-0.9 C
Nitra
sobota, 28 januára, 2023

Branislav Gröhling: Zatvoriť školy kvôli energiám? Je to absurdné

Je to neuveriteľné, ale zas sa blíži jeseň a zas je tu snaha zatvárať školy. Ešte keď sme boli vo vláde padol tento návrh na krízovom štábe aj na zasadnutí vlády a vždy sme to odmietali.

S opatreniami na zníženie spotreby energie v budovách prišiel aj návrh zavrieť školy v piatky a predĺžiť vianočné prázdniny.

Prežiť túto zimu bude kľúčové. Ako si môžete zabezpečiť teplo a nezamrznúť?

Považujem za absurdné šetriť peniaze na energiách tým, že deti pošleme domov. Ušetrí sa minimum financií, rodičom sa skomplikuje rodinný život a na ceny energií doplatia deti svojím vzdelaním. Je to neprijateľné.

Po 2 rokoch pandémie sme mali za cieľ kompenzovať zameškané aktivitami ako boli tri ročníky doučovania a tri ročníky letnej školy. Nerozumiem, prečo by sme sa k tomu mali vracať.

Zatvárať školy len preto, aby sa ušetrili energie, by znamenalo úplné zlyhanie štátu. 8 mesiacov sme od ministerstva financií žiadali kompenzovanie cien energií pre školy. Dokopy je to 56,8 milióna eur (36,8 ZŠ a SŠ a 20 VŠ). Až teraz bolo žiadosti vyhovené, aj to iba čiastočne.

Vo vláde sme boli ako SaS trpezliví, vždy sme ustupovali a strpeli sme veľa. Ak by sme boli vo vláde teraz, tak fakt, že niekto úplne vážne opäť rozmýšľa nad zatvorením škôl, by bol pre mňa poslednou kvapkou.

Branislav Gröhling: Zatvoriť školy kvôli energiám? Je to absurdné
Zatvoríme školy?

V prvom rade je treba vykryť žiadosť na zvýšené ceny energií 56,8 milióna eur. V plnej sume. Prečo? Ak školy nedostanú celú sumu na kompenzáciu cien energií, pôjdu do dlhu. Ak budú školy v dlhu, nemôžu žiadať o eurofondy ani financie z Plánu obnovy. A to sú v posledných rokoch hlavné zdroje investícií na rozvoj školstva. V druhom rade je možné priniesť riešenia, ako ušetriť energiu v domácnostiach aj v iných budovách.

Podobné kroky možno zaviesť aj v školách až po tom, ako im vykompenzujeme ceny energií. Preto týmto apelujem na vládu, aby nezatvárala školy a aby v prvom rade mala na zreteli vzdelanie našich detí.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články