20.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Handlová: Dňom bielych ruží si v meste pripomenú obete banských nešťastí

Verejnosť bude v Handlovej 10. augusta spomínať na obete banských nešťastí. Deň bielych ruží reaguje na najväčšiu tragédiu v histórii baníctva na Slovensku, keď pri výbuchu v handlovskej bani 10. augusta 2009 zahynulo deväť baníkov a 11 banských záchranárov.

„Každoročne si tento pamätný deň v Handlovej pripomínajú zástupcovia mesta, ústavní činitelia, predstavitelia samospráv, inštitúcií a verejnosť. Biele ruže nájdeme na pamätníkoch baníkom po celom Slovensku. Banícke združenia a cechy Slovenska biele ruže prijali za symbol pamätného dňa,“ uviedla hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.

Obete baní si hneď ráno pripomenie delegácia Hornonitrianskych baní Prievidza spolu so záchranármi položením vencov k Pamätníku obetiam banských nešťastí na hornej Nitre na mestskom cintoríne a neskôr i k pamätníku na Ulici 29. augusta. Na Kostole sv. Kataríny sa o 9.30 h rozozvučia na päť minút zvony ako spomienka na posledné spojenie s baníkmi v podzemí. „Počas celého dňa môžu pozostalí, verejnosť, delegácie, položiť k pamätníku na Ulici 29. augusta bielu ružu. O 18.00 h sa bude konať stretnutie pri pamätníku za účasti ústavných činiteľov, vedenia mesta a ďalších delegácií, členov Handlovského baníckeho spolku a verejnosti,“ doplnila Paulínyová.

Tak, ako po minulé roky, sa prítomným podľa nej prihovorí primátorka mesta Silvia Grúberová a najvyšší ústavný činiteľ, ktorý bude prítomný. „Zmena nastáva v začiatku sprievodu delegácií. Tento rok budú odchádzať spred domu kultúry o 17.40 h. Vzhľadom na aktuálnu politickú kampaň mesto nebude v rámci organizácie spomienky pri položení kytíc a vencov k pamätníku menovať žiadnych zástupcov politických strán. Tí položia kytice samostatne bez uvedenia ich politickej príslušnosti,“ dodala.

Priemyselná ťažba uhlia v Handlovej sa začala v júli 1909, ukončili ju v septembri 2021. Počas tohto obdobia bolo v Handlovej vyťažených 82.295.940 ton hnedého uhlia. V Deň obetí banských nešťastí si Slovensko tento rok pripomenie 476 obetí banských nešťastí, ktoré sa stali v baniach v regióne hornej Nitry a viac ako 300 doteraz historicky zmapovaných banských tragédií v baniach ťažiacich kovy na Slovensku.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x