26.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Za marihuanu výrazne nižšie tresty. Súdy budú môcť prehodnotiť aj tie, ktoré už boli uložené

Poslancom hnutia OĽANO sa podarilo presadiť zmenu, ktorú politici sľubovali dlhé roky. Drakonické tresty za držanie marihuany budú minulosťou. Užívatelia marihuany už viac nebudú trestaní ako vrahovia a posielaní na 10 až 15 rokov do väzenia. Namiesto toho im štát podá pomocnú ruku.

„Pri troch dávkach sa trest znižuje z troch rokov na maximálne jeden rok, pri desiatich to budú namiesto piatich rokov maximálne dva roky. Čo je ešte dôležitejšie – malí užívatelia, ktorí sa rozhodnú pre dobrovoľnú ochrannú liečbu, nebudú trestaní vôbec. Mladým ľuďom tak nebude zápis v registri trestov komplikovať štúdium a pracovnú kariéru. Je to silný prvok prevencie a pomoci schválenej novely,“ vysvetlil poslanec Kristián Čekovský (OĽANO).

Za marihuanu výrazne nižšie tresty. Súdy budú môcť prehodnotiť aj tie, ktoré už boli uložené

Poslanec Andrej Stančík (OĽANO) konštatuje, že aj týmto krokom sa Slovensko aspoň čiastočne pripojí k ostatným európskym štátom, kde je držba marihuany trestaná omnoho miernejšie ako u nás. „Doteraz mohli dostať prechovávatelia dostávať 10 ročné tresty a pri opakovanom prichytení až 15 rokov. Takéto nespravodlivé, drakonické tresty sme znížili o polovicu.“

Tresty sa znížia aj pre tých, ktorí si rastlinu konopy pestujú pre vlastnú potrebu. Ak súdy zvážia, že išlo o pestovanie napríklad jednej rastliny na zdravotný účel, nebudú musieť ukladať žiaden trest odňatia slobody. „Dôležitou súčasťou novely je, že súdy budú môcť prehodnotiť aj tie tresty, ktoré už boli uložené. Ide o unikátnu úpravu a takto zabezpečujeme spravodlivosť naozaj pre všetkých,“ doplnila Anna Mierna (OĽANO).

Ukrajinec chcel v tubách na vitamíny prepašovať marihuanu

Poslanci hnutia OĽANO na zmene pracovali takmer rok. Diskutovali s odborníkmi na liečbu závislostí, zástupcami ministerstiev vnútra a spravodlivosti, či polície a pripravili množstvo návrhov. Základom bolo nájsť podporu a dohodnúť v koalícii priechodný kompromis.

„Politici dlhé roky o znížení trestov len rozprávali, avšak neurobili nič,“ upozorňuje poslanec Juraj Krúpa (OĽANO). „Ukážkovým prípadom je Robert Fico. Tak ako vybudoval nefunkčný sociálny štát, rovnako táral o znižovaní trestov za marihuanu, len keď sa mu to hodilo. Rýchlo však na vlastné sľuby zabudol a radšej sa venoval korupcii a dohadzovaniu biznisu pre svojich ľudí. My sme presadili najväčšiu zmenu v tejto oblasti za posledných 15 rokov,“ zdôraznil.

MUDr. Michal PATARÁK: S dekriminalizáciou marihuany súhlasím, avšak bez otvorenia legálne dostupných miest na jej užívanie

Podľa poslancov ide o prvý krok a v snahe o spravodlivosť budú pokračovať. „S ministerstvom zdravotníctva rokujeme o využívaní konope na zdravotné účely, ale s rezortom vnútra chceme prehodnotiť aj určovanie množstiev pri jednotlivých dávkach,“ uzavrela poslankyňa Monika Kozelová (OĽANO).

Zdroj:TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články