15.4 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

ZUZKIN STĹPČEK: Stav pacientov nezmenený

Odkedy prišla k moci Igorova chunta, začali sa diať veci…

Zmenil sa štýl komunikácie a v duchu hesla Kto nejde s nami, je proti nám!  sa zmenil aj slovník. Pribudli nové slová (napríklad antivaxer – človek, ktorý má všetky možné očkovania, ale nechce experimentálnu vakcínu covidového charakteru; dezolát – človek s opačným politickým názorom, ako má Igorova chunta; hoax – akékoľvek tvrdenie, často pravdivé, ktoré odporuje nastolenej realite, atď.) a staré pojmy nadobudli nový význam (prázdna špajza dnes znamená nedať ani ň na zdravotníctvo, ale minúť milióny eur na nákup vojenskej techniky; za šírenie poplašnej správy sa po novom považuje odhaľovanie lží a nabádanie ku kritickému mysleniu, zatiaľ čo pomaly šesťsto dní pravidelného strašenia smrťou je len nevinná balada o covidových stavoch).

Jedna absurdita strieda druhú. Na pietnom akte pri príležitosti výročia karpatsko-duklianskej operácie sa nehrá hymna Ruskej federácie, lebo padlí sovietski vojaci asi brali doping, alebo sa operácie akože nezúčastnili. Naopak pri stretnutí slovenského premiéra Eduarda Hegera s maďarským premiérom Viktorom Orbánom viala na moste Márie Valérie, ktorý spája Štúrovo s Ostrihomom, vedľa maďarskej ruská vlajka. Sur le pont d´Ostrihom, on y danse, on y danse…

V tom čase sa Slovenskom rozletela správa, že MO SR spolu s Technickou univerzitou v Košiciach pracuje na novom projekte, ktorý dostal názov MOVIR. Na stránke https://movir.lf.tuke.sk/ sa uvádza, že „cieľom projektu je vytvorenie a otestovanie mobilného monitorovacieho systému určeného na ochranu izolovaných skupín obyvateľstva pred šírením vírusových ochorení alebo opačne na ochranu obyvateľstva pred izolovanou skupinou identifikovanou ako zdroj rizika, vrátane návrhu, vývoja a overenia modelov správania sa jednotlivcov a entít.“ Potom, čo poslanec NR SR Milan Mazurek nazval tento projekt mobilným koncentračným táborom, minister Naď oznámil, že politika zastrašovania je absolútne dno zúfalstva a pohrozil trestným oznámením za šírenie poplašnej správy. Vraj nič take, projekt MOVIR má zabezpečiť, aby sa ľudia nedostali na miesta, kde budú prebiehať vojenské cvičenia. Ochrániť ich má neviditeľný plot. Ahaa, tak preto sa to volá tak šifrovane: MOVIR?! Koniec diskusie!

Mimochodom, tá končí aj na platformách spoločnosti Google, tentokrát v súvislosti s globálnym otepľovaním. Žiadne pochybnosti, žiadne popieranie súvislostí medzi zmenou klímy a emisiami skleníkových plynov. Od novembra cez toto google vláčik nejde!

No pochybovať nahlas a verejne stále môžete. Napríklad o svojom pohlaví. Vedeli ste, že na slovenských preukazoch totožnosti sa uvádzajú už tri pohlavia? Je to tak. Sú tri: F (ženské), M (mužské) a X (neurčité). Hm…

Podľa premiéra Hegera je prejavom zrelosti a sily priznať si problém a mať snahu ho riešiť. Napísal to na svojom FB profile v súvislosti s Medzinárodným dňom duševného zdravia. Podľa neho pandémia ukázala v plnej sile, aká krehká je duševná rovnováha. Ľudia by sa nemali báť vyhľadať odbornú pomoc. Veru. Myslíte, že si to vezme k srdcu a absolvuje aj s vládou plošné testovanie?  

Zuzana Huďová, spisovateľka a novinárka

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články