16.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Cvičiť na Slovensko príde až 1500 amerických vojakov so 700 kusmi techniky, prezrádza Artur Bekmatov

A je to tu! Tak už nerobia vojenské cvičenia iba Rusi na svojom území, či spolu s Bielorusmi na ich území, alebo s čínskou armádou v Čiernom mori, ale už sa bude cvičiť aj u nás. A to v tom „najvhodnejšom“ termíne.

Bilaterálne slovensko-americké vojenské cvičenie Saber Strike 2022 sa bude konať od 1. do 14. marca v priestoroch Centra výcviku Lešť, letiska Sliač a posádkového cvičiska Levice. Jeho súčasťou bude celkovo 3000 vojakov s približne 1000 kusmi techniky, pričom amerických vojakov má byť až 1500 so 700 kusmi kolesovej a pásovej techniky. Slovenskí vojaci si na ňom s americkými kolegami precvičia obranné spôsobilosti a spoluprácu v medzinárodnom zoskupení. Slovensko sa tak zapojí do širšej série cvičení od Pobaltia cez Poľsko, Českú republiku až po Rumunsko. Proti sú však nielen samotní Slováci, ale i niektorí politici. Patrí medzi nich aj mladý šéf strany socialisti.sk Artur Bekmatov, ktorý v statuse posiela amerických vojakov domov odkazom – Yankee, go home!

Američania sem nikdy doteraz neprichádzali v takom počte

Cvičiť na Slovensko príde až 1500 amerických vojakov so 700 kusmi techniky, prezrádza Artur Bekmatov
Zdroj: FB / Artur Bekmatov

„Príďte na hranice Slovenska odkázať americkým vojskám: Yankee, go home!“ vyzýva hneď v úvode Bekmatov, podľa ktorého v snahe zabrániť schváleniu obrannej dohody s USA spravil maximum. „Samozrejme, ďalším krokom bude realizácie petície, no som presvedčený, že by sme od politickej činnosti mali prejsť aj k priamej akcii. Konkrétne k blokáde americkej armády na slovenských hraniciach,“ konštatuje mladý socialista.

Artur Bekmatov: Postupujme spoločne a jednotne proti tejto nešťastnej vláde (protest)

„Už budúci týždeň totiž na Slovensko dorazí takmer dvojtisícový kontingent americkej armády so 700 kusmi kolesovej a pásovej techniky. Aj keď sem oficiálne idú na plánované cvičenie Saber strike, faktom zostáva, že nikdy sem doteraz neprichádzali v takom počte,“ prízvukuje Bekmatov, podľa ktorého možno práve to bola motivácia vlády a prezidentky schváliť dohodu DCA v tak extrémne krátkom čase.

Saber Strike 2022: Americké konvoje sa budú presúvať z Nemecka cez Česko na Slovensko

„Odteraz budú totiž americkí vojaci fungovať v podmienkach, ktoré sú ukotvené v DCA. Podľa informácií, ktoré nám poskytli priatelia z českého mierového hnutia, prvá časť amerického konvoja vstúpi na územie Českej republiky z Nemecka už v utorok 15. februára. Prespia v stanovom mestečku pri Rančířove, ktoré pre nich vybudovala česká armáda a nasledujúci deň podvečer – teda v stredu 16. februára – vyrazia smerom na Slovensko cez hraničný prechod Břeclav-Brodské,“ informuje šéf strany socialisti.sk, ktorý vyzýva ľudí aby prišli spoločne na slovenskú stranu hranice ukázať, že na Slovensku – napriek poslušnosti vazalov vo vláde – nie sú americké vojská vítané. „Zraz si dáme o 16.00 pred Tescom v Lamači a odtiaľ vyrazíme vlastnými autami KONVOJOM MIERU naproti konvoju US Army. Od 17.30 začneme priamo na hraničnom priechode mierové zhromaždenie,“ dodáva na záver statusu Artur Bekmatov.

Marián Kéry: Odloženie vojenského cvičenia Saber Strike 2022 je nevyhnutné

Takýchto konvojov počas dňa prekročilo českú hranicu osem

Presunom amerických vojakov cez svoje územie nie sú nadšení ani v susednom Česku. Petr Mifek zverejnil vo svojom statuse video, v ktorom zachytáva ako americký vojenský konvoj prichádza na české územie. „Tak teraz okupačné jednotky prechádzajúce cez Rozvadov. Len pre zaujímavosť jedná sa o 21 vozidiel. Celkom tam boli 3 cisterny s pohonnými hmotami, 5 bojových vozidiel, 7 nákladných vozidiel plné vojakov. Zvyšok boli Hamry a na nákladnom priestore mali ťažké guľomety (tie neboli ani zakryté),“ prezrádza Mifek počty, ktoré videl, pretože to bol tretí konvoj, ktorý počas svojej cesty predbehol.

„Vytáča ma, že sa tu preháňa po našich cestách. Pokiaľ viem, takýchto konvojov počas dňa prekročilo našu hranicu 8 a nebol to len Rozvadov. Za dobu od Nového roka som v Nemecku predbiehal takýchto konvojov 5 a všetkých mierili smerom k našim hraniciam,“ uvádza ďalej Mifek, ktorý stačil natočiť aspoň toto. Pri Jihlave podľa neho vojaci prespali a pokračovali k Slovenským hraniciam. „Cez Poľsko som stretol dva podobné konvoje. Len tam som stretol ťahače na ktorých mali ťažkú ​​techniku. To len pre vysvetlenie pre ľudí, ktorí ma obviňujú že robím paniku,“ uzavrel Petr Mifek svoj status, v ktorom ponúkol aj video dôkaz o presune amerických vojakov smerujúcich na cvičenie Saber strike.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články