3 C
Nitra
pondelok, 29 novembra, 2021

Zásahový tím pre medveďa hnedého sa ŠKOLIL v Chorvátsku

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR sa v uplynulých dňoch zúčastnil na medzinárodnom odbornom tréningu a workshope pre medvedie zásahové tímy v chorvátskom Kutereve. Školenie sa uskutočnilo pod vedením chorvátskych i zahraničných odborníkov na veľké šelmy. TASR o tom v pondelok informovala Kristína Bocková, manažérka pre komunikáciu ŠOP SR.
      Tréning usporiadala organizácia Carnivora Magna v spolupráci s WWF Adria v rámci projektu LIFE „Euro Large Carnivores“. Projekt je zameraný na hľadanie spôsobov spolužitia s divo žijúcimi zvieratami s cieľom zmierňovať konflikty medzi ochranármi a majiteľmi hospodárskych zvierat či poľnohospodármi.
      „Pre vyše 30 členov zásahových tímov bol pripravený náročný program, ktorý pozostával z blokov prezentácií o rozsahu práce a činnostiach jednotlivých medvedích tímov v kombinácii s terénnymi tréningami. Účastníci workshopu koordinovali postupy a vymieňali si praktické skúsenosti z mapovania a monitoringu, národnej legislatívy, metodík, pracovných protokolov a postupov pri zásahoch. Počas tréningov sa tímy oboznámili s priebehom monitoringu v Chorvátsku a praktickými ukážkami imobilizácie medveďa hnedého, merania telesných parametrov, odoberania vzoriek či odhadu veku podľa abrázie chrupu,“ priblížila Bocková.

Zásahový tím pre medveďa hnedého sa ŠKOLIL v Chorvátsku


      Na záver programu predstavili medzinárodný protokol, ktorý sa sústreďuje na ochranu a manažment medveďa hnedého prostredníctvom cezhraničnej koordinácie.  

zdroj: TASR

Prečítajte si tiež

Najnovšie články