15.9 C
Nitra
utorok, 27 septembra, 2022

Marián Kéry: Odloženie vojenského cvičenia Saber Strike 2022 je nevyhnutné

Skupina poslancov NR SR už opakovane, a to napríklad v auguste, septembri, novembri, či decembri 2021 predložila v súlade s Ústavou SR návrhy na zvolanie mimoriadnych schôdzí NR SR.

Žiadala, aby na nich bol prerokovaný a prijatý návrh uznesenia k výraznému rastu cien elektriny, plynu a tepla pre slovenské domácnosti a malé a stredné podniky v roku 2022 a k rastu cien základných potravín, pričom vláda z nepochopiteľných dôvodov nepodporila návrh programu ani jednej takejto mimoriadnej schôdze. „Od zmarenia mimoriadnych schôdzí sa objavujú ďalšie a ďalšie závažné skutočnosti, ktoré oprávňujú skupinu poslancov podpísaných pod týmto návrhom žiadať predsedu Národnej rady Slovenskej republiky opätovne zvolať mimoriadnu schôdzu Národnej rady Slovenskej republiky a rokovať o predloženom návrhu uznesenia. Takouto skutočnosťou je potvrdený drastický nárast ceny plynu, tepla, ako aj cien prakticky celého okruhu tovarov a služieb, osobitne základných potravín. Je zarážajúce, že vláda Slovenskej republiky z vlastnej iniciatívy nepredkladá na takýto vývoj cien žiadne relevantné krízové manuály. Dá sa oprávnene predpokladať, že vláda Slovenskej republiky bude na prudké zvýšenie cien v roku 2022 reagovať len odkazom na vývoj cien energií na medzinárodných trhoch a na rekordnú infláciu a ponechá slovenské domácnosti a celé hospodárstvo napospas voľnému trhu. Je rovnako neakceptovateľné, že niektoré energetické akciové spoločnosti, v ktorých má Slovenská republika väčšinové postavenie, ako recept na rast cien energií ponúkajú vypnutie kúrenia v nočných hodinách,“ uviedol podpredseda strany Richard Takáč.

Žiadne rady primátora Hattasa nepotrebujeme, hovorí Kéry z NSK

Poslancov NR SR k podaniu návrhu však vedú aj iné dôvody, a to jednak obava z toho, že vláda nevie a nechce ceny regulovať a tiež že je správne, aby NR SR požiadala exekutívu o predloženie vecného a časového harmonogramu krokov na eliminovanie dopadu nárastu cien. Opoziční poslanci budú žiadať vládu Slovenskej republiky, aby v termíne do 15. februára 2022 predložila NR SR správu, vrátane vecného a časového harmonogramu, o prijatých opatreniach na zamedzenie nežiaduceho cenového vývoja.

V druhom návrhu na prijatie uznesenia o odložení termínu konania spoločného cvičenia SABER STRIKE 2022 jednotiek USAREUR-AF a Ozbrojených síl SR žiada skupina poslancov vládu Slovenskej republiky, aby prijala všetky potrebné legislatívne a technické opatrenia a zabezpečila odloženie termínu konania spoločného cvičenia SABER STRIKE 2022 jednotiek USAREUR-AF a Ozbrojených síl SR na obdobie ukončenia eskalácie medzinárodného napätia súvisiaceho so situáciou na Ukrajine, ktoré zahŕňa prijatie vojenských jednotiek USA na území SR v mesiacoch február a marec 2022, a to v počte do 3000 osôb a do 1000 kusov techniky. Ide o historicky najväčší počet vojakov USA a ozbrojenej techniky na území SR. „Skupina poslancov NR SR je presvedčená, že organizovanie takéhoto mimoriadneho vojenského cvičenia s takým obrovským počtom vojakov USA na území SR prispieva k zvyšovaniu napätia súvisiaceho so situáciou na Ukrajine. Spoločne s úsilím vlády SR dosiahnuť schválenie obrannej dohody medzi USA a SR a bezplatný minimálne desaťročný prenájom vojenských letísk v Kuchyni a na Sliači ozbrojeným silám USA, cvičenie takto predstavuje ďalší úmyselný krok vlády SR prispieť čisto z politických a utilitárnych dôvodov k ďalšej eskalácii napätia. Skupina poslancov NR SR preto žiada odloženie termínu konania spoločného slovensko-amerického cvičenia na obdobie, kedy bude zreteľné upokojenie medzinárodného napätia,“ priblížil poslanec za stranu SMER – SD a predseda zahraničného výboru NR SR Marián Kéry.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články