16.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Ficova vláda v roku 2019: Z dohody s Američanmi nič nebude. Ministerstvo obrany ukončilo rokovania

Veľa sa diskutuje o tom, či Ficova vláda chcela alebo, naopak, nechcela prijať tzv. Dohodu o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi americkými. Najmä minister Naď zverejňuje dôkazy o tom, kto vlastne dohodu s USA chcel a kto o nej rokoval. Podľa neho je jedným z takých dôkazov aj list vtedajšieho ministra obrany Petra Gajdoša, ktorý dokonca počas Ficovej vlády napísal americkému veľvyslancovi list.

Vláda rokovania o návrhu dohody ukončila

Faktom však je, že slovenská vláda, konkrétne Ministerstvo obrany počas Ficovej vlády všetky rokovania o návrhu „Dohody o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi americkými“ ukončila. Rezort to oznámil na svojej stránke na facebooku.

Vzhľadom na to, že ponuka Spojených štátov amerických nijako nereflektovala na operačné požiadavky Ozbrojených síl Slovenskej republiky, ministerstvo obrany sa nebude ďalej zúčastňovať na rokovaniach k predmetnej téme, “ napísalo ministerstvo.

Matovič a vojenská základňa? Pred voľbami tvrdil toto! (video)

Túto informáciu zverejnil portál Trend dňa 11.3. 2019. Prečítajte si spomínaný článok celý.

MO SR uviedlo, že považuje akékoľvek vytvorenie právnych podmienok pre pôsobenie cudzích ozbrojených síl na území Slovenska na neurčitý čas, s možnosťou vypovedania zmluvy najskôr po uplynutí doby 10 rokov od nadobudnutia jej platnosti, s 12-mesačnou výpovednou dobou za ohrozenie, respektíve obmedzenie štátnej suverenity.

Bývalý veliteľ NATO prezradil plány USA, v ktorých potrebujú Slovensko ako svoju základňu

Nazdáva sa, že pôsobenie cudzích vojsk by mohlo byť v zmysle terminológie NATO považované za vytvorenie základne cudzích vojsk s čím vedenie ministerstva obrany zásadne nesúhlasí.

„V prípade, že by bola predmetná dohoda o obrannej spolupráci podpísaná, vytvoril by sa precedens, ktorý by umožňoval umiestnenie cudzích vojsk území Slovenskej republiky, a to navyše bez toho, aby bol stanovený počet amerických vojakov, počty vojenskej techniky, ako aj materiálu bez špecifikovania druhu a konkrétneho účelu,“ dodáva.

Musíte si vybrať. Strach a poslušnosť, alebo pocit viny a sankcie

Žiadne zvýhodnenie pre amerických vojakov

Odmieta tiež neopodstatnené zvýhodnenie príslušníkov Armády USA, civilných zložiek, ich rodinných príslušníkov a amerických kontraktorov v porovnaní s príslušníkmi ozbrojených síl členských štátov NATO.

„Takéto výhody nemajú žiadne ozbrojené sily členských štátov NATO ani v čase v prípadnej pomoci SR v rámci kolektívnej obrany, a ani v súvislosti s nadštandardnou spoluprácou pri ochrane vzdušného priestoru,“ píše sa vo vyhlásení.

Ponuka Spojených štátov amerických v súlade s programom EDI bola podľa ministerstva zameraná výhradne na budovanie zariadení, resp. objektov, ktoré slúžia prioritne pre rozmiestnenie príslušníkov americkej armády, vojenskej techniky a materiálu, resp. využitie pre akékoľvek účely.

Nijakým spôsobom nezodpovedala operačným požiadavkám Ozbrojených síl SR, ani požiadavkám NATO s cieľom zabezpečenia podpory hostiteľskej krajiny iným silám členských štátov NATO.

„Opakovane však tiež zdôrazňujeme, že v tomto prípade išlo o možnú bilaterálnu spoluprácu, ktorú sme odmietli z dôvodu ohrozenia suverenity Slovenskej republiky. Ministerstvo obrany SR si však naďalej plní a bude plniť všetky záväzky ako člen NATO. O uvedených skutočnostiach sme listom informovali aj ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR,“ napísal rezort.

Minister Naď, prečo klamete? Slovenská obranná zmluva nie je štandardná, sudkyňa Dana Jelinková Dudzíková ponúka dôkazy!

Pellegrini: Nikto o prítomnosti cudzích vojsk na Slovensku nerokuje

Vláda pod vedením Petra Pellegriniho (Smer-SD) by nikdy neurobila kroky, ktoré by znamenali súhlas s prítomnosťou zahraničných vojsk na území Slovenskej republiky. Premiér to povedal novinárom v Paríži súvislosti so zrušením rokovaní o obrannej spolupráci s USA. Zdôraznil, že prítomnosť cudzích vojsk na Slovensku nikto neplánuje, zverejnil v článku Pellegriniho vyjadrenie portál Trend.

P. Pellegrini považuje za potrebné rešpektovať nálady a názory v spoločnosti, pretože Slovensko už má podobnú skúsenosť. Ultimátum, že „ak sa niečo také stane, tak okamžite opustíme vládnu koalíciu“ však považuje za zbytočné. „Nikto dnes o prítomnosti cudzích vojsk nerokuje a nerokoval,“ reagoval premiér. Na margo čerpania financií NATO povedal, že podobným spôsobom sa v minulosti využili aj na rekonštrukciu letiska Sliač.

Slovensko by malo podľa jeho názoru vyjednávať podmienky, ktoré nebudú na úkor suverenity krajiny a ktoré nebudú Slovensko zaväzovať k tolerancii cudzích vojsk na svojom území. „Ak by aj napriek tomu bola aliancia a USA ochotná tieto financie poskytnúť, prečo by sme ich nemali využiť, ak vďaka nim môžeme zrenovovať dve letiská, Sliač a Kuchyňa,“ doplnil.

Šéf parlamentu Andrej Danko (SNS) v nedeľu v televízii TA3 povedal, že Slovenská národná strana odíde z vlády, ak bude finančná ponuka USA na rekonštrukciu vojenských letísk prijatá. Avizoval, že ak budú rokovania o ponuke pokračovať, budú národniari iniciovať uznesenie Národnej rady (NR) SR. Argumentoval tým, že Slovensko má dosť svojich peňazí a žiadne iné vojská okrem cvičení na území SR byť nemôžu.

Toľko z nedávnej minulosti.

Zdroj: 11.3. 2019,  16:27 TREND.sk, TASR, nn

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články