3.1 C
Nitra
sobota, 28 januára, 2023

SaS: Slovenským včelárom a medárom pomôžeme zákonmi vyriešiť problémy

Slovenskí spracovatelia medu a chovatelia včiel majú mnohé problémy. Rezonuje napríklad tzv. predaj z dvora, ktorý na jednej strane síce pomáha malým výrobcom, no na druhej strane môže vytvárať priestor aj na obchádzanie pravidiel.

Poslankyňa NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Jarmila Halgašová si zástupcov medárov a včelárov vypočula v rámci ňou organizovaného okrúhleho stola.

„Štát a ministerstvo pôdohospodárstva by mali byť voči medárom a včelárom viac nápomocné, mrzí ma, že to tak nie je. Mojím cieľom bolo rozobrať najpálčivejšie problémy z praxe, pomenovať, čo spracovateľov a chovateľov najviac trápi a navrhnúť zákony s riešeniami, ktoré predložím na rokovanie parlamentu,“ uviedla Jarmila Halgašová. Pozvaní hostia okrúhly stôl ocenili, pretože politici podľa nich často píšu zákony bez toho, aby si prizvali do diskusie odbornú verejnosť.

SaS: Slovenským včelárom a medárom pomôžeme zákonmi vyriešiť problémy

Najčastejšie spomínaný bol predaj z dvora, čo je predaj vlastnej produkcie medu do jednej tony ročne. Iné včelie produkty a výrobky z medu sú však z neho vyňaté. Táto forma je určená len pre malých producentov. Hostia upozornili, že v tomto prípade treba rozšíriť sortiment výrobkov a zároveň zvýšiť jednu tonu medu aspoň na tri. Táto forma je zároveň priestorom na porušovanie pravidiel, keď výkupcovia od producentov kupujú med, k tomu nakúpia aj med napríklad z Ukrajiny či zo Španielska a uvádzajú ho ako slovenský výrobok. V tomto podľa medárov a včelárov existujú legislatívne medzery. Neexistuje podľa nich žiadna databáza toho, odkiaľ výkupca med zobral, pričom sa to dá obchádzať práve cez predaj z dvora.

Ako uviedli, riešením je minimálne v označení medu uvádzať, koľko percent medu je z akej krajiny, pretože aktuálne sa v označení uvádza len zmes medu z EÚ či mimo EÚ. Diskutovalo sa napríklad aj o chorobách včiel, lobbingu zo strany výrobcov a distribútorov veterinárnych liečiv či o antibiotikách v mede. „V prípade všetkých problémov, ktoré som si dnes vypočula, navrhnem legislatívne riešenia, odkonzultujem ich s tými, ktorých sa týkajú a predložím národnej rade,“ prisľúbila poslankyňa Jarmila Halgašová.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články