18.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Becík bije NA POPLACH: Situácia v ambulanciách Nitrianskeho kraja je KRITICKÁ, žiada LENGVARSKÉHO o okamžité rokovanie

Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Branislav Becík žiada ministra Lengvarského o okamžité rokovanie ohľadom situácie ambulantných lekárov.

Podľa nitrianskeho župana neriešenie súčasnej situácie hrozí kolapsom celého zdravotníctva. Už teraz podľa predsedu NSK nemá viac ako 160 000 občanov na Slovensku svojho všeobecného lekára, eviduje sa aj nedostatok špecialistov vo viacerých odboroch. „Vláda dohnala ambulantných lekárov do situácie, v ktorej od 1. februára zavrú ambulancie, alebo nepodpíšu zmluvy so zdravotnými poisťovňami a začnú vyberať plné platby za ošetrenie. Plná platba za ošetrenie nezahŕňa iba samotnú prácu lekára, ale pacient bude musieť zaplatiť náklady laboratóriám a tiež plnú platbu za lieky,“ povedal Branislav Becík.

Čítajte aj: ZDRAVOTNÍCTVO: Všeobecní lekári žiadajú vládu o okamžité dofinancovanie ambulantného sektora, hrozí chaotické vyberanie POPLATKOV

Za jedno vyšetrenie tak môže každý človek zaplatiť od 1. februára až niekoľko stoviek dokonca až tisícky EUR. Nitriansky župan jednoznačne podporuje ambulantných lekárov a konštatuje, že navýšenie platieb o 6% až 7% je pri15% inflácií zo strany ambulancií nepodpísateľné, pretože za týchto okolností nedokážu udržať svoju prevádzku.

Becík bije NA POPLACH: Situácia v ambulanciách Nitrianskeho kraja je KRITICKÁ, žiada LENGVARSKÉHO o okamžité rokovanie
Predseda NSK Branislav Becík varuje, že lekári v ambulanciách môžu čeliť insolventnosti.

„Chcem informovať pána ministra Lengvarského o tom, čo sa deje v krajoch. Lekári v ambulaciách môžu čeliť insolventnosti. Vieme v Nitrianskom kraji o lekároch v dôchodkovom veku, ktorí pri týchto podmienkach už nie sú ochotní nadsluhovať a ambulancie zatvoria. Náhradu za nich nemáme. Lekári v dôchodkovom veku tvoria až 50% všetkých lekárov v Nitrianskom kraji,“ konštatoval predseda NSK Branislav Becík.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články