14.8 C
Nitra
piatok, 26 apríla, 2024

SMER-SD: Banky majú historické zisky, chce zavedenie bankového odvodu

SMER-SD: BANKY ZAŽÍVAJÚ HISTORICKÉ ZISKY, PRETO JE OPÄTOVNÉ ZAVEDENIE BANKOVÉHO ODVODU NAMIESTE

Predseda poslaneckého klubu a predseda strany SMER – sociálna demokracia Robert Fico avizuje na sociálnej sieti, že skupina poslancov Národnej rady (NR) SR predkladá na prijatie zákon o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií, skrátene označovaný ako „bankový odvod.“

„V piatok sme ako skupina poslancov NR SR predložili návrh zákona o osobitnom bankovom odvode. Súčasná vládna koalícia v čase pandémie ako prvé zachraňovala, namiesto bežných občanov, banky a ich zisky, ktoré sú dnes v stovkách miliónov eur. Ako sociálni demokrati reagujeme na rekordné zadlžovanie Slovenska v dôsledku neefektívnych rozhodnutí neskúsenej vlády a zdroje na záchranu štátneho rozpočtu hľadáme v gigantických ziskoch bánk a nie v peňaženkách slovenských rodín. Spoločne sledujme, či aj teraz vládna koalícia zradí vlastný národ a bude brániť profit finančných domov,“ uviedol Robert Fico na sociálnej sieti.

„Ide o zákonné zakotvenie finančného nástroja, ktorý sa úspešne niekoľko rokov používal na Slovensku. V súčasnej situácii je nevyhnutné hľadať všetky zdroje na konsolidovanie verejných financií a zmierenie dopadov zdražovania,“ uvádzajú poslanci SMERu – SD v návrhu zákona.

Finančné inštitúcie pôsobiace na Slovensku dosiahli v roku 2021 rekordné zisky v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. „Preto skupina poslancov NR SR považuje za správne vrátiť sa k nástroju osobitného finančného odvodu, ktorý by pri sadzbe 0,4% za príslušný rok mohol priniesť príjem do rozpočtu SR v objeme cca. 300 miliónov eur,“ uvádzajú poslanci strany SMER – SD.

Dôvodová správa ďalej konštatuje, že návrh zákona je v súlade s Ústavou SR, inými ústavnými zákonmi, medzinárodnými zmluvami a medzinárodnými dokumentmi, ktorými je SR viazaná, ako aj právom EÚ. „Návrh zákona má pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy v objeme približne 300 mil. eur ročne. Má však logicky negatívny vplyv na hospodárenie finančných inštitúcií pôsobiacich na území SR (približne 300 mil. eur ročne),“ uvádza predkladateľ.

zdroj:TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články