12.6 C
Nitra
štvrtok, 18 apríla, 2024

Vyspovedali sme Blahu: Nenechám sa vyštvať, môžu ma upaľovať, kriminalizovať, prenasledovať, ale slobodu slova mi nikdy nezoberú!

Kto nejde s nami, ide proti nám! Socializmus ako vyšitý. No nie ten s ľudskou tvárou, ale ten tvrdý, pri ktorom boli „oportunisti“ krágľovaní a „naši“ ľudia vyzdvihovaní. Sloboda slova sa vytráca a totalita sa vracia. Strašné…

Pre „uvoľnený“ jazyk už doplatili viacerí ľudia, ktorí brojili proti súčasnému režimu. Áno, režimu, pretože inak sa to, čo stáva terajšia koalícia ani nazvať nedá. Najhorúcejším prípadom šikany tých, ktorí idú proti vetru je podpredseda Smeru-SD Ľuboš Blaha. Známy to kritik všetkého a takmer všetkých z koalície, ale i prezidentky, sa dostal do nemilosti vedenia Slovenskej akadémie vied (SAV), ktoré ho vyzvalo na okamžité ukončenie jeho pôsobenia v tejto organizácii. Nebol by to však „revolucionár“ Blaha, keby sa naplašil a len tak ľahko vzdal. Svoj názor zverejnil nielen v statuse, ale aj v rozhovore pre portál nitranoviny.sk.

Luboš Blaha

Akú robí politickú činnosť do toho predsa SAV nič nieje

„Presne viem odkiaľ fúka vietor. Toto všetko ide od Jozefa Vozára, riaditeľa Ústavu štátu a práva na SAV, bývalý poradca Ivety Radičovej a Kiskov človek v Súdnej rade. Dnes je veľkým fanúšikom prezidentky Čaputovej a celé roky útočí na stránkach Denníka N proti Smeru-SD,“ prezradil Ľuboš Blaha, podľa ktorého sa takéto útoky liberálnych skôr politikov dali a dajú očakávať, takže to nie je nič neobvyklé. „V minulosti to bola iniciatíva najmä Šajgalíka, ktorý je šéfom SAV, a ktorý má zamestnanú dcéru s Trnavskom kraji ako riaditeľku divadla kam ju nominoval župan Viskupič, čo je Matovičov bratranec, čiže tu si treba zrátať komu Šajgalík a jeho rodina vďačia za kariéru. A tu treba hľadať i vysvetlenie,“ vysvetľuje Blaha, podľa ktorého sú niektorí predstavitelia SAV veľmi úzko prepojení s liberálnymi kruhmi, ale aj veľmi silno prepojení s Denníkom N, Aktualitami či SME-čkom, a preto tieto ich postoje.

Slovenská akadémia vied sa chce zbaviť Blahu. Pre „nevhodné správanie“

„Mrzí ma, že SAV je v momentálnom rozpoložení akousi politickou pobočkou Hegerovej vlády a útočia na opozičných poslancov za niečo, čo je slobodou slova a slobodou názorov. Však ja som, preboha, slobodný človek a to, akú robím politickú činnosť do toho SAV nič nie je,“ vraví smerácky podpredseda, ktorého takéto „iniciatívy“ vôbec nezastavia. „Nenechám sa vyštvať, môžu ma upaľovať, kriminalizovať, prenasledovať, ale slobodu slova mi nezoberú,“ rázne hovorí Ľuboš Blaha. „Ja ako vedec pracujem a budem pracovať ďalej a nejaká výzva Vozára a ostatných ľudí ma vôbec nevyrušuje. Nemám nejakú potrebu to celé komentovať, pretože nemajú žiadny spôsob ako ma vyštvať zo SAV, kde mám normálny pracovný pomer. Vidím to svojím spôsobom ako búrku v pohári vody to, čo v súčasnosti vytvárajú liberálne médiá po výzve nejakých aparátčikov zo SAV. Mrzí ma, že sa slovenská spoločnosť fašizuje nad každým iným názorom. Toto sa možno deje v totalitných režimoch, ale v demokracii je to obscénne,“ povedal na záver rozhovoru Ľuboš Blaha.

Na čele štátu stojí podvodníčka. Volebná podvodníčka, konštatuje Blaha na margo našej prezidentky (VIDEO)

Nech nezneužívajú vedeckú pôdu na lacné politikárčenie

A čo napísal podpredseda Smeru-SD Ľuboš Blaha v oficiálnej reakcii na výzvu k jeho odchodu zo SAV a na politický útok zo strany niektorých predstaviteľov SAV na čele s bývalým poradcom Ivety Radičovej Jozefom Vozárom? „Považujem to za ďalší znak politizácie akademických inštitúcií a fašizácie slovenskej spoločnosti. Ak sa neoliberáli štorcujú, je to pre mňa jasný dôkaz, že robím svoju politiku dobre,“ konštatuje v úvode Blaha, ktorý ako slobodný človek má právo na svoje ľavicové názory. „Za svoju politickú činnosť sa nezodpovedám SAV, ale jedine občanom SR, ktorí mi dali dôveru v parlamentných voľbách. SAV má právo hodnotiť výlučne moju vedeckú činnosť. Nespozoroval som, že by SAV prekážalo, že sa o mojej monografii „Späť k Marxovi?“ píše v oxfordských dejinách politického myslenia, ani to, že knižku Antiglobalista mi vydalo renomované svetové vydavateľstvo Peter Lang,“ pridáva v oficiálnom stanovisku smerácky podpredseda.

Blaha je už ako Mussolini! Že neveríte? Tak si pozrite TOTO video a pochopíte

Jediné, čo podľa Blahu dokážu, sú politické útoky a štvavé kampane proti opozícii. „Žiadam ich, nech láskavo nezneužívajú vedeckú pôdu na lacné politikárčenie. Ani v časoch normalizácie nečelili vedci takému tlaku, akému čelia dnes. Stačí mať iný názor na očkovanie, na Rusko či na prítomnosť amerických vojsk, a stávate sa nepriateľom štátu. Obeťou týchto politických čistiek sa stali aj známi lekári a vedci, ktorí upozorňujú na negatívne účinky vakcinácie proti Covidu. Ak má byť toto tá „tolerancia“, na ktorú sa odvolávajú vo svojej výzve niektorí predstavitelia SAV, tak zhruba porovnateľnou toleranciou k iným názorom disponoval aj Šaňo Mach,“ prízvukuje Blaha, ktorý sa obáva, že SAV sa pod vedením Pavla Šajgalíka premieňa na politicko-ideologickú pobočku Hegerovej vlády.

Blaha: Oháňajú sa toleranciou, pravdou a láskou. To sú tí, ktorí chcú zabíjať za iný názor! Toto je to Slušné Slovensko? Nehanbíte sa?

Je neakceptovateľné, aby sa SAV zapájala do nenávistných kampaní

„Politické aktivity SAV podľa môjho názoru súvisia s mediálnym tlakom zo strany oligarchických médií, ako sú Denník N, SME či Aktuality, ale aj tlakom zo strany vlády, ktorá môže vydierať SAV prostredníctvom financovania zo štátneho rozpočtu. Mám informácie zvnútra SAV, že za aktuálnou politickou výzvou SAV stojí Jozef Vozár, vyhranený pravičiar, ktorý najnovšie spochybňuje aj autoritu generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Takíto ľudia ako Vozár dnes zneužívajú pôdu SAV na to, aby robili politiku a nie vedu. Je otázne, či je takéto zneužívanie vedeckej pôdy kompatibilné s Etickým kódexom SAV,“ pridáva Ľuboš Blaha.

https://www.facebook.com/LBlaha/posts/496245335206086

Podpredseda Smeru-SD považuje za neakceptovateľné, aby sa SAV zapájala do nenávistných kampaní proti ľavicovým a vlasteneckým politikom. „Vo vzťahu k politike musí dodržiavať prísnu neutralitu. Ak si toto nevedia ustrážiť, je to hanba vedenia SAV. Môžem im odkázať iba jedno – z SAV ma nevyštvú. Môžu ma upáliť, môžu ma zatvoriť, môžu ma prenasledovať, ale moju slobodu slova si vziať nedám,“ odkazuje Ľuboš Blaha, ktorý vraj aktuálne napísal politologické štúdie o slovenskej ľavici v rokoch 1989-1993 a substantívny príspevok k politickej filozofii Ernesta Guevaru a José Martího, svojím neprajníkom v SAV.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články