24.1 C
Nitra
sobota, 25 mája, 2024

Slovenskú vedkyňu Noemu Gajdoš Kmecovú preslávil netradičný výskum: Spoločenské správanie mačiek

Zistiť, či sa mačky hrajú, bijú alebo niečo medzi tým, bolo cieľom výskumu slovenskej vedkyne zameraného na spoločenské správanie sa mačiek.

Slovenskú vedkyňu Noemu Gajdoš Kmecovú preslávil netradičný výskum: Spoločenské správanie mačiek
Výskumná pracovníčka Centra aplikovaného výskumu Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach Noema Gajdoš Kmecová počas tlačovej konferencie UVLF v Košiciach 13. februára 2023 na tému Hrajú sa alebo bijú? (foto TASR)

Ako TASR informovala hovorkyňa Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach Zuzana Bobriková, jeho výsledky boli publikované aj v prestížnom vedeckom časopise Scientific Reports. Spoločenské správanie mačiek začala študovať Noema Gajdoš Kmecová, výskumná pracovníčka Centra aplikovaného výskumu UVLF. Spolu s ďalšími autormi z Univerzity v Lincolne vyhodnotili 105 zverejnených videí, ktoré zachytávajú interakcie medzi 210 mačkami.
Dospeli k výsledkom, že pravdepodobne existujú tri skupiny interakcie – hravá, teda priateľská, ďalej agonistická (agresívna) a prechodná.

„Hlavným prvkom hravej skupiny bolo zápasenie, wrestling, keď mačky nepoužívali pazúry a bola to taká naozaj zdieľaná interakcia. Mačky v agonistickej skupine najmä vokalizovali, teda vydávali rôzne zvuky a boli tam neaktívne pauzy, čo je typické pre mačacie súboje,“ spresnila pre TASR Gajdoš Kmecová. Prechodná skupina mala podľa jej slov známky oboch, no približovala sa viac k hravej. „Najvýznamnejším znakom bola dlhotrvajúca interakcia, keď sa mačky napríklad dotýkali labkami alebo jedna na druhú skákali,“ dodala s tým, že vo výskume chcú pokračovať.

Autori sa zároveň domnievajú, že kombinácia hravého a agresívneho správania môže odrážať skôr krátkodobý nesúlad v sociálnom správaní medzi mačkami, ako celkové narušenie ich vzťahu. Nové poznatky majú pomôžu majiteľom zvierat aj veterinárnym lekárom, špecialistom v odbore behaviorálnej medicíny, a to pri diagnostikovaní problému agresivity medzi mačkami. S podobnými problémami sa môžu stretávať napríklad aj v útulkoch. UVLF pripomína, že napriek popularite mačiek sa o ich sociálnom správaní stále vie pomerne málo a na rozdiel od psov sa im dostáva oveľa menej pozornosti. Apeluje tiež na nevyhnutnosť zavedenia efektívneho manažmentu ich populácie na Slovensku, pričom poukazuje aj na nedostatočnú až chýbajúcu legislatívu. „Efektívny manažment populácie mačiek by mal rešpektoval potreby jednotlivých mačiek, ale aj potreby ľudí a záujmy spoločnosti,“ dodala Bobriková.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x