13.1 C
Nitra
utorok, 16 apríla, 2024

HLAS-SD TIETO návrhy ROZPOČTU Žilinského samosprávneho kraja NEPODPORÍ

Poslanecký klub HLAS Sociálna demokracia Žilinského samosprávneho kraja vyjadril obavy, ktoré pociťujú ľudia, podnikatelia, či samospráva.

HLAS-SD TIETO návrhy ROZPOČTU Žilinského samosprávneho kraja NEPODPORÍ

Zastupiteľstvo ŽSK pod vedením županky Eriky Jurinovej (OĽANO) sa chystá schvaľovať rozpočet a z rokovaní jednotlivých komisií vychádza nespokojnosť a obavy, z čoho bude kraj financovať základné fungovanie nemocníc, škôl, centier sociálnych služieb. Informoval o tom poslanec Žilinského samosprávneho kraja a podpredseda klubu HLAS-SD Peter Slyško.

Becík bije NA POPLACH: Situácia v ambulanciách Nitrianskeho kraja je KRITICKÁ, žiada LENGVARSKÉHO o okamžité rokovanie

Poslanecký klub HLAS – Sociálna demokracia predostrel pripomienky k návrhu rozpočtu Žilinského samosprávneho kraja. Tieto položky rozpočtu rozhodne nepodporia.

  • 1. Propagácia a marketing v sume 377.000 € – nepodporíme
  • Požadujeme presun financií do položiek, ktoré si to viac vyžadujú
  • 2. Dohody o vykonaní prác 398.000 € – nepodporíme
  • Požadujeme detailný prehľad pracovných pozícií z dôvodu zvýšenia efektivity činnosti
  • 3. Externé právne služby 300.000 € – nepodporíme
  • Požadujeme zodpovený prístup práce ŽSK
  • 4. Predaj majetku vop výške 700.000 € – nepodporíme
  • Požadujeme vysvetlenie aký majetok plánuje ŽSK predať
  • 5. Ďalšie zadĺženie úverom 15.000.000 € – nepodporíme
  • Zadĺženosť kraja na konci roka 2022 dosiahla cez 35%

„Naše pripomienky sú výsledkom reálneho konštruktívneho uváženia. Ak sa rozpočet nezmení v prospech obyvateľov nášho kraja, takýto rozpočet nepodporíme,“ uviedol Peter Slyško. “Už pred voľbami som poukazoval na prípady netransparentného a neefektívného spravovania verejných financií v našom kraji. Napriek tomu som dúfal, že po všetkých výčitkách, ktoré mali protikandidáti a občania vo voľbách, budeme vidieť zmenu. No nesmierne ma mrzí, že župa chce vynaložiť finančné prostriedky takýmto spôsobom, o to viac v tejto ťažkej dobe neustále rastúcej inflácie, energetickej krízy bez jasných riešení a s tým spojených negatív, ktoré spôsobujú kolaps samospráv. Našou prioritou je pomoc ľuďom, kraj musím všetky peniaze sústrediť na pomoc ľuďom. Ak sa rozpočet nezmení v prospech obyvateľov nášho kraja, takýto rozpočet nemôžeme podporiť. Verím však, že pani predsedníčka ako aj kolegovia spoločne s nami nájdu konsenzus a schválime rozpočet.”

HLAS-SD TIETO návrhy ROZPOČTU Žilinského samosprávneho kraja NEPODPORÍ
Alena Dudeková, Peter Slyško a Jozef Cech návrh rozpočtu nepodporia

Podľa PaedDr. Jozefa Cecha, krajského predsedu Hlas – Sociálna demokracia a poslanca ŽSK, Hlas-sociálna demokracia zodpovedne pristupuje k tak dôležitej téme ako je rozpočet ŽSK. „Sme pripravení konštruktívne rokovať, no v aktuálnej vážnej situácií musíme jasne povedať naše pripomienky k nezmyselným návrhom v rozpočte vedeniu kraja a žiadať presunutie ušetrených financií do položiek, ktoré si to neodkladne vyžadujú, či už v zdravotníctve, sociálnych službách, alebo v školstve. Veríme, že vedenie kraja sa konečne pridá k iniciatíve zvyšných krajov, miest a obcí a bude spoločne žiadať v plnej výške dofinancovanie všetkých svojich kompetencií od štátu, od vlády, ktorá svojimi nezodpovednými rozhodnutiami znižuje kvalitu života a služieb pre našich obyvateľov na celom Slovensku.”

Rovnako kriticky sa k návrhu rozpočtu vyjadrila aj PhDr. Alena Dudeková, MBA, starostka obce a poslankyňa ŽSK. “Návrh rozpočtu, ktorý nám bol predložený, nemôžeme akceptovať. Voliči nám dali dôveru a verili, že k svojej práci budeme pristupovať zodpovedne a ekonomicky. Ak by sme schválili tento návrh rozpočtu, ich dôveru by sme stratili. Na jednej strane nevieme pokryť náklady na kvalitné fungovanie zdravotníctva, nevieme odstrániť havarijné stavy v našich centrách sociálnych služieb, na stredných školách volajú po modernizáciách, či rekonštrukcii strojov a zariadení, na strane druhej župa v rozpočte vyčlenila státisíce eur pre fungovanie vlastného úradu.”

(nn,ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x