práva voliť. Aj v súčasnej dobe poznáme, že ak je niekto infekčný pacient, nemôže prísť k urne, ale pri tomto zákone sa potom vsúva otázka, prečo tak konkrétne pri Covide? Odpoveď, ako sa my domnievame aj s JUDr. Hamáčkovou, je v závere výkladu, hovorí právnik Marek Géci.

JUDr. Marek GÉCI: Prekážka práva voliť je predprípravou na to, aby nám cez núdzový stav bolo obmedzené volebné právo?

Detaily návrhu zákona

Vyjadrenie k návrhu zákona 686

Výkladom práva rozumieme zisťovanie a objasňovanie zmyslu a obsahu právnych noriem. Ustanovenie právneho predpisu vo vládnom návrhu zákona 686, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 180/2014 Z. z. o podmienkach volebného práva sa mení a dopĺňa :

§ 4 Prekážka práva voliť ( právo voliť je ústavné právo každého občana)

            Prekážkou práva voliť je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodu ochrany verejného zdravia ( doplnené o:) ak osobitný zákon v čase pandémie neustanoví inak.

Slováci pozor! Čo sa to u nás chystá? Petícia za zákaz cudzích vojsk na našom území to môže zmeniť!

           

JUDr. Marek GÉCI: Prekážka práva voliť je predprípravou na to, aby nám cez núdzový stav bolo obmedzené volebné právo?
Zdroj: FB / Marek Géci

Osobitný zákon/predpis, na ktorý sa odvoláva v doplnenom zákone, bude individuálny právny akt s prvkami normatívneho právneho aktu. Normatívny prvok spočíva vo všeobecne a abstraktne určenom okruhu adresátov  tohto aktu. Individuálny prvok je dominantný , je určený konkrétnosťou predmetu regulácie. Pôjde teda o akt vydaný na základe zákona, nie ako jeho vykonávací predpis.

Omikron v Juhoafrickej republike žiadnu veľkú šarapatu nerobí, no u nás sa ním už mohutne straší, krúti hlavou Mesík

Opatrenie s povahou hybridného správneho aktu nie je právnou normou a teda nemôže byť všeobecne záväzným právnym predpisom. Tento zákon neobsahuje vo svojom texte osobitné delegačné ustanovenie na vydanie vykonávacieho právneho predpisu. Osobitné splnomocňovacie ustanovenie je nevyhnutné pri podzákonných všeobecne záväzných právnych predpisoch.

           

Čo toto doplnenie pre nás znamená?

V právnom štáte je znenie návrhu tohto  zákona úplne v súlade s platnou legislatívou. Na Slovensku je však možné očakávať, že je napríklad predprípravou na to, aby nám cez núdzový stav bolo obmedzené volebné právo. Taký je súčasný stav na Slovensku. 

Vláda vytvorila virtuálne právne prostredie, v ktorom neznalí jedinci vykonávajú úlohu štátu a vymáhajú reštrikcie od občanov na základe presvedčenia , že konajú v medziach zákonov. Ich činnosť má dopad na životy občanov tým, že väčšinu nezákonných povinností    ( nosenie rúšok, testovanie, výpoveď v práci, očkovanie, dodržiavanie dôchodcovských hodín a pod.)  robia ľudia následne DOBROVOĽNE sami, pretože boli oklamaní, že to musia robiť v zmysle zákona!  Za vymáhanie protizákonných opatrení by mali byť všetci prisluhovači vlády a režimu ( sudcovia, policajti, iní štátni úradníci…) žalovaní a odsúdení!

Vláda nás vystavila experimentu miešania vakcín, tvrdí poslanec Marián KÉRY

Pretože podľa súčasných postupov vlády a úradov NEMOŽNO žalovať vládu, ani ministrov, či úrady, ktoré toto radia a realizujú tak, že oni sami sa nedopúšťajú trestných činov. Vytvorili neplatné, zdanlivo právne prostredie, ktoré keď niekto poruší, nesmie byť za to trestne stíhaný. Vláda zámerne neopravila vydané uznesenie o výnimočnom stave na nariadenie (aby malo právnu silu ), preto,  aby nikto z vlády nemohol byť stíhaný.

Trestne stíhaní budú ale tí, čo vymáhajú tieto „odporúčania“ vlády, pretože porušujú zákony.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články