9.1 C
Nitra
utorok, 27 septembra, 2022

Slovenská akadémia vied sa chce zbaviť Blahu. Pre „nevhodné správanie“

Slovenská akadémia vied (SAV) je znepokojená nárastom netolerancie a agresivity v spoločnosti.

Predstavitelia SAV sa od takýchto prejavov dištancujú a dôrazne ich odsudzujú, a to aj v prípadoch, ak sa takéhoto konania dopúšťajú v rámci svojich mimopracovných aktivít jej zamestnanci. Akadémia v tejto súvislosti v utorok na svojom webe zverejnila vyhlásenie, ktoré podporuje väčšina štatutárnych zástupcov vedeckých pracovísk SAV. V ňom vyzýva poslanca Národnej rady SR Ľuboša Blahu (Smer-SD), aby okamžite ukončil svoje pôsobenie v akadémii.
      

Vyzýva Blahu, pracovníka Ústavu politických vied SAV, aby okamžite ukončil svoje pôsobenie v akadémii s tým, že opakovanie a hrubo nerešpektuje etické štandardy vedca a zneužíva slobodu prejavu. „Pripomíname, že uvedený kolega bol opakovane upozorňovaný na svoje nevhodné správanie. Bez akejkoľvek sebareflexie dotyčného. Plne stojíme za vyjadreniami Etickej komisie SAV,“ uvádza sa vo vyhlásení.
      

Etická komisia SAV okrem iného k Blahovmu správaniu sa konštatovala, že postavenie vedca sa viaže na istú zodpovednosť vyplývajúcu z členstva v akademickej komunite. „Tejto zodpovednosti sa nemožno zbaviť ani pri paralelnom výkone inej funkcie/iného povolania. Člen akademickej obce musí primerane zachovávať isté štandardy správania sa aj v prípade výkonu neakademickej funkcie. Vo všeobecnosti možno legitímne očakávať, že vedec bude politickú diskusiu kultivovať, nie degradovať,“ dodáva sa vo vyhlásení.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články