24.1 C
Nitra
utorok, 21 mája, 2024

Výroba elektriny: Slovensko sa tento rok stane energeticky sebestačné. Spúšťa sa tretí blok v Mochovciach

Spúšťanie 3. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach úspešne pokračuje. V piatok (10. 2.) Slovenské elektrárne (SE) ukončili etapu energetického spúšťania na 20 % nominálneho výkonu reaktora a ešte v ten istý deň popoludní ho zvýšili na 35 %.

Na tejto výkonovej hladine už dokáže reaktor produkovať paru pre pohon obidvoch svojich turbogenerátorov, informovali v pondelok SE. „Tretí blok je už v prevádzkovej konfigurácii s dvoma prifázovanými turbínami, v tejto chvíli každá dáva výkon približne 55 megawattov (MW). Kvôli chladnejšiemu počasiu zatiaľ využívame len jednu chladiacu vežu, ale pri ďalšom zvýšení výkonu už budeme potrebovať dve,“ priblížil manažér prevádzky elektrárne Mochovce Peter Farkaš.

Cez víkend výroba elektriny na novom bloku stúpla na viac než 2,6 gigawatthodiny (GWh) denne a dohromady zatiaľ vyrobil 14,5 GWh, čo zodpovedá ročnej spotrebe 5800 domácností. Odteraz by už mal 3. blok elektrárne v Mochovciach dodávať elektrinu do siete nepretržite, s malými prestávkami vyvolanými plánovanými skúškami. Po ukončení tejto fázy energetického spúšťania zvýšia SE výkon tretieho mochovského bloku na 55 %. Úplnú funkčnosť 3. bloku a dosiahnutie projektových parametrov potvrdí úspešné ukončenie fázy 144-hodinového preukazného chodu na stopercentnom, 471-megawattovom výkone. Nový blok pokryje približne 13 % z celkovej spotreby elektriny Slovenska. Z pohľadu výroby elektriny sa tak Slovensko už tento rok stane energeticky sebestačné.

(tasr, foto fb SE)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x