16.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Zásoby krvných skupín A, B a 0 s negatívnym Rh faktorom sú naďalej hraničné

árodná transfúzna služba (NTS) SR vyzýva ľudí, aby prišli darovať krv. Nedostatok zásob aktuálne eviduje pri krvných skupinách A, B a 0 s negatívnym Rh faktorom. Informuje o tom na sociálnej sieti.

Darcovia sú podľa NTS obzvlášť potrební práve v lete. „V letných mesiacoch a v dôsledku zvýšenej mobility ľudí pribúda viac úrazov a nehôd, prebiehajú neodkladné i plánované operácie, transplantácie či pôrody. Niektorí pravidelní darcovia krvi dovolenkujú v zahraničí, pričom v mnohých prípadoch pre epidemiologické obmedzenia nemôžu darovať krv bezprostredne po návrate,“ ozrejmila.

Pripomína, že v deň odberu je dôležité dbať na pitný režim i stravu. Človek by mal počas 24 hodín pred odberom vypiť aspoň tri litre vody. Do jedálnička je podľa NTS ideálne zaradiť ľahké, vyvážené, nízkotučné a nemliečne jedlá. „Zvoľte sacharidové jedlá ako ovocie, zeleninu, sucháre, netukové pečivo s džemom alebo medom,“ odporúča.

Darcom krvi sa môže stať každý, kto má 18 až 60 rokov, minimálne 50 kilogramov a spĺňa základné zdravotné požiadavky. Muži môžu krv darovať každé tri a ženy každé štyri mesiace. Všetky aktuálne usmernenia k darovaniu krvi sa nachádzajú na webovej stránke www.ntssr.sk. Objednať sa na odber možno aj online na webe či prostredníctvom mobilnej aplikácie.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x