19.1 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

Dobré RADY lekára Slavomíra ŠUCHA: Očkovať, či neočkovať?

Očkovať, či neočkovať?

Dobré RADY lekára Slavomíra ŠUCHA: Očkovať, či neočkovať?
MUDr. Slavomír Šuch

Aký navrhujem postup v tejto fáze pandémie na Slovensku a prečo? Aká je situácia.

1.Máme viac ako 2 milióny zaočkovaných, neznámy, alebo nezverejnený počet osôb, ktoré prekonali ochorenie, s príznakmi alebo bez.

2. Delta vírus je oveľa infekčnejší, jeho rozširovaniu nebránia rúška, ani buffky, a možno ani respirátory. Na druhej strane sa ukazuje, že nespôsobuje tak často ťažký priebeh.

3. Prekonanie ochorenia poskytuje väčšiu imunitu ako vakcinácia. Vakcinácia poskytuje väčšiu imunitu ako žiadne opatrenie.

4. Vakcinácia nie je bez vedľajších účinkov a sprievodných prejavov, ktoré môžu vyústiť a dosť často sa tak aj stáva, v dlhotrvajúce stavy ktoré znižujú kvalitu života, zvyšujú príznaky chronických, najmä reumatických ochorení, znižujú výkonnosť aj u zdravých športovcov a v zriedkavých prípadoch môžu spôsobiť nečakané úmrtie človeka, obvykle na komplikáciu spojenú s trombózou v cievnom riečišti.

5. Prekonanie delta vírusu u zdravého, mladého a bezrizikového človeka, vrátane detí, je najčastejšie bezpríznakové, alebo s prejavmi jednoduchej virózy dýchacích ciest, alebo tráviaceho traktu, ktoré nevyžadujú lekársky zásah, ani hospitalizáciu.

Čo chceme a na čom záleží?

1. Nechceme úmrtia, hospitalizácie a ťažký priebeh ochorenia Covid s dlhotrvajúcimi následkami.

2. Nechceme úmrtia, ani závažné nežiadúce účinky vakcinácie, zvlášť nie u detí, mladistvých a inak nerizikových osôb z ťažkého priebehu Covid.

https://www.nitranoviny.sk/mudr-slavomir-such-povazujem-za-absolutne-nepripustne-aby-lekar-v-ambulancii-odmietol-poskytnut-zdravotnu-starostlivost-komukolvek-kto-ju-potrebuje/

ČO CHCEME?

1. Zabrániť úmrtiam a hospitalizáciám na Covid.

2. Zabrániť poškodeniu zdravia nežiadúcimi účinkami vakcinácie u osôb, kde riziko prevažuje benefit. (deti, mladiství a osoby s nízkorizikovým profilom vo veku do 50 – 55 rokov)

3. Normálny život spoločnosti so zachovaním individuálnych slobôd, bez šikanujúcich opatrení, bez perzekúcie.

Riešenie?

1. Ponúknime očkovanie tým, u ktorých predpokladaný benefit prevažuje možné riziko. Kto sú tieto osoby ? Osoby s rizikovým profilom kvôli určitým ochoreniam, alebo vo veku nad 50 rokov, ktoré majú nízku hladinu protilátok, alebo neprekonali covid.

Ako postupovať v protipandemických opatreniach vo vyššie uvedenom kontexte?

Na základe informácii po takmer 24 mesačnom priebehu pandémie a 12 mesačnom očkovaní si môžeme dovoliť pristupovať k očkovaniu – pandemickým opatreniam, na rozdiel od januára 2020 nasledovne:

1. Ponúknime všetkým, ktorí neprekonali covid bezplatné vyšetrenie Sars- cov – 2, IgG, IgM protilátok, u ktoréhokoľvek lekára, alebo v ktoromkoľvek laboratóriu. (úhrada za vyšetrenie môže ísť napríklad zo zrušenej lotérie)

2. Všetkým, ktorí nemajú dostatočnú hladinu protilátok a majú rizikový profil pre ťažký priebeh Covid, by mal lekár osobne zhodnotiť a vysvetliť význam očkovania. Tí, ktorí budú súhlasiť s očkovaním, by mali dostať vakcínu.

3. Všetci ostatní – deti, mladiství a osoby bez rizika vo veku do 50 rokov, kde riziko nežiadúcich účinkov vakcíny nie je vyvážené potenciálnym benefitom, by nemali byť tlačení do vakcinácie, ani štátnou propagandou, ani represívnymi opatreniami a obmedzovaním individuálnych práv a slobôd.

4. Monitorovať musíme klinicky relevantné parametre šírenia vírusu, ktoré zavážia:- počet hospitalizácií- počet osôb na UPV ( ventilátore)- úmrtia na Covid.

Na rozdiel od januára 2020 nemá žiadny význam necielené antigénové testovanie populácie, ani PCR testovanie zdravých osôb, či chorých nevyžadujúcich hospitalizáciu.

https://www.nitranoviny.sk/mudr-slavomir-such-budu-konspiratori-jednoznacne-sfuknuti-smrstou-vedeckych-faktov/

Záverom.

Teraz je čas na normálny život a racionálne opatrenia. Neviete čo máte robiť? Neprekonali ste Covid? Cítite sa rizikový pre ochorenie Covid? Bojíte sa NÚL vakcíny?Choďte za svojím všeobecným lekárom, požiadajte o vyšetrenie protilátok a poraďte sa, či podanie vakcíny má vo vašom prípade zmysel. A rozhodnite sa, po dobrom uvážení.

A samozrejme, jedzte vitamín D, Zinok, Selén, Vitamín C, športuje, zdravo sa stravujte, nefajčite a nepite nadmerne alkohol.

text: Slavomír Šuch, fb

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články