19.8 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Jozef Stümpel sa vzdal mandátu. Otázne je, či bol jeho mandát platný (rozhovor)

Jozef Stümpel patrí k hokejistom, ktorí Slovensko a Nitru vo svete preslávili viac ako hocikto iný. Jeho vstup do komunálnej politiky mnohí privítali, verili, že by mohol presadiť viac nápadov, ktoré by šport po Zoborom posunuli dopredu. Žiaľ, mestský poslanec vo funkcii končí. Mandátu sa vzdal dobrovoľne, hoci je otázne, či bol jeho mandát vôbec platný. Športovec bol totiž v máji 2019 trestným rozkazom Okresného súdu v Topoľčanoch odsúdený za prečin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky na trojmesačný trest s podmienečným odkladom na jeden rok. Celá situácia ho mrzí a rozhodol sa vrátiť všetky poslanecké odmeny.

Jozef Stümpel sa vzdal mandátu. Otázne je, či bol jeho mandát platný (rozhovor)
Jozef Stümpel

Vy ste v našom regióne jednoznačne významnou osobnosťou, máte za sebou mimoriadne úspešnú športovú kariéru. Prečo ste sa vlastne rozhodli vstúpiť do komunálnej politiky?

V prvom rade som chcel pomôcť športu ako takému v našom regióne. V tom čase opäť kandidoval za primátora pán Dvonč a predstavil mi víziu novej viacúčelovej športovej haly, ktorá sa mi veľmi páčila a určite by bola obrovským prínosom pre mesto Nitra.

Mali ste predstavu, čo by ste chceli v prospech mesta urobiť, ako mu pomôcť, čo napríklad?

Áno, mal som predstavu a viem, že pri rozvoji športu sú veľmi dôležité podmienky, či už pre trénerov, rodičov, deti a samozrejme, teda športovcov. Ľudia v Nitre by si zaslúžili nove športoviská, nielen zrekonštruované, teraz konkrétne myslím hokejovú halu, pretože Nitra je hokejové mesto, fanúšikovia sú tu určite najlepší.

Podarilo sa vám niečo z toho aj zrealizovať?

Určite sa niečo spravilo, ale v dnešnej dobe je to s financiami veľmi náročné.

Ako sa cítil profesionálny hokejista medzi komunálnymi poslancami, mali ste na poslancovanie čas, bavilo vás to?

Bolo to niečo, zaujímavé aj náročné. Politika nie je moja šálka kávy, ale veľa ma to naučilo. Žil som hokejom ,teda aj žijem cely svoj život, ale politika mi ukázala iné možnosti  a iný pohlaď na veci.​

Poslanec MsZ v Nitre Jozef Stümpel sa vzdal mandátu, nastúpi náhradník

Vrátite sa ešte v nejakej podobe do verejnej politiky?

Nikdy nehovor nikdy, ale zatiaľ sa neplánujem do politiky vrátiť. Bolo to náročné kombinovať viac vecí, zatiaľ zostanem pri hokeji .

Čomu sa momentálne venujete? 

Momentálne pomáham pri výchove mladých hokejistov. Veľmi ma to baví, môžem povedať, že mame veľa talentov, s ktorými treba neustále pracovať, veľmi ma to napĺňa. Keď mam voľný čas, venujem sa hlavne rodine, čas veľmi rýchlo letí a popri mojej hokejovej kariére to bolo dosť náročné. Máme s manželkou tri deti a dve z toho sú už dospelé, takže nám už odchádzajú z domu, snažíme sa ich užívať si čo najviac.

Vy ste zrejme od malička vyrastali na ľade, ako vnímate tie opatrenia, že deti nesmú športovať, chodiť sa korčuľovať, je to normálne?

Vnímam to veľmi negatívne, žijeme ťažkú dobu, ale myslím si, že to vôbec nerobí dobre, ani deťom, ani nikomu. Deti sa potrebujú rozvíjať, športovo, aktívne a nie byt zavreté doma. Aby z nich mohli vyrastať úspešní športovci, potrebujú medzi sebou súťažiť, aby sa zlepšovali a hlavne mať radosť z toho, čo robia.

Jozef Stümpel sa vzdal mandátu. Otázne je, či bol jeho mandát platný (rozhovor)

Martin Peško: Neviem ani o jedinom hráčovi, ktorý by z klubu odišiel kvôli mne! II. časť rozhovoru so šéfom FC Nitra

 • Mandát poslanca zaniká
 • a) odmietnutím sľubu alebo zložením sľubu s výhradou,
 • b) uplynutím funkčného obdobia,
 • c) vzdaním sa mandátu,
 • d) právoplatným odsúdením za úmyselný trestný čin alebo právoplatným odsúdením za trestný čin, ak výkon trestu odňatia slobody nebol podmienečne odložený,
 • e) pozbavením spôsobilosti na právne úkony alebo obmedzením spôsobilosti na právne úkony,
 • f) zmenou trvalého pobytu mimo územia obce; v mestách so samosprávou mestských častí aj v prípade zmeny trvalého pobytu mimo územia mestskej časti, v ktorej vykonáva funkciu,
 • g) ak počas jedného roka sa nezúčastní ani raz na zasadnutiach obecného zastupiteľstva,
 • h) v prípadoch podľa § 11 ods. 2,
 • i) zrušením obce alebo
 • j) smrťou.
 • Mandát poslanca zanikne vzdaním sa len vtedy, ak vzdanie sa bolo urobené ústne do zápisnice alebo písomne; pri písomnom vzdaní sa mandátu jeho účinky nastávajú doručením obecnému úradu. Vzdanie sa mandátu nemožno vziať späť.

Pýtala sa Hena Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články