24.1 C
Nitra
utorok, 21 mája, 2024

Euractiv: Slovensko má ZABLOKOVANÉ EUROFONDY a vláda nemá na riešenie kompetencie

Eurokomisia potvrdzuje, že Slovensko nemá splnené základné podmienky pre čerpanie eurofondov na znižovanie chudoby.

Vláda totiž pred rozpadom nestihla prijať plán ukončovania bezdomovectva, informuje Euractiv na svojej stránke na facebooku. Teraz tvrdí, že už na to nemá kompetencie.

„Návrh nebol zaradený na rokovanie vlády, pretože podľa súčasného stavu vláda nemá momentálne kompetenciu rokovať o takomto materiáli,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko hovorkyňa Úrad vlády Slovenskej republiky Ľubica Janíková.

Ako sa uvádza v článku, publikovanom na euractiv.sk, rezort Veroniky Remišovej tvrdí, že žiadatelia sa k peniazom dostanú. Až do nových volieb koncom septembra teda Slovensko nebude mať nárok na preplácanie eurofondových projektov týkajúcich sa sociálneho začleňovania a znižovania chudoby. Tie mali ísť napríklad na výstavbu komunitných centier alebo zabezpečenie dostupného bývania.

„Ak bude členský štát požadovať úhradu výdavkov spojených s týmito nesplnenými základnými podmienkami, Komisia ich nebude môcť uhradiť,“ odkazuje zdroj z prostredia Európskej komisie.

Ministerstvo Veroniky Remišovej predpokladá, že dokumenty budú prijaté ešte predtým, než bude Slovensko žiadať o úhradu výdavkov. Ak sa to však nestane do volieb, dnešné vedenie to už garantovať nemôže. Zdroj z eurokomisie tiež hovorí, že Slovensko nemá splnenú ani základnú podmienku týkajúcu sa vzdelávania.

Tu chýba podľa dokumentu z novembra Aktualizovaný národný program rozvoja výchovy a vzdelávania. Ministerstvo školstva však odkazuje, že aktualizovaný program už prijalo a informovalo o tom aj Európsku komisiu. Nové eurofondové obdobie je momentálne na začiatku. Slovensko má schválené potrebné strategické dokumenty a dostalo už aj prvé zálohové platby vo výške takmer 200 miliónov eur. Na tie podľa eurokomisie základné podmienky nepotrebuje. Zálohové platby sú teda aj jediný zdroj z eurofondov, na ktorý majú momentálne nárok Maďarsko a Poľsko.

Celý článok si môžete prečítať TU.

(zdroj: euractiv.sk, nn, foto arch. SITA)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x