3 C
Nitra
pondelok, 29 novembra, 2021

Žilinský kraj spustil očkovanie treťou dávkou, veria, že útoky antivarexov nebudú

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) spustil v pondelok očkovanie treťou dávkou vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech. Výjazdové vakcinačné tímy sa zamerajú na najzraniteľnejšiu skupinu obyvateľov v zariadeniach sociálnych služieb. Podľa Renáty Jaloviarovej z oddelenia komunikácie Úradu ŽSK je zaočkovanosť klientov vo všetkých zariadeniach sociálnych služieb v Žilinskom kraji na úrovni 82 percent a zamestnancov na úrovni 66 percent.
      Doplnila, že nárok na tretiu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 majú aj pacienti s oslabenou imunitou. „Napríklad pacienti s onkologickou diagnózou, po transplantácii orgánov a kmeňových buniek a pracovníci v zdravotníctve. ŽSK má pripravené pevné očkovacie centrá a sedem výjazdových skupín pri všetkých nemocniciach v kraji,“ uviedla Jaloviarová.
      „Verím, že nebudeme znova čeliť útokom zo strany antivaxerov, popieračov ochorenia COVID-19 a že spoločnosť pochopí význam a dôležitosť očkovania aj treťou dávkou. Odbor zdravotníctva Úradu ŽSK má fungujúcu infolinku na telefónnych číslach 0915 396 428 a 0918 829 989, kam sa môže verejnosť obrátiť v prípade nejasností alebo ak sa potrebuje dozvedieť viac o očkovaní,“ povedala riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková.
      Výjazdový tím VakciZuzky podľa Jaloviarovej naďalej jazdí do regiónov, kde je na prvé očkovanie k dispozícii vakcína Janssen. „Jednodávkovou vakcínou sa očkuje aj v epidemiologickej ambulancii ŽSK v Žiline. Naďalej fungujú očkovacie centrá vo všetkých nemocniciach v kraji a v poliklinikách Námestovo a Žilpo Žilina. Kraj zároveň zabezpečuje výjazdové očkovanie priamo vo firmách a stredných školách. Ďalšou možnosťou je očkovanie v ambulanciách,“ vysvetlila.
      „Drvivá väčšina pacientov, ktorí v súčasnosti plnia nemocnice, nie je zaočkovaná. Najviac ich je v nemocnici v Čadci, pričom Kysuce sú najmenej zaočkovaným regiónom v našom kraji. Som presvedčená, že vakcína je v tejto chvíli jediná možnosť, ako zabrániť nárastu pacientov s ochorením COVID-19 v nemocniciach. V očkovaní pokračujeme a chceme dať túto možnosť každému, kto má záujem ochrániť seba, svoje okolie a priblížiť sa čo najbližšie k životu pred pandémiou,“ dodala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Zdroj: TASR

Prečítajte si tiež

Najnovšie články