0.1 C
Nitra
utorok, 7 februára, 2023

Saber Strike 2022: Americké konvoje sa budú presúvať z Nemecka cez Česko na Slovensko

Od 15. do 26. februára sa 1500 amerických vojakov a 700 kusov techniky presunie na cvičenie z Nemecka cez územie Českej republiky na Slovensko. Presun je súčasťou cvičenia Saber Strike 2022.

TASR o tom informovala na základe tlačovej správy českého ministerstva obrany.
      „Americké jednotky budú od utorka 15. februára do soboty 26. februára 2022 prechádzať cez Českú republiku z Nemecka na Slovensko v rámci plánovaného cvičenia Saber Strike 2022. Až 1500 vojakov so 700 kusmi kolesovej techniky bude cestovať v siedmich konvojoch. Každý konvoj bude rozdelený maximálne do piatich skupín s rozstupmi medzi sebou. Americké jednotky pôjdu v nočných až skorých ranných hodinách tak, aby minimálne zasahovali do cestnej premávky,“ uviedol český silový rezort v tlačovej správe.
      

Armáda ČR spresnila, že konvoje vstúpia na územie Českej republiky cez hraničný priechod Rozvadov a budú pokračovať do vojenského areálu Rančířov, kde si americkí vojaci „oddýchnu“. Na ďalší deň sa vydajú smerom na hraničný priechod Brodské-Břeclav, cez ktorý vstúpia na územie Slovenskej republiky.
      Hovorca ozbrojených síl (OS) SR Štefan Zemanovič už v polovici januára TASR informoval, že cvičenie Saber Strike sa uskutoční v marci na území SR. Jeho súčasťou bude celkovo 3000 vojakov s približne 1000 kusmi techniky. Slovenskí vojaci si s americkými kolegami precvičia obranné spôsobilosti a spoluprácu v medzinárodnom zoskupení.
      

Cvičenie sa bude konať v priestoroch Centra výcviku Lešť, posádkového cvičiska Levice a letiska Sliač. Zahraniční vojaci i technika po ukončení cvičenia opustia územie SR. Zemanovič upozornil, že táto výcviková aktivita je dlhodobo plánovaná a bola koncom minulého roka štandardne schválená vládou Slovenskej republiky.

zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články