Očkovať sa či neočkovať? Kto je na tom lepšie a kto má vlastne v otázke experimentálnych vakcín pravdu? Na toto zatiaľ ešte nikto nedal hodnovernú odpoveď, pretože tí, ktorí vakcíny odporúčajú sa s tými, ktorí od nich odhovárajú, sa stretnúť zoči-voči nechcú.
Aj Slováci sú v otázke očkovania rozdelení na dva tábory, ktoré sa nevedia zhodnúť. A kto za to môže? Zatiaľ to vyzerá tak, že najmä tí, ktorí stoja za experimentálnymi vakcínami ako za niečím, čo jediné človeka ochráni pred smrteľným koronavírusom. Doteraz totiž nikto hodnoverne nepreukázal, že vakcíny sú skutočne zdravie ako to to ich zástancovia hlásajú. Doktor Slavomír Šuch sa čo-to v statuse pokúsil naznačiť a z jeho slov vyplýva, že pravda nie je ani na jednej strane.
Nech sa chráni každý, ako sa sám chrániť chce, ja neviem dať žiadnu garanciu
„Nefunguje nič, alebo nefungujeme my?“ pýta sa hneď v úvode doktor Šuch. Podľa skúseného lekára v tejto fáze šírenia sa koronavírusu a pri aktuálnom nastavení spoločnosti vyvoláva akékoľvek násilné vymáhanie opatrení presne opačný efekt. „Vírus teraz nerobí rozdiely. Chorejú neočkovaní, dvakrát očkovaní, s rúškom, či bez neho, aj tí čo už boli chorí a NIKTO nemá istotu, že nebude mať ťažký priebeh ochorenia,“ vysvetľuje doktor Šuch. „Všetko, čo vieme je to, že už nič neplatí, o čom sme boli presvedčení, že postačuje k ochrane pred infekciou,“ konštatuje lekár, podľa ktorého v dobrej viere môžeme dúfať v zníženie pravdepodobnosti, rizika. „Jediné, na čo sa každý môže stopercentne spoľahnúť je vlastný pud sebazáchovy. Ak ho budete počúvať a používať, potom máte šancu,“ prízvukuje skúsený lekár.
Zaujímavá je ale aj jeho odpoveď na otázku, či nás ochráni respirátor, ak ho budeme mať my a vedľa stojaci „disident“ v Lidli nie. „Neviem. Nech sa chráni každý, ako sa sám chrániť chce, ale ja neviem dať žiadnu garanciu, na žiadnu metódu ochrany, že je stopercentná.“ Do nemocníc v ťažkom stave sa podľa Šuch prijímajú nielen neočkovaní, ale aj raz očkovaní, dvakrát očkovaní, tí čo už prekonali ochorenie či takí, ktorí prekonali COVID a aj boli očkovaní. A tiež mladí, bez rizika, ba aj starí a s rizikom a ochorieť môžete aj na necovidovom oddelení či JIS, ale aj vo výťahu, či na káve. „Pomer, v ktorom sú jednotlivé kategórie prijímané do nemocnice závisí od ich výskytu v populácii v danom regióne. Ak je očkovaných málo, prijíma sa väčšina neočkovaných. Ak je očkovaných veľa, ich počet v nemocniciach sa zvyšuje tiež,“ vysvetľuje Šuch.
Hlúposť a arogancia kvitnú na oboch stranách pomyslenej barikády
Skúsený lekár je presvedčený, že nič lepšie na predchádzanie ochorenia a jeho ťažkému priebehu ako je vakcinácia k dispozícii zatiaľ ešte nemáme. „Aj ľahké myokarditídy po vakcínach majú potenciál za určitých okolností mať fatálny koniec. Potvrdzujú sa prognózy o potrebe pravidelnej revakcinácie, možno aj v skracujúcich sa intervaloch a bez výhľadu na happy end. Hladiny získaných protilátok nie tak celkom koruelujú s rizikom vzniku ochorenia,“ píše ďalej v statuse Šuch, ktorý tak nepriamo odpovedá na ďalšie a ďalšie očkovacie dávky. Šuch v statuse reaguje aj na iné modely než ten, ktorý sa používa v súčasnosti u nás k vynucovaniu si čo najväčšieho počtu zaočkovaných.
https://www.nitranoviny.sk/dobre-rady-lekara-slavomira-sucha-ockovat-ci-neockovat/
Podľa lekára je to rozumná vláda, rešpektovanie práv a dobrovoľnosť opatrení, získavanie si dôvery autorít, obojstranná komunikácia so všetkými vrstvami spoločnosti, úcta a rešpekt k vlastným občanom, konzistencia vo vydávaní ale aj dodržiavaní opatrení atď, atď. Opatrenia mohli mať podľa Šucha od začiatku odporúčací a nie vynucovací charakter. „Apelovať bolo od začiatku treba na rozum, pocit spolupatričnosti, pud sebazáchovy a pozitívny prístup, ktoré má v sebe každý jeden človek zakorenené. Aj tí provokatéri, aj zasahujúci policajti a kdesi v hĺbke pod nánosmi získanej pýchy z moci a arogancie aj vládne špičky,“ vysvetľuje doktor Slavomír Šuch, ktorý na samý záver dodáva: „Hlúposť a arogancia kvitnú na oboch stranách pomyslenej barikády. Nedávajme im šancu.“
Jozef Uhlárik